Bremen Mızıkacıları ve Yaşar Morpınar’dan Bir Başarı Öyküsü

Dünya çapında bir başarı öyküsü bu! Özel çocuklarımızdan oluşan Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu 300.ritim konserini verdi… Yerküremizde benzeri olmayan bu skora ulaşırken, Tepe Nauitlus AVM’de, Dünya Engelliler Farkındalık Günü nedeniyle verdiler bu konseri.
Bremen mızıkacılarının bu başarısının mimarı Yaşar Morpınar.  Yaşar Morpınar’dan kendisini ve Bremen Mızıkacılarını tanıtmasını başarı öykülerini anlatmasını istedik.


Kendimi ve grubu tanıtayım.
Ben Yaşar Morpınar.

68 yaşındayım. ODTÜ Kimya Mühendisliği mezunu olup, yabancı firmalarda genel müdürlük ve üst düzey yöneticilik yapmış, genel müdürlük yaptığım İngiliz firmasının son 4 yılında yani 2006’da başladığım ve gönüllü ritim eğitmeni olarak yaptığım  çalışmalarımı genel müdürlüğüme paralel olarak devam ettirmiş, 2010 yılında gönüllülüğe devam etmek için kendimi emekli ederek “hayatta bilip aktarabildiğim tek şey” dediğim ritim bilgisi ile  kendimi dezavantajlı gruplara, onlara moral ve motivasyon vererek, onlarla gruplar kurup birlikte konserler vermeye adamış biriyim..

13 yıldır aralıksız hemen her hafta gönüllü olarak  yaptığım ritim atölyeleri çalışmaları ile başta Engelliler, 7 farklı cezaevindeki Mahkumlar, Sulukule Mahallesinde Romanlar, Kültür Karıncaları projesi kapsamında kısıtlı sosyo ekonomik bölgelerdeki ilköğretim okulları ve daha bir çok dezavantajlı gruplardaki çocuklar ve gençler olmak üzere 8000 civarında kişinin yaşamına ritim ile dokunmuş olup, bu çalışmalarımdan bazıları halen büyük bir hızla devam etmektedir. Zihinsel engelli genclerden oluşan ve 13 yıl önce kurmuş olduğum Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu dünya çapında bir rekora imza atıp ulusal ve uluslararası platformlarda toplam 301 konser vermiştir..


Bremen Mızıkacıları’nın gençleri, 2007 yılında Tomurcuk Kooperatifi’ne bağlı Tomurcuk Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde ilk kez buluştular .

“Ritim nedir, ritim aletleri nelerdir, nasıl çalınır? “gibi soruların yanıtlarını ilk kez o gün öğrenmeye başladılar.

Zihinsel engelli gençlerden oluşan bu grup, o günden bugüne Türkiye’nin çeşitli illerinde, uluslararası kongrelerde, üniversitelerde tam 301 konser verdi.

.Ayakta alkışlandılar, motive oldular, cesaretlendiler.

Daha da önemlisi bu topluma, “engellilerin yapamadıklarıyla değil, yaptıklarıyla anılmalarını” sağladılar..

Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu, 14 Haziran 2007 yılında Tomurcuk Kooperatifi’nin 1.kurulus yıldönümü nedeni ile 35 yılda oluşturduğum perküsyon enstrümanlarımı toplayıp, birlikte ritim tutmamız ile başladı demek doğru olur.

Konserler 32’si farklı üniversitelerde olmak üzere, toplamda 104 farklı eğitim kurumunda, Ağrı Patnos’tan Edirne’ye kadar 34 farklı yerleşimde icra edildi..

 Toplam 13 zihinsel engelli çocuğumdan oluşan grubun 9 üyesi 13 yıl, 4 üyesi de 7 yıldan bu yana grup elemanıdır..

Çocuklarımın, Zihinsel Engelli ana başlığı altında, 1’i otizmli, 10’u down sendromlu, 2’si yarı mentaldir..

Afrika, Roman, Laz, Türk, Arap ritimlerinden oluşan ve zengin bir repertuara sahip grubumuz, ritim tutarken aynı zamanda Karadeniz, Roman, Afrika, Kolbastı, halay türü dans ve oyunları da sahnede icra etmektedir..

ozgurifade

Next Post

Sınav Var, Atama Yok

Sal Ara 3 , 2019
Engelli Cesur Tarlan, “EKPSS’de 80 puan aldım, atamam yapılmadı. Atama yok, kadro yok ama ÖSYM sınav yapmaya devam ediyor. Madem alım yapılmıyor, sınavın amacı nedir” diyor. Türkiye nüfusunun yüzde 12.5’i yani 10 milyonu aşkın kişi engelli. Başta istihdam olmak üzere eğitim, sosyal yaşama katılamama olmak üzere hayatın her alanında sorun […]
sınav var atama yok

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: