Emekli olduktan sonra bağlama kursu veren öğretmenden emekli maaşı geri istendi

SGK, emekli olduktan sonra çalışan öğretmenden maaşını geri istedi. Kurstan 4 bin lira aldığını belirten emekli öğretmenden 24 bin 451 TL’lik emekli maaşını geri ödemesi istendi.

Sivas’ta yaşayan emekli öğretmen Fuat Türkay, 2017 ve 2018 yıllarında 8 ay boyunca halk eğitim merkezinde öğrencilere ve yetişkinlere bağlama kursu verdi. SGK, Türkay’dan o tarihte 65 yaşını doldurduğu halde kamu işinde çalıştığı gerekçesi ile kurs süresince aldığı emeklilik maaşının toplamı olan 24 bin 451 TL’yi geri ödemesini istedi.

Sınıf öğretmeni 67 yaşındaki Fuat Türkay, 1996 yılında Celal Bayar Ortaokulu’ndan emekli oldu. Türkay’a 2017 yılında Kangal Halk Eğitim Merkezi’nce ‘hayat boyu öğrenme kursları’ kapsamında bağlama eğitim vermesi için teklif götürüldü.

Teklifi değerlendiren Türkay, 2017 ve 2018 yıllarında toplamda 8 ay öğrencilere ve yetişkinlere bağlama kursu verdi. 2019 yılının ocak ayında SGK tarafından gelen yazıda emekli maaşının kesileceğini öğrenen Türkay, SGK’ya giderek nedeni hakkında bilgi istedi.

Türkay, SGK’dan ’65 yaşını doldurmuşsun ve o yüzden kamu işinde çalışamazsın’ cevabı ile karşılaştı.

Türkay’dan o tarihte 65 yaşını doldurduğu halde kamu işinde çalıştığı gerekçesi ile kurs süresince aldığı emeklilik maaşının toplamı olan 24 bin 451 TL’yi geri ödemesi istendi.

Kurstan toplam 4 bin TL gelir elde eden Türkay, yaptığı girişimlerden sonuç alamayınca SGK’ya borcunu aylık taksitler halinde ödemeye başladı. Kalp ve böbrek yetmezliği rahatsızlığı bulunan emekli öğretmen mağdur olduğunu dile getirdi.Kaynak haber.sol.org.tr

Gülbin Aybar

Next Post

Özgür İfade Yazı Dizisi: 'Kandırıldık... Kandırılıyoruz... Kandırılacağız...' (7)

Pts Şub 10 , 2020
‘Türkiye’de Seçim ve Seçimler Sadece Halkı Kandırma Kültürüdür’ Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, yılbaşı öncesi 29 Aralık 2014 de Maltepeli muhtarlarla Küçükyalı Evlendirme Dairesinde buluştu. Birbirini anlayarak konuşmanın, tartışmanın ve istişare etmenin önemine değinen Kılıç, 2015 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan projelerle ilgili bilgi verdiğini biliyoruz.  2014 Mart’ında Maltepe belediye başkanı […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: