BELEDİYE TARİHİ KÖPRÜYE YAPILAN ZULME SON VERİYOR

‘770 Yıllık Tarihi Köprüyü Yıllarca Beton ve Asfalt Çöplüğüne Çevirmişler’
Tokat’ta tarihi köprüsünde yapılan restorasyon çalışmalarında asfalt zemin kaldırılarak 770 yıllık taşlar ortaya çıkartıldı.

Tokat’ı Orta Anadolu’ya bağlayan bir kavşak konumundaki 151 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğindeki kesme taştan yapılan Hıdırlık Köprüsü asfalt zeminden kurtarılıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın destekleri Tokat Belediyesi’nin girişimleri ile tarihi köprüde yapılan restorasyon çalışmaları titizlikle yürütülüyor.

Köprü üzerine iş makinesi çıkarılmadan yapılan çalışmalarda işçiler asfalt zemini kazma kürek çalışarak kaldırıyor. Hafriyat ise vinç vasıtası ile köprüden alınarak boşaltılıyor. Yaklaşık 2 aydır devam eden çalışmalarda köprünün zeminindeki asfalt malzeme kaldırılarak 770 yıllık taşlar yeninden ortaya çıkartıldı.

Tarihi köprüdeki 55 santimetrelik tabaka kaldırıldı
151 Metre uzunluğunda, 7 metre genişliğindeki kesme taştan yapılan Hıdırlık Köprüsü’nde başlayan çalışmalarla ilgili açıklama yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu; “Tokat şehrimiz; 900 yıllık tarihi, Anadolu’nun kültür mirasını içinde barındıran nadide şehirlerden biridir. Bu tarihi eserlerden biri de Amasya ve Turhal’dan gelen yolları doğuya, Karadeniz’den gelen yolları da Orta Anadolu’ya bağlayan bir kavşak konumundaki tarihi Hıdırlık Köprümüzdür.

Selçuklu’nun en önemli sultanlarından birisi olan Alaaddin Keykubat’ın 3 torununun 13’üncü yüzyılda devleti birlikte yönettiği dönemde yapılan Hıdırlık Köprüsü, günümüze kitabesiyle birlikte ulaşmış tek köprü olarak biliniyor. 5 Kemere sahip ve yapıldığı döneme göre çok büyük bir şekilde inşa edilmiş olan Hıdırlık Köprüsü’nde bugüne kadar ciddi bir tadilat işlemine ihtiyaç duyulmamıştı. Sağlamlığıyla da bölgede yaşanan büyük depremlere rağmen ayakta kalabilmiş önemli eserlerden birisi olan Hıdırlık Köprümüzde restorasyon çalışmalarının başlatılması için girişimlerde bulunduk.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun ilimizi ziyaretlerinde köprüde incelemelerde bulunmuştu. Bakan beye restorasyon çalışmaları için ricada bulunmuştuk. Sağolsun Bakan beyin talimatı ile ihale yapılarak restorasyon işlemleri başladı. Yaklaşık 1 yıllık bir süre de çalışmalarının tamamlanması öngörülüyor. Ama ben Mart, Nisan aylarına hizmete açılacağı kanaatindeyim.

Yaklaşık 20 yıl önce asfaltlanan köprünün zeminindeki 10-15 santimetrelik asfalt zeminin kazınmasının ardından alttaki tarihi taşlarını yeninden ortaya çıkaracağız. Asfalt kaplama kaldırdıktan sonra köprünün üzerinde başka bir kaplama yapılmayacak. Mevcut eski hali neyse 770 yıl önce kullanılan malzeme neyse silinerek tamiri yapılacak ve o şekli ile kullanılacak. Ayrıca yapılacak olan çalışmalarla köprünün spreyle boyanan taşları da temizlenecek. Köprü üzerindeki kitabe ile yerinden sökülen taşlar restorasyon çalışmaları ile onarılacak ve yeniden halkımızın kullanımına açacağız. Kanal Tokat projemiz içerisinde ayrı bir yere sahip olan köprümüzün gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacağız. Restorasyon çalışmaları tamamlandığında Hıdırlık Köprümüz Tokat’ın en önemli sembol yerlerinden biri olma adına yerli yabancı turistlere hitap eden tarihi bir nokta olarak kazandırılmış olacak” dedi.

Tarihi köprü iskele sitemi ile geçici olarak korumaya alındı
Başkan Eroğlu, köprü altına yerleştirilen iskele sisteminin restorasyondan sonra kaldırılacağını belirterek, “Köprünün su gözlerinin bulunduğu yerlerde demir kasnaklar var. Onlar tamamen önleyici anlamda yapılan bir çalışma, kalıcı değil. Köprü üzerindeki tabakalar kaldırıldığı için olası bir sıkıntıya mahal vermemek için köprüyü güvenliğe alma anlamında yapılan bir sistem. Bu demir aksam restorasyon bittikten sonra kaldırılacak. Asla ve asla köprünün tarihi görünümüne getirilecek şekilde güzel bir restorasyon çalışması yapılacak” diye konuştu.

Kültürel mirasın tarihi
Selçuklu’nun en önemli sultanlarından birisi olarak sayılan Alaaddin Keykubat’ın 3 torununun 13’üncü yüzyılda devleti birlikte yönettiği dönemde yapılan Hıdırlık Köprüsü, günümüze kitabesiyle birlikte ulaşmış tek köprü olarak biliniyor. 5 kemere sahip ve yapıldığı döneme göre çok büyük bir şekilde inşa edilmiş olan Hıdırlık Köprüsü, bugüne kadar ciddi bir tadilata ihtiyaç duymamış, sağlamlığıyla da bölgede yaşanan büyük depremlere rağmen ayakta kalabilmiş önemli eserlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Yöre insanı tarafından Taşköprü olarak da adlandırılan Hıdırlık Köprüsü nesilden nesile geçen kültürel miras olarak önem taşıyor.

Tokat’ta Yeşilırmak üzerinde bulunan, 770 yıllık Selçuklu eseri Hıdırlık Köprüsü tarihi ile ilgi çekiyor. Köprü, Selçuklu sultanlarından 2’nci Gıyaseddin Keyhüsrev’in üç yıl boyunca çatışan üç oğlu İzzeddin, Rukneddin ve Alaaddin’i barıştırmak amacıyla yapılmış olmasıyla da diğerlerinden ayrılıyor.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Tokat İl Temsilcisi Yavuz Özseven ise, “Köprümüzün kitabesinde 3 kardeşin ismi bulunmaktadır. Rivayetlere göre, 2’nci Gıyaseddin Keyhüsrev’in üç yıl boyunca çatışmış üç oğlu, İzzeddin, Rukneddin ve Alaaddin’in isimleri ile birlikte yazılmıştır.

Hıdırlık Köprüsü’nün 1250 yıllarında Selçuklular zamanında yapıldığını belirten Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Kütüphane Dökümantasyon Daire Başkanı ve Sanat Tarihçisi Ekrem Anaç, “2’nci Gıyaseddin Keyhüsrev’in 3 oğlunun birlikte hükümet ettiği dönemde onların vezirlerinden bir tanesi tarafından yapılmıştır. (DHA,CNN, NTV)

Tarihi köprüye hangi belediye başkanı zamanında beton dökülüp asfaltla kapatıldığı açıklanmadı.
Tokat’ta;
1994-2004 yılları arasında Saadet partisinden Nizamettin Aydın,
2004-2014 yılları arasında Adalet ve Kalkınma partisinden Doç. Dr. Adnan Çiçek görev almışlardı
2014-….. yılları arasında Adalet ve Kalkınma partisinden Eyüp Eroğlu belediye başkanı olarak göreve devam ediyor.
12 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

IŞİD PETROL BORU HATLARINA SALDIRDI

Per Kas 12 , 2020
IŞİD PETROL BORU HATLARINA SALDIRDIIthriya E.’ye IŞİD saldırısı: 12 ölü, bir çok yaralı, Kışla yıkıldı, gaz boru hattı havaya uçtu. Işid terör örgütünün Suriye Ithriya da şiddetli saldırısında öldürülen en az 12 asker cesedi Salamiyah hastanesine geldiği Bir çok askerinde yaralı getirildiğiifade ediliyor. Deir Ezzor Al-Mayadeen yolu üzerindeki Al-Kharratah sahasında […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: