AKCİĞER KANSERİNİN SONU MU GELİYOR!

AKCİĞER KANSERİNİN SONU MU GELİYOR!
Rusya’nın Uzak Doğu Federal Üniversitesi, Cenevre Üniversitesi ve Fuzhou Üniversitesi’nden bilim adamları, akciğer kanseri ve melanom gelişimine katılan bir protein keşfettiler.

MOSKOVA, 14 Şubat / TASS /. Rusya’nın Uzak Doğu Federal Üniversitesi, Cenevre Üniversitesi ve Fuzhou Üniversitesi’nden bilim adamları, akciğer kanseri ve melanom gelişimine katılan bir protein keşfettiler. Uzak Doğu Federal Üniversitesi TASS Friday’e verdiği demeçte, bu keşif, hedeflenen terapi tıbbı tarafından bu iki kanser türünün metastazlarının etkili bir şekilde iyileştirilmesi için yeni olanaklar sunuyor.

“Uzak Doğu Federal Üniversitesi, Cenevre Üniversitesi ve Fuzhou Üniversitesi’nden bilim adamları, WDR74 proteininin melanom ve akciğer kanserinin primer tümörü ve metastazlarının gelişiminde önemli bir rol oynadığını açıkladılar. Bilim adamları, bu hücrelerin kanser hücrelerindeki miktarını yapay olarak artırdığında Protein miktarı azaldığında, hücreler metastaz üretme kabiliyetlerini kaybetmiş ve kemoterapiye karşı savunmasız hale gelmişlerdir. “diyen basın servisi, araştırmanın tam metninin Kanser Mektupları ve Onkogen dergilerinde yayınlandı.

Çoğu kanser türünde, hastalar ana tümörden değil, hayati organları etkileyen metastazlardan ölürler. Tümör kan dolaşımına giren hücreleri kaybetmeye başladığında, tümör gelişiminin belirli bir aşamasında ortaya çıkarlar. Bu tür hücrelere dolaşımdaki kanser hücreleri denir; rastgele vücut kısımlarında ortaya çıkan metastazları veya ikincil tümörleri kıvılcımlar. Sadece az miktarda dolaşan kanser hücresi – yüzde onda biri veya hatta yüzde yüz – metastaz oluşturabilir.

Birkaç yıl önce, Fuzhou Üniversitesi bilim adamları, normal dolaşan kanser hücreleri arasındaki ikincil tümörleri kıvılcımlarla arasındaki farkı belirlemeye çalıştılar. Bunu yapmak için, kanser hücrelerinin protein analizini yaptılar ve metastaz üreten hücrelerin, WDR74 proteini olmayanlara göre iki kat daha fazla olduğunu keşfettiler. Bilim adamları, bu proteinin bir ateşleme görevi gördüğünü ve bu hücrelerin ikincil tümörler oluşturmasına yardımcı olduğunu teorize ettiler.

“Yayınlarımızı bu keşif etrafında iki temel aldık: biri akciğer kanseri, diğeri melanom üzerinde. WDR74 proteininin dolaşan kanser hücrelerindeki kanserojen aktivitesini kontrol etmek için CRISPR / Cas9 gen düzeltme yöntemini kullanarak kapattık ve RNA’ya müdahale etti ve hücreleri gözlemledi. […] Ayrıca tam tersi bir deney yaptık: kanser hücrelerinde WDR74 miktarını artırdık “diyor doğal bileşikler farmakoloji laboratuvarı başkanı Vladimir Katanayev.

Bilim adamları, WDR74’ün tümör oluşturma ve metastazlarının gelişiminde önemli bir rol oynadığı sonucuna vardılar. Yokluğu azalır ve varlığı, dolaşan kanser hücrelerinin kanserojen özelliklerini arttırır. Bu, fare deneyleri ile teyit edildi. Sonuçlar, hedeflenen tedavi ilacı kullanılarak akciğer kanseri ve melanom metastazlarının etkili bir şekilde tedavi edilmesinin yolunu açmaktadır. Bu tür ilaçlar, dolaşan kanser hücrelerindeki spesifik hedefi – WDR74 proteini – etkileyecektir.
KAYNAK: tass.com
14 Şubat 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Next Post

Özgür İfade Yazı Dizisi: 'Kandırıldık... Kandırılıyoruz... Kandırılacağız...' (8)

Cts Şub 15 , 2020
Özgür İfade Yazı Dizisi: ‘Kandırıldık… Kandırılıyoruz… Kandırılacağız…’ (8) ‘İki Kez Açılış Şovu ile Cam Atölyesi Açtılar; Sessiz Sedasız kapattılar’ Maltepe belediyesi Süreyyapaşa Cam Atölyesi Açtı; Maltepe Belediyesinin destekleriyle Süreyyapaşa Vakfı adına kurulan Cam Atölyesinin açılışı, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından 10 Mart 2015 de gerçekleştirildi. Yerel yönetimler düzeyinde Anadolu […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: