BREZİLYA KORONAVİRÜS’TE DÜNYA BİRİNCİLİĞİNE KOŞUYOR

‘Amazon Ormanlarında Yerliler ve Yoksul Semtlerde Halk Can Pazarı Yaşanıyor’

Brezilya Rusya ve ABD’nin arkasında dünyada üçüncü en fazla sayıda koronavirüs vakası yaşanan ülke oldu. Son 24 saatte ülkede 1179 kişi daha yaşamını yitirdi.

Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, sağlık bakanlığının hastalığı tedavi etmek için hidroksiklorokin kullanımına ilişkin yeni kurallar yayınlayacağını söylediğinden, Brezilya’nın yeni koronavirüsten günlük ölüm bilançosu Salı günü 1.179 rekor bir seviyeye sıçradı.

ŞİMDİYE KADAR 18 BİN KİŞİ ÖLDÜ

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen en son verilere göre, Salı gününden önceki en yüksek günlük ücret 12 Mayıs’ta 881 kişi oldu. Salgın Brezilya’da en az 17.983 kişiyi öldürdü. Brezilya Pazartesi günü İngiltere’yi geçerek Rusya ve ABD’nin arkasında onaylanmış üçüncü en fazla koronavirüs vakasına sahip ülke oldu. Brezilya’nın teyit edilen davaları Salı günü 17.408 tarihinde rekor bir artışla 271.628 kişiye ulaştı.

BİR AYDA İKİ SAĞLIK BAKANI İSTİFA ETTİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın ideolojik müttefiki olan Başkan Jair Bolsonaro, salgını ele alması ve ekonomiye çok zarar verdiği gördüğü hareket kısıtlamalarına karşı devam etmesi nedeniyle geniş bir şekilde eleştirildi. Bolsonaro, Geçici Sağlık Bakanı Eduardo Pazuello’nun Çarşamba günü koronavirüs tedavisinde anti-sıtma ilacı hidroksiklorokin kullanımını öneren yeni kılavuzlar yayınlayacağını söyledi. Pazuello, Sağlık Bakanı Dr. Nelson Teich’in Cuma günü yönergeler üzerine istifa etmesinin ardından görevi devraldı ve onu bir ay içinde görevden ayrılacak ikinci eğitimli doktor yaptı.

ABD BREZİLYA’YA SEYAHATİ YASAKLAMAYI TARTIŞIYOR

Pazartesi günü hidroksiklorokin önleyici bir önlem aldığını açıklayan Trump, Salı günü gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin Brezilya’dan seyahat etmeyi yasaklamayı düşündüğünü söyledi. Diyerek şöyle devam etti: “Buraya insanların gelmesini ve insanlarımızı enfekte etmesini istemiyorum. Oradaki insanların da hastalanmasını istemiyorum. Brezilya’ya vantilatörlerle yardım ediyoruz … Brezilya’nın bazı sorunları var, bu konuda bir soru yok.”

Bu arada, COVID-19 olarak da bilinen hastalık, Brezilya’nın Amazon’unda uzak yerli topraklara ulaştı. Ancak kurumun kendisinden ve diğerlerinden gelen ajanlara göre, yerli halkı korumaktan sorumlu hükümet kurumu eylem çağrılarını yerine ideolojik savaşlar yapmaya odaklandı. Bolsonaro’nun Amazon’u tekrar tekrar geliştirmesi, aylardır yerli aktivistleri, ünlüleri ve ajanları alarm çalması için harekete geçirdi. Yayılan bir salgın karşısında hareketsizliğin birçok yerli insanı yok etmek için yeterli olabileceği konusunda uyarıyorlar.

ISSIZ AMAZONLARA DA BULAŞTI

Associated Press haber ajansı, Brezilya’nın Amazon’larının en uzak yerlerinde yerli halklarla çalışan dört ajanla konuştu ve sonuçlarına oybirliğiyle katıldı: FUNAI olarak bilinen ulusal Hint vakfı, krize bir cevabı koordine etmek için neredeyse hiçbir şey yapmıyor. Yerli bölgelere giren veya şehirlerde yerli insanlarla tanışan ajanlar için yeterli koruyucu ekipman olmadığını söylediler. Gazyağı ve benzin gibi ihtiyaçlar yetersizdi.

Gıda teslimatları sadece geçen hafta başladı – yerli halklara köylerinde kalmaları talimatı verildikten bir ay sonra ve büyük ölçüde yetersiz kaldı. Pandeminin başlangıcından bu yana, kentsel sağlık tesislerinden uzakta yaşayan ve toplumsal yaşam tarzları onları hızlı bulaşmaya duyarlı hale getiren yerli halkın savunmasızlığından korkulmaktadır.

GERÇEK SAYI DAHA FAZLA

120 Bin Nüfuslu iki Kente 10 ventilatör ve 15.000 Maske

Brezilya’daki yerli kuruluş APIB’in sağlık bakanlığı rakamlarını ve yerel liderlerin bilgilerini içeren bir talihine göre Amazon’da en az 88 yerli insan öldü. Gerçek sayı muhtemelen daha yüksektir, çünkü hastaneler kabul ederken genellikle hastaların yerli isimlerini kullanmazlar. Brezilya sağlık bakanlığı yaptığı açıklamada, Tabatinga (nüfus  75 Bin) ve Sao Gabriel da Cachoeira (nüfus 45 bin) gibi birçok yerli insanın yaşadığı sert şehirlerin Pazartesi günü 10 ventilatör ve 15.000 maske de dahil olmak üzere yardım aldığını söyledi.

GERÇEK RAKAMLARI SAKLIYORLAR

São Paulo’nun kenarındaki gölgeli bir tepenin üzerinde, mezar kazıcı gerçeği bildiğini düşünüyor. Brezilya’da ne kadar kötü göründüğü önemli değil – ülke Güney Yarımküredeki koronavirüs tarafından en sert şekilde vurdu – gerçek daha da kötü. Manoel Norberto Pereira, şimdiye kadar tanıdık bir ayrıntı seti haline gelen başka bir bedenin tekerlekli olarak izlendiğini izledi. Cinsiyet: kadın. Yaş: 77 yıl. Ölüm nedeni: yetersiz solunum. Her gün daha fazlasını getiriyor. Mezarlık şimdi her gün yaklaşık 50 ceset alıyor – normal zamanlarda ortalamanın iki katı. Birçoğu, virüsün neden olduğu hastalık olan teyit edilen covid-19 vakaları olarak işaretlenmiştir. Ancak birçoğu sadece tanımlanamayan bir solunum rahatsızlığından bahsediyor.

1.5 AY ÖNCE AMAZON’DA Kİ TEHLİKEYİ YAZDIK

09 Nisan 2020 de ‘RESMEN CİNAYET: Brezilya Sağlık Ekibi Amazon Yerlilerine Koronavirüs Bulaştırmış’ başlıklı haberimizle Brezilya Amazon da salgını aktarmıştık.

Haberin Linki: http://ozgurifade.com.tr/resmen-cinayet-brezilya-saglik-ekibi-amazon-yerlilerine-koronavirus-bulastirmis/

20 Mayıs 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

KAYNAKLAR: Associated Press, bbc.com, mirror.co.uk, aljazeera.com, washingtonpost.com, sol.org.tr

Next Post

YILDIZ FUTBOLCUDAN SEVİLLA'DA CAMİ YAPMAK İÇİN 1 MİLYON DOLAR BAĞIŞ

Çar May 20 , 2020
Kanoute, Seville’nin 700 Yıl Sonra ilk camisini inşa etmek için 1 milyon dolar topladıSevilla için oynayan eski futbolcu Fred Kanoute, şehir Müslümanları için kalıcı, resmi alan sağlama çabalarına öncülük ediyor. Eski futbol yıldızı Fred Oumar Kanoute, İspanya’nın Sevilla kentinde 700 yıl sonra cami ve kültür merkezini inşa etmek için çevrimiçi […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: