GÜLSUYU’NUN HAFIZASI ’40 YIL ÖNCE SİNEMALARI’

Özel Haber ‘Yoktan Var Olan Bir Mahallenin Sinemaları’

Gülsuyu 1954 de başlayan yerleşim ile birlikte 1956 da Mahalle statüsüne kavuştuktan sonra hızla büyümeye, büyümeyle birlikte de özellikle sinema kültürü ile  yoğun bir şekilde kaynaştığını bünyesinde barındırdığı üç sinema salonuyla anlaya biliyoruz.

Gülsuyu sinemaları 1960-80 yılları arasında bölge insanın sosyal aktivitelerinden biri olmuş. Bu gün artık yerlerinde büyük binalar ve marketler bulunan bu 3 sinemadan sadece bir tanesi yapı olarak hala zamana karşı direndiğini yerinde görüntüledik.

Sinemanın dışında gösterim sunan Makine odasının yıpranmış duvarlarına rağmen hala duruyor olması bizim için oldukça şaşırtıcı oldu.

GÜLSUYU’NUN (Namı Diğer Horoz Köy) SİNEMALARI

BİRİNCİ SİNEMA

Yazlık Sinema- Mahmut BAŞTAN; Aslen Trabzonlu, Adapazarı’lı Mahmut Baştan tarafından işletmeciliği yapılan yazlık sinema Gülsuyu’a girerken sağ kolda yer alan Özkuruşlar marketin manav reyonunun olduğu alanda uzun yıllar hizmet vermiş.

İKİNCİ SİNEMA

Turan Sineması-Turan KAZAN; Erzincan Refahiye’li Turan Kazan tarafından işletilen sinema bu gün fonksiyonunu yitirmiş olmakla birlikte hala ayakta duruyor.

ÜÇÜNCÜ SİNEMA

Sadık Sineması-Sadık YAVUZER; Çorum Mecitözü’lü Sadık  Yavuzer tarafından işletmeciliği yapılan sinema bölgede faaliyetini sonlandıran son sinema olarak kayıtlara geçmiştir. Yerinde artık bina bulunmakta.

Gülsuyu mahallesine sinema kültürünü taşıyan ve bu gün artık aramızda olmayan Mahmut Baştan’ı, Turan Kazan’ı ve Sadık Yavuzer’i saygıyla anıyoruz.

MALTEPE GENELİNDE DE SİNEMA SALONLARI BİR HAYLİ FAZLAYMIŞ

Cevizli 73 Sineması

Cevizli Çiçek Sineması

Cevizli Emek Sineması

Cevizli Güneş Sineması

Cevizli Kenan Sineması

İdealtepe AFM Sineması

Küçükyalı 63 Sineması

Küçükyalı İhya Sineması

Küçükyalı İpek Sineması

Küçükyalı İstasyon Sineması

Küçükyalı Neşe Sineması

Maltepe Çeliktaş Sineması

Maltepe Derya Sineması

Maltepe Hakan Sineması

Maltepe İlgen Sineması

Maltepe Mehtap Sineması

Maltepe Ses Sineması

Maltepe Yıldız Sineması

Maltepe Eski Subay Gazinosu (Daha Önce sinemaydı)

MALTEPE SİNEMA TARİHİNDE NEŞE SİNEMASI FACİASI

24 Ocak 1959 tarihinde Küçükyalı Neşe Sinemasında 22,15 de çökme yaşanmış ve 37 kişi bu facia da hayatını kaybetmiş.

10 Şubat 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Gülbin Aybar

Next Post

3006 ŞİFRE Mİ, GİZLİ BİR MESAJ MI, SİYASETTEN OYNAN BİR OYUN MU?

Çar Şub 12 , 2020
3006 ŞİFRE Mİ, GİZLİ BİR MESAJ MI, SİYASETTEN OYNAN BİR OYUN MU? Maltepe ilçe belediye başkanı Ali Kılıç’ın seçim öncesi en can alıcı vaatlerinden biri dar gelirli ve ekonomik sıkıntısı yaşayan ailelere sosyal proje adı altında ‘Halk Kart’ ile destek olacaklarını ilan etmişti. Ailelere verilecek olan bu halk kartın sadece […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: