AKP’NİN ÖĞRENCİSİZ HOCASIZ TABELA FAKÜLTELERİ

Fakülteyi kurmuşlar öğrencisi, hocası yok
İktidarın, “Her ile bir üniversite” politikasının akademiye faturası ağır oldu.

Sayıştay denetimleri ile Türkiye’deki çok sayıda üniversitenin bağlı birimlerinin öğrenci ya da akademisyeni bulunmadığı için atıl durumda olduğu açığa çıkarıldı

Bazı okullarda on yıla yakın süredir öğrenci bulunmuyor.
Kocaeli Üniversitesi bünyesindeki Ulaştırma Yüksekokulu’nun 2014,
Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun ise 2010 yılından bu yana öğrencisiz olduğu ortaya çıktı.

Hitit Üniversitesi’nde bazı birimlerin binasının dahi bulunmadığı Sayıştay denetimlerine takıldı. Veterinerlik, Turizm ve Diş Hekimliği fakültelerinin binasının bulunmadığı belirlendi.
Üniversitede, aralarında Psikoloji, Bilgisayar Mühendisliği, Mimarlık ve Sanat Tarihi bölümlerinin de olduğu onlarca bölümün akademik personel yetersizliği nedeniyle pasif durumda olduğu belirtildi.

Sayıştay denetçileri akademisyen ya da öğrenci olmadığı için eğitim yapamayan bölümlerin, “İhtiyaç gözetilmeden açıldığı” değerlendirmesinde bulundu.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi de öğrenci olmadığı için atıl durumda olan fakülteler arasında yer aldı. Üniversite bünyesindeki Bucak Teknoloji ve Diş Hekimliği fakültelerinde hiç öğrenci bulunmadığı kaydedildi.

EĞİTİM YAPILAMIYOR
Sayıştay’ın denetim raporuna göre, öğrencisi, akademisyeni ya da binası bulunmadığı için eğitim yapılamayan diğer bazı yükseköğretim kurumları ise şöyle:

  • Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nde personel çalışmasına ve maaş ödenmesine rağmen öğrenci bulunmuyor.
  • Muş Alparslan Üniversitesi’nde İletişim Fakültesi’nde bir öğrenci bile eğitim almıyor.
  • Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü de öğrencisi olmadığı gerekçesiyle eğitim yapamıyor.
  • Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’ne bağlı Kimya ve Fizik Bölümleri de öğrencisi olmadığı için eğitim faaliyeti gerçekleştirilemeyen bölümler arasında yer alıyor. (MUSTAFA MERT BİLDİRCİN-BİRGÜN)
    07 Ekim 2020 / ÖZGÜR İFADE

Gülbin Aybar

Next Post

ERZİNCAN'DA BİR DOĞA SAVUNUCUSU

Per Eki 8 , 2020
‘Madene Karşı Tek Başına’Açıldığı günden bugüne onlarca davaya konu olan, mahkeme kararı ile durdurma işlemleri yapılan söz konusu maden; bölgedeki flora ve faunaya / yeraltı sularına ciddi zarar veriyor olması sebebi ile bölgede yaşayan bölge sakinlerinden ciddi tepki görüyor. İliç sabırlı Köyünden Sedat Cezayirlioğlu ve arkadaşı Eşref Demir’in 4 yıl […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: