BİR GECEDE 33 CAN KATLEDİLDİ

BİR GECEDE 33 CAN KATLEDİLDİ

5 Temmuz 1993 Erzincan Kemah Başbağlar Katliamı

20.00 – Teröristler; Başbağlar Camisi cemaatinden 30 erkeği köyün çıkışına götürdü.

20.45 – Evler, cami ve ilkokul yakıldı. Nazife Baltacı, oğlu İbrahim Baltacı ile Nurettin Aydın, Şakir Aydınlı ve Süleyman Orhan yanarak şehit oldu.

20.48 – 27 erkek kurşuna dizilerek şehit edildi.

20.50 – Yakılan minibüse girmek istemeyen Hasan Sandıkçı’yı şehit edildi.

22.00 – İmamı Mahmut Fidan, Başpınar Köyü Jandarma Karakol Komutanlığı’nı aradı. Karakol Komutanı Başçavuş Nafiz Canbaz telefona dahi bakmadı.

ÖLENLERİN OTOPSİLERİ DAHİ YAPILMADI

Ölenlerin otopsisi dahi yapılmadı. 210 hanenin 191’i yandı. İş makineleri evleri delil bırakmamak için dozerle dümdüz etti.Olay yerinde 585 boş kovan bulundu, kovanlara balistik incelemesi yapılmadı.

Nazife Baltacı ve 13 yaşındaki oğlu İbrahim Baltacı, Nurettin Aydın, Şakir Aydınlı ve Süleyman Orhan naaşlarına ulaşılmadı.Başçavuş Nafiz Canbaz’ın, köylülere kaleşnikof silah teklif ettiği tespit edildi. Başbağlar köylülerinin silahları tutanakla almak istemesi üzerine silahların verilmesinden vazgeçildi. Söz konusu olay ört-bas edildi.14 sanık suçlarını itiraf etti. 

Erzincan Devlet Güvenlik Mahkemesi, teşhislerin usulsüz yapıldığını iddia ederek tetikçileri serbest bıraktı.İtirafçı iki kişi, PKK’la yardım ve yataklık suçunu işlediği gerekçesiyle ceza aldı. Başbağlar davasında ise, ceza alan tek sanık olmadı.

05 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

LÖSEMİ TEDAVİSİNDE YENİ BULUŞ

Cts Tem 4 , 2020
LÖSEMİ TEDAVİSİNDE YENİ BULUŞ İsrail, devrim niteliğindeki lösemi tedavisini uygulayan ilk ülke oldu Çalışmanın sonuçları, bu yaygın lösemi formundan muzdarip 160.000 hasta için yirmi yıl sonra tarihsel bir atılım oluşturmaktadır. İsrail, agresif tipte bir lösemiden muzdarip kanser hastaları için geliştirilen ve son derece yaygın olmasına rağmen, çoğu zaman başka tedavi […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: