AFGANİSTAN’DA CAMİYE SALDIRI 7 ÖLÜ

Silahlı guruplar Afganistan camisine saldırdı ve birçok ibadeti öldürdü. Parwan eyaletindeki bir camide akşam namazı kuran ibadetçilere silahlı ateş açarken en az yedi kişi öldü.

Yetkililer, silahlı guruplar Afganistan’ın merkezindeki bir camide ateş açtığını, en az yedi ibadeti öldürdüğünü ve beşini de yaraladığını söyledi. Parwan eyaletinin polis şefi Haroon Mubarez Salı günü, ibadet edenlerin Ramazan’ı hızla kestikten sonra akşam namazı kıldıklarında silahlıların camiye saldırdığını söyledi.

Şiddetle uğraşmak Birleşmiş Milletler, Afganistan’daki sivillere yönelik şiddet konusunda endişe verici bir artış konusunda uyardı. Geçen hafta, Kabil doğumhanesine şok edici bir saldırı, yeni doğan bebekler de dahil olmak üzere 24 kişiyi öldürdü. Amerika Birleşik Devletleri-Taliban’ın Taliban güvenlik garantileri karşılığında ABD önderliğindeki yabancı güçlerin geri çekilmesine ilişkin anlaşma sonrasında bile ülke çapında şiddet arttı.

Ülkenin başka yerlerinde, Afgan güvenlik güçleri Salı günü Taliban’ın ana hedeflerinden biri olan ve grubun son yıllarda iki kez kısaca ele geçirdiği stratejik olarak önemli bir merkez olan Kunduz kenti yakınlarındaki Taliban savaşçılarıyla çatıştı.

Güvenlik güçleri büyük ölçüde Taliban saldırısını hava desteği yardımıyla püskürttüler. Savunma Bakan Vekili Esadullah Halid, kenti ziyareti sırasında 50’den fazla savaşçının ve sekiz güvenlik gücü üyesinin öldürüldüğünü söyledi. Taliban, Afgan hükümetinin ateşkes taleplerini yineledi. Annelik koğuşu saldırısına herhangi bir müdahaleyi reddediyor ve ABD Irak İslam Devleti ve Levant’ın (IŞİD veya IŞİD) sorumlu olduğuna inanıyor .

ABD, özel elçisi Zalmay Khalilzad’ı Afgan hükümetine ve Taliban’a durgun barış müzakerelerini başlatmak üzere basmaları için Doha ve Kabil’e gönderdi. Khalilzad, yolculuğu sırasında Afganistan’da şiddetin azaltılması için baskı yapacağını söyledi. aljazeera.com
20 Mayıs 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Next Post

ABD'Yİ SEL VURDU 'Binlerce Kişi Tahliye Edildi'

Çar May 20 , 2020
EDENVILLE, Mich. (AP) – Hızla yükselen su barajları aştı ve Michigan’ın merkezinde yaklaşık 10.000 kişinin tahliyesini zorladı, burada vali Çarşamba günü bir şehir merkezinin “yaklaşık 9 feet altında” olabileceğini söyledi. 24 saatten daha kısa bir sürede ikinci kez, Tittabawassee Nehri boyunca yaşayan ailelere ve Midland İlçesindeki bağlı göllere evden çıkmaları […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: