ANKETLERDE ÇAKILAN TRUMP DİN SİLAHINA SARILDI

‘Anketlerde Biden Öne Geçti, Trump Çıldırdı’

Koronavirüsten ölenlerin 100 bine dayandığı ABD’de TEK adam başkan Trump son anketlerde Kasım da seçim yarışına gireceği rakibi Biden’in ciddi oranlarda gerisine düşünce her çıkmaza giren siyasetçinin yaptığı gibi DİN silahına sarıldı.

ABD de 1 milyon 700 bine ulaşan koronavirüs vakaları ciddi bir sorun oluştururkenTrump’ın Bilim isnanlarının karşı çıkmasına rağmen valileri tehdit ederek ”ibadet yerlerini açın” talebi seçim anketlerinde ki düşüşün çok daha ciddi olduğu ve Trump’ın tekrar seçilme şansının zayıf olduğu yorumları yapılıyor.

WASHINGTON (AP) – Başkan Donald Trump Cuma günü yaptığı açıklamada, kiliseleri ve diğer ibadet yerlerini “gerekli” gördüğünü söyledi ve ülkenin bazı yerlerindeki valileri, ülkenin bazı kısımları koronavirüs kilitlenmesi altında kalsalar bile bu haftasonu yeniden açmaları için çağırdı. Trump, Beyaz Saray’daki aceleyle düzenlenmiş bir basın toplantısında “Bugün ibadethaneleri – kiliseler, sinagoglar ve camiler – gerekli hizmetleri sağlayan önemli yerler olarak tanımlıyorum” dedi. Virüsü daha da yayma tehdidine rağmen. Trump, “valilerin doğru şeyi yapması ve bu çok önemli inanç yerlerinin bu hafta sonu için şu anda açılmasına izin vermesi gerektiğini” söyledi. Ve valiler bunu yapmazsa “Yetkilerini ellerinden alırım” diye tehdit etti. 22 Mayıs 2020

TRUMP ANKETLERDE ÇAKILDI

#Wisconsin: Biden 48% (+10), Trump 38%

#Pennsylvania: Biden 48% (+9), Trump 39%

#Michigan: Biden 47% (+8), Trump 39%

#Arizona: Biden 45% (+4), Trump 41%

#Florida: Biden 45% (+2), Trump 43%

#NC: Biden 45% (+2), Trump 43%

Trump güçlü olduğu kendi seçim bölgesi #Florida da bile Biden’in gerisine düşmüş durumda.

Yeni Fox anketi Trump’ın seçim umutlarını bitirecek mahiyette. Trump, Fox News’den gelen son ankete veriler ‘yalan’ diyerek yanıt veriyor. Başkan Donald Trump’ın eski favori televizyon haber ağı Fox News’tan yeni bir anket, cumhurbaşkanının koronavirüs pandemisinin ortasında popülaritesine aykırı bir bakış ve Kasım genel seçimlerinde yeniden seçim şansı için zor bir bakış sunuyor.

Anket bağımsızların ve yaşlı seçmenlerin son haftalarda kraterli etti, 17 Mayıs ve 20 arasında yapılan ve Perşembe günü yayınladığı seçmenin iki kritik gruplar arasında Trump’ın destek düşündürmektedir.

Kendini tanımlayan bağımsızlar, varsayılan Demokrat adayı Joe Biden’i görevdeki Trump’a göre yüzde 13 puan ve 65 yaş üstü seçmenleri Biden’i 17 puan desteklediklerini söylüyorlar. İkinci grup, cumhurbaşkanı için özellikle sıkıntı çekiyor çünkü seçim gününde oy verme konusunda eski seçmenler sürekli olarak en güvenilir seçmen.

2016 seçiminde, Trump bağımsızları dört puan, yaşlıları ise yedi puan kazandı. Genel olarak, ABD genelinde rasgele seçilmiş 1.207 seçmen anketi, daha fazla insanın Biden’e sağlık ve koronavirüs gibi konularda geniş marjlar ile güvendiğini ve yüzde üçten biraz daha fazlasının ekonomi ile ilgili konularda cumhurbaşkanına güvendiklerini söylüyor.

Cumhuriyetçi Daron Shaw ile anketi yürüten Demokrat Chris Anderson, “Kısaca seçim olabilir” dedi. Diyerek şöyle devam etti: “Trump, ekonomik toparlanmaya ilişkin dar bir tartışmada hafif bir avantaja sahiptir, ancak koronavirüs veya halk sağlığı ile ilgili bir tartışma Biden’e daha fazla yarar sağlar.”

Anketler , Connecticut’taki Quinnipiac Üniversitesi tarafından yapılan bir anketten sadece bir gün sonra , ülke genelindeki kayıtlı seçmenler arasında Trump’ın yüzde 50 ila yüzde 39’undan önce Biden’a sahip. Rakam, 8 Nisan’da yapılan bir ankette Biden’in% 49-41’lik liderlik oranından biraz yükseldi. Aynı ankette, Trump’ın onay notu Nisan ayında yüzde 45’ten Mayıs’ta yüzde 42’ye düştü.

“11 puanlık Biden’ın önde bize ne anlatıyor? Takım Trump için en iyisi, Başkan Trump’a seçmen güvenin titrek olduğunu söylüyor. Onlar için en kötü ihtimalle, koronavirüs vakaları arttıkça Trump’ın kararı sorgulanıyor – ve Kasım tezgâhları,” dedi Quinnipiac Üniversite Yoklama Analisti Tim Malloy.

Fox News anketinde Biden, Trump’ı yüzde 48-40 oranında yönetiyor, ancak ankete katılanların yüzde 11’i kararsız olduklarını veya yarışın hala ortada olduğunu öne süren başka birine oy vermeyi planladıklarını söyledi. Fox, cumhurbaşkanının kişisel olumlu oyuna yüzde 43, bunun olumsuz görüşlerine sahip yüzde 55’e sahip – yüzde 45’i “güçlü” olarak olumsuz buluyor.

Trump iki grup arasında Biden’i yönetiyor – erkekler (yüzde yedi puan) ve kırsal beyaz seçmenler (yüzde 30 puan). Biden kadınlar arasında 20 puan, Afrikalı Amerikalı seçmenler arasında 64 puan önde bulunuyor.

Son haftalarda tesviye ettiği Fox News’a yönelik bir dizi saldırıya devam eden Trump, Cuma günü Fox News anketlerine ‘yalan’ diyerek yanıt veriyor. Fox anketi ayrıca Biden destekçilerinin seçim konusunda Trump destekçilerine göre daha hevesli olduklarını, yüzde 69’unun da aynı hissettiğini söyleyen Trump seçmenlerinin yüzde 63’üne kıyasla oy vermek için son derece motive olduklarını söylüyor.

23 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

Umut Muratoğulları

Cum May 22 , 2020
Her insan bazı duygular konusunda çocuktur.Yüreğinden,ellerinden tutulmak ister!İlk defa yürümeye çalışan bir çocuktutulmazsa kıçının üzerine düşer…Düşmüş bir çocuğa mutlu ol diyorsunuz,gül diyorsunuz!Siz içimdeki çocuğu üşütüyorsunuz…Umut Muratoğulları23 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE Share on Facebook Tweet it Share on Google Pin it Share it Email

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: