ALEVİLERDEN CHP BELEDİYESİNE PROTESTO

ALEVİLERDEN CHP BELEDİYESİNE PROTESTO
İstanbul Maltepe Cemevi yönetimi Cemevine çökmek için 2014’ten beri tezgah ve kumpaslar çeviren CHP Ali Kılıç belediyesini protesto ediyor.

Chp genel merkezinin tepki göstermediği Ali Kılıç’ın cemevine çökme girişimlerine karşı yapılacak basın açıklamasından sonra Pazertesi günü Ankara da Chp genel merkezi önünde oturma eylemi yapacaklarını duyuran Cemevi yönetimi yaptığı açıklamada şöyle dedi:

”CEMEVİMİZİN TAMAMLANIP SAHİPLERİNE TESLİMİNİ TALEP EDİYORUZ
Basın Açıklaması ve Siyah Çelenk Bırakma
19 KASIM 2020 Perşembe günü Saat:15.00 Maltepe Belediyesi önünde basın açıklaması sonrası
Süresiz Oturma Eylemi İlk Gün
23 KASIM 2020 PAZARTESİ Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi Önü

Maltepe ve Türkiye Kamuoyuna…
Aleviler Anadolu coğrafyasında bin yıldır, inkâr, imha ve asimilasyona maruz kalmışlardır. Alevilerin ibadetyeri olan Cemevleri üzerindeki sistematik baskılar, geçmişte olduğu gibi bugünde devam etmektedir. Maltepe Cemevi Alevilerin elinden alınmak istenmektedir. Halkın katkı ve destekleriyle inşa edilmiş, 28 yıldır hizmet vermekte olan Maltepe Cemevi’nin arsası, Maltepe Belediye Başkanı tarafından haksız, hukuksuz bir şekilde başka bir vakfın mülkiyetine geçirilmiş, sonrasında da Maltepe Belediyesinin bir şirketi olan Mataş’a kiraya verilmiş ve Mataş’ın genel Merkezi olarak gösterilmiş. Bunca yıldır, Alevilerin inanç merkezi olan Maltepe Cemevi’ne bir ticari işletme gözüyle bakılması alevi toplumuna ve inancına hakarettir.

Maltepe Belediye Başkanı Ali KILIÇ, ince işçiliği yapılmak üzere ”Boşaltın, bitirip size teslim edeyim” dediği, Maltepe Cemevi binası söz verildiği halde bitirilmemiş, tamamlanmamıştır. Bunun 2016 yılı Mayıs ayında teslim ettiğimiz binamıza, 2019 yılı Mart ayında faaliyetlerimize devam etmek üzere, binanın temel eksiklerini tamamlayarak taşındık. Maltepe Belediyesi tarafından Kaymakamlığa yapılan bir şikâyetle öğrendik ki! 2016 yılında “bırakın yapalım, size teslim edelim” diye söz veren, alevi erkânı önünde ikrar veren Belediye Başkanı Sayın Ali KILIÇ, hizmet verdiğimiz mülkü, bir başka kuruma devretmiş, bu gerçeği de üç yıl boyunca kamuoyundan ve bizden saklamıştır. Artık kendi mülkümüzde işgalci ilan edilmiştik. Belediye tarafından üç tane dava açıldı. Cenaze var, lokma var, hizmet veriliyor demeden elektriklerimiz defalarca kestirildi. Bekçimize rağmen bir gece kapımız kırıldı, içeriye girildi.

Maltepe Cemevi yönetimi olarak, binanın eksiklerinin tamamlanması isteğiyle Maltepe Belediyesine bir dilekçe verdik. Çünkü taşındığımız tarihden bu yana binanın tamamlanması için en ufak bir çalışmaları olmamış, bizi cezalandırmak için bir tek çivi çakmamıza izin verilmemişti. Biz cevap beklerken bir sabah, habersizce gelip, binanın alt kapısından binaya girmek isteyen 80-100 kişilik gruba “kimsiniz? ne istiyorsunuz?” diye sorduğumuzda, saldırıya uğradık, tehdit edildik. Haber vermeden gelenler belediyeciler idi, binayı tamamlamaya gelmişler. Bize haber vermedikleri gibi muhatap da saymıyorlardı. Binanın altında Cenaze yıkama yeri yapacak, halka ücretsiz yıkama hizmet vereceklermiş.

Belediye Başkanı ALİ KILIÇ’a cemevlerini yanlış anlatmışlar ya da Aleviliği unutmuş. Cemevleri cenazelerin yıkanıp, defnedildiği, insanlara saz kursları verilen dört duvar değildir. Cemevleri, itikat ve inanç merkezleridir. Cemevleri hakk kapısıdır, hizmetler erkâna uygun olmak üzere hakk rızası için halk tarafından verilir, ihtiyaçlar, kimseye el açmadan toplum içinde dayanışmayla, bağış ve yardımlarla karşılanır. Söz konusu olan cenaze yıkamaksa bunu Büyükşehir Belediyesi zaten yapıyor. Yok, Maltepe Belediyesi Cemevi işletecekse bu belediyelerin işi değildir. Belediyelerin bir ibadethane işlettiği nerede görülmüştür.

Maltepe Belediye Başkanı Sayın Ali KILIÇ bir Alevi Vakfı kurup, cemevini buranın üzerinden yönetmeyi düşünüyorsa, bu toplumu defalarca bölmenin vebalini ve sorumluluğunu taşıyacak demektir. Alevi toplumu itikatinı, inancını, yolunu kendi eliyle takip eden, hizmetini kendi eliyle veren bir toplumdur. İnanç hizmeti ya da ticareti yapmak hiç bir siyasetin hatti değildir. Kurduğu bu Vakıfla halkın katkıları ve vergileriyle yapılmış bu binayı kendi çocuklarına miras olarak bırakacağını sanıyorsa, Alevi toplumu ve Erkanı olarak buna izin vermeyeceğiz.

Cemevleri inanç merkezleri olduğu kadar, Alevi toplumunun hukuki, sosyal ve siyasal beklentilerine ve isteklerine cevap veren, burada olduğu gibi meşru haklarını savunmak, ileriye taşımak ve bu toplumun gereksinimlerini örgütlemek üzere kurulmuş, bağımsız, öz Alevi kurumlarıdır. Binlerce yıldır her tür baskı ve zulüme rağmen boyun eğmeden bugüne gelen Alevi toplumunun bu güzide kurumları bağımsız kalmaya devam edeceklerdir. Her kim olursa olsun başka bir kurumun ya da kişinin yönlendirmesi, baskısı veya zorlaması kabul edilemez, hiç bir siyasetin arka bahçesi olmayacağız.

Alevi toplumu Maltepede bugüne kadar böyle zulüm, böyle bir zorlama görmedi. Pandeminin tüm toplumu zorladığı bugünlerde, hak aramak için burada toplanmamış olmamız bile zuldür. Maltepe Kamuoyunun önünde Sayın Ali KILIÇ’ a sesleniyoruz. Bu binanın arsa mülkiyeti belediyenin olabilir, 28 yıldır alevi toplumuna hizmet vermekte olan Maltepe Cemevi, bu topluma aittir, Cemevleri halkındır, halk eliyle yönetilir, dışarıdan yapılacak hiç bir baskı, dayatma ve yönlendirmeyi kabul etmiyoruz. Cemevimize karşı yapılan taciz, karalama ve baskılar sonlandırılmalıdır. Cemevi binamızın tamamlanması için dilekçe verdik, vergisini veren vatandaşlar olarak, tamamlanıp teslim edilmesini bekliyoruz. Bu amaçla uzatılacak hiç bir eli karşılıksız bırakmayacağız. 13 Kasım 2020

Basın Açıklaması ve Siyah Çelenk Bırakma
19 KASIM 2020 Perşembe günü Saat:15.00 Maltepe Belediyesi önünde basın açıklaması sonrası
Süresiz Oturma Eylemi İlk Gün
23 KASIM 2020 PAZARTESİ Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi Önü”
18 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

ELMA dersem çık, ARMUT dersem çıkma!

Çar Kas 18 , 2020
Devletlülerin, covid19 bulaşı önleme adına bulduğu çözüm“ELMA dersem çık, ARMUT dersem çıkma!”Mart 2020’deRisk grubu olarak gösterdiği insanlarısokağa çıkarmayan,işe yollamayan,koruma altına alma yoluna giden“İresmi zihniyet”, 1 Haziran 2020’de,daha evvelki kararından 360 derece dönüp deEngelli Çalışanı,60 yaş üstü Çalışanı,süt izni ve hamile çalışanları,“ÇALIŞIN, devam!” diyenveTicaret, Turizm ve benzeri para merkezli sektörel düşünmeyi […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: