Bana Çıldır’ı anlat!

Ardahanlılar Derneği Başkanı Yaşar Geler ile kitabı ”Bana Çıldır’ı anlat” hakkında kısa bir sohbet gerçekleştirdik.
Kendisi Çıldır ilçesinin Eskibeyrahatun köyünde doğmuş, eğitimini Çıldır’da tamamlamış. Doğduğu büyüdüğü toprakları, kültürünü, tarihçesini yaşanmış anılarla harmanlayarak keyifle okunacak bir kitap yazmış. Yaşar Geler, kitabı ile ilgili yaptığımız sohbette kısaca şunları anlattı:

Anadolu kültürünü anlattım. 1970’li yıllar ile 2000’li yıllar arasında bir sentez yapan, bağ kuran bir anlatım.
Çıldır’ın özelinde Anadolu’muzun, belki biraz da Ege’nin iç kesimlerinin yaşam tarzını anlattım. Mesela tarım ve modern tarıma geçiş süreci.Kitapta anlatılanlar Çıldır özelinde olsa da aslında tüm Anadolu insanına hitap etmektedir. Çünkü bölge insanının geneli aynı yaşam koşullarına sahiptir.
Turizmi anlattım. Mesela Aktaş Gölü! Gürcistan ile ortak kullanırız. Eskiden sodalı suya sahipti ve canlı yaşamazdı. Fakat günümüzde göl bu özelliğini yitirdi ve artık balıklar var. Son zamanlarda medyada da yer alan Çıldır Gölü bizim yaz ve kışın aktiviteler yaptığımız bir yerdi. Yazın ”Göl Festivali”, kışın donması nedeni ile ”Kar Festivali” yapardık.
12 Eylül Darbesinde bölgede ki yaşantıyı anlattım. Darbenin insanların hayatını nasıl etkilediğini neler yaşandığını….
Gelenek ve göreneklerimizi, yaşanmış anılarımı anlattım.
Kısaca size Çıldır’ı anlattım.

ozgurifade

Next Post

Güzel Maltepe’min güzel insanları, gönül dostlarım…

Paz Mar 17 , 2019
Cumhur İttfakı Maltepe Belediye Başkan Adayı MHP’li sn Ahmet Baykan Proje ve Aday tanıtım toplantısını geniş bir katılımla gerçekleştirdi. Ahmet Baykan yaptığı konuşmada şunları söyledi:Saygıdeğer İl Başkanlarım ,değerli Milletvekillerim, ilçe başkanlarım, ittifakımızın fedakâr kadın kolları ve gençlik kolları temsilcileri, sivil toplum örgütlerimizin değerli yöneticileri, kıymetli basın mensupları, hanımefendiler, beyefendiler ve […]
Ahmet Baykan

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: