1 MAYIS MAHALLESİ KURULUŞ FESTİVALİNE POLİS MÜDAHALESİ

İstanbul 1 Mayıs Mahallesi’nde 2 Eylül Kuruluş Festivali kapsamında Deniz Gezmiş Parkından 30 Ağustos İlköğretim Okulu önüne yürüyüş yapmak isteyen kitleye polis saldırdı. Polis saldırısında PSAKD Ataşehir Şube Başkanı Gülsev Kaya, Partizan okurları, ESP ve SMF üyelerinin de aralarında olduğu en az 50 kişi gözaltına alındı.

Kalp rahatsızlığı olan PSAKD Ataşehir Şube başkanı Gülsev Kaya “kalbim” diye bağırmasına rağmen yerlerde sürüklendiği ifade edilirken; Müdahale sırasında bir kişinin ayağının kırıldığı bildirildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Şubesi Açıklama Yaptı:
BASINA VE KAMUOYUNA
GÖZLTINDA BULUNAN CANLARLARIMIZ DEHAL SERBEST BİRAKILSİN
Her yıl 2 Eylül haftasında mahallemizin kuruluş festivali yapılmaktadır. Yıllardır her 2 Eylül de mahallenin kuruluş amacını uygun festivaller yapılmaktadır. Bu yıl pandemi dönemi de dikkate alınarak programdaki etkinlikler sınırlandırılarak dışarda sosyal mesafede dikkate alınarak ortak açıklama yapılması kararlaştırıldı.
Festivalin yapıldığı Denız gezmiş parkına giden kitleye aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ATASEHİR Şube Başkanı Gülsev KAYA ile yönetim kurulu üyemiz Bahar TEKİN’nın ve onlarca üyemizin bulunduğu ve Çeşitli demokrattık kitle örgülerinde aralarında bulunduğu 39 kişi göz altına alındı.
Deniz gezmiş parkında 2 Eylül festivali için Mahallenin kuruluş sürecinde 2 eylülde yitirdiğimiz 4 canımızın bulunduğu yere kadar yapılmak istenen yürüyüş öncesi alana gelen tüm canlarımız darp edilerek hukuksuzca gözaltına alındılar. Göz altına alınan canlarımız vatan emniyet müdürlüğüne götürüldüler.
Yasadığımız süreçte En demokrattık hakkın kullanılamaz olduğunu her seferinde tanıklık etmekteyiz. Ancak sokak ortalarında her gün saldırılar yapılmaktadır. Bu cendere uzun sürmeyecektir. Baskı ile göz altına alınanlar derhal serbest bırakılsın.
Bizler bu hukuksuzluğa karşı mücadele edecegiz. Tüm canlarımızı ve dostlarımızı bu hukuksuzluklara karşı birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. 05.10.2020

NOT: gözaltına alınan canlarımız yarın Kartal adliyesine çıkarılacaktır. Tüm uyeetimizi dostlarimizi gozaltinda bulunan canlarimizi sahiplenmeye davet ediyoruz. Mahkeme saati bilgisi geldikçe bilgilendirilmesi yapılacaktır.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Şube

GÖZ ALTINDA OLAN BAZI İSİMLER ŞÖYLE:
Vedat Çınar Alta, Gamze Toprak, Özge Doğan, Cansu Aktaş, İrfan Kına, Ümit Özgüngör, Ekrem Ekşi, Murat Çoban, Sinan Ayçiçeği, Ali Ekber Aga, Mehmet Can Alkan, Hankiye Şale, Derya Şale.
Ayrıca ayak bileği iki yerden kırıldığı bildirilen Emre Ziya Bayer, polis tarafından Samatya devlet hastanesine bırakıldığı ve yakınlarına gelin alın denildiği öğrenildi.
07 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

LİBYA İÇ SAVAŞINDA BARIŞ GÖRÜŞMELERİ FAS'TA BAŞLADI

Pts Eyl 7 , 2020
’21 Ağustos’ta Ateşkes İlan Edilen Libya İç Savaşında Fas’ta Barış görüşmeleri başladı’Libya’da yaşanan ihtilafın tarafları müzakere için Fas’ta bir araya geldi. İki gün sürecek görüşmelerde hedef ateşkesin güçlendirilmesi. Libya’da uluslararası toplum tarafından tanınan Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile General Halife Hafter’e bağlı ülkenin doğusuna hakim Libya Ulusal Ordusu’nun […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: