Adalet Teyze ve Amca

Tarih yazmak veya Tarihe geçmek. İster beğenin, ister beğenmeyin, ister kızın, ister alkışlayın Sayın Kılıçdaroğlu’nun başlattığı “Adalet” yürüyüşü tarihi bir olaydır, tarihteki yerini alacaktır.

Ben, ADALETİ çocukluğumda Adalet Teyze’den öğrendim. Adalet Teyze, yalnız yaşayan, yetmişini aşmış, mahallemizin tonton teyzesiydi. Her okul dönüşümüzde eteğinde bahçelerden topladığı meyveler ile biz öğrencileri karşılar hepimize eşit sayıda meyve verirdi.
Adaletli olun kimsenin hakkı kimseye geçmesin derdi.
Adalet teyzemiz öldü. Çevre bahçelerin, duvarları yükseldi, üzerine tel örgüler çekildi ve biz artık dalından meyve yiyemez olduk. Dökülen meyveleri bile toplatmayan, bizi taşlayan insanlar ortaya çıktı. Artık ADALET yoktu.
Gençliğimiz 70’li 80’li yıllara rastlar. Toplumda demokrasi istemleri çoğalırken ülkede adalet, üniversite de adalet, iş yerlerin de adalet söylemleri yoğunluk kazandı. Adalet ve demokrasi getireceğiz sözleriyle yapılan darbe sonraları ise artık adalet kelimesi bile kayboldu. İdamlar, sürgünler, infazlar bir birini izledi. Mahkemelerde, idam sehpalarında, faili meçhullerde, hep Adalet arandı. Hiçbir zamanda bulunamadı. Hep duvarlar yükseldi, hep tel örgüler yükseldi. Hep adalet bu duvarların arasında kaldı.
Çünkü ADALET Teyze ölmüştü.
Roboski katliamı, Suruç, Ankara Gar, katliamları, hırsızlıklar, yolsuzluklar, her gün şehit olan askerler, polisler, Meclis kürsüsünde lafazanlık yapan vekiller.
Katledilen kadınlar, istismara uğrayan, yurtlarda yanarak ölen çocuklar, işten atılan akademisyenler, cezaevine atılan gazeteciler, gezide katledilen gençler, taşeronlaştırılan işçiler, cumartesi anneleri, emekliler, Soma’da can veren 301 maden işçisi…
Ve yıllardır ülkemizde ADALET arayışı.
Geçte olsa Kemal Kılıçdaroğlu’nun ADALET yürüyüşü, yok olma noktasına gelmiş adalet duygusunun ilk ateşini yakmıştır. Bu yürüyüş her bireyin içindeki Adalet isteğinin, haksızlıklara karşı duyulan tepkinin pratik karşılığının başlangıcı olabilir.
Hiçbir hızlı tren Adalet durağına uğramadığı için, bu uzun yürüyüş Edirne’ye kadar uzanmalıdır.
ADALET Teyze öldü. Çocuklarımız bir ADALET Amca bulabilir.
“Eğitimli insanlar öncelikle adalete değer verir. Eğitimli insanlar adalet olmadan cesaret sahibi olunca asi olurlar. Küçük insanlar adalet olmadan cesaret sahibi olunca haydut olurlar.”

Hayrettin Demir

1991 yılından beri gazetecilik yapmaktadır. Birçok gazete ve dergide haberleri, makaleleri, araştırma yazıları yayınlanmıştır. Halen serbest gazeteciliğe devam etmektedir.

Next Post

Tırmık'la dedikodular

Pts Ağu 28 , 2017
Gazetemizi ziyaret eden Tırmık’tan güncel dedikoduları almaya gayret ettik. Ağzı biraz sıkı ama… Hey Tırmık hoş geldin. Hayırdır? Merhaba Amca. Ne haber? Yollar tamiratta kimsenin kapısında bir damla su bulamadım. Kapağı buraya attım. Tabii sana anlatacaklarım da var. Tamam, tırmık yine saçmalamaya başlamazsın inşallah. Kısa kes de çalışmamızı engelleme olur […]
tırmık dedikodu

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: