BURSA TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜNDE NELER OLDU?

Bursa İl Ticaret Müdürlüğü’nde Ticaret Bakanlığının ‘Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmeliğe’ aykırı işlemler yapıldığı iddia edildi.
İddianın sahibi Bursa Emlak Müşavirleri Esnafları Derneği (BEMDER) Başkanı Erkan Cebeci ”Yönetmelik kapsamında her işletmenin alması gereken Taşınmaz Ticareti belgesi konusunda her işletmenin bir ticaret belgesi alması gerekirken bazı işletmelere Yönetmeliğe aykırı olarak birden çok işletme belgesi verilmiş; Kurumsal Firmalarda her çalışana ayrı Oda Kaydı ve Vergi Kaydı yapılıp her birine ayrı ayrı taşınmaz ticareti yetki belgesi verilmiş, bu şekilde 30 – 40 usulsüz belge alan işletmeler olmuş”

BEMDER Başkanı Cebeci, TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİĞİ İkinci Bölümünde yer alan ‘Yetki, Yeterlilik ve Bilgi Sistemi’ başlığı altında;
”Yetki belgesi, her bir işletme için ayrı ayrı düzenlenir ve devredilemez. Bir işletmede birden fazla tacir veya esnaf ve sanatkârın taşınmaz ticareti faaliyetinde bulunması durumunda işletme adına yalnızca bir yetki belgesi düzenlenir ve En az lise mezunu olması” gerektiği belirten Cebeci hukuksuz işlemlere ilişkin Bursa Ticaret İl Müdürlüğüne resmi başvuru yaptığını belirterek.

”Bir işletme ancak bir yetki belgesi alabileceği yönetmelikle açık bir şekilde belirtilmekte; dolayısıyla tespit ettiğimiz bazı işletmelere birden çok Ticaret yetki belgesi verilmesi ilgili yönetmeliğe aykırı bir işlemdir. Aynı aykırılık halen Bursa Emlak Müşavirleri Esnaf Odası (BEMO) Başkanı olarak görev yapan Erdal Çelebi’nin yetki belgesinin olmadığı gibi işletmesi için 3 tane belge aldığı ortaya çıkmış ve girişimlerimiz neticesinde bu belgeler iptal edildi.

Cebeci: ” Oda Başkanı yanında çalışan personeli Özgür Sargın ve yeğeni Murat Çelebi’yi ortak gösterip aynı işletme için 2 tane daha yetki belgesi almış. Oysa Kanun bu konuda çok açık, bir işletme için sadece bir yetki belgesi alına biliyor. Ayrıca Oda başkanının lise mezunu olmadığı ortaya çıktı, bu durum da dahi istifa etmesi, etmiyorsa Bakanlıkça görevden el çektirilmesi gerekiyor. Ortada tam bir kanunsuz durum var fakat İlginç olan şudur ki yetkisiz oda başkanı hala bu makamı işgal ediyor.” dedi.

Bursa İl Ticaret Müdürlüğüne resmi başvuruda bulunduğunu belirten Cebeci:
”Bursa genelinde benzer aykırı işlemlerin çok olduğu ve bunların tespit edilerek iptal edilmesi gerekiyor. Bu anlamda Bursa Ticaret İl Müdürlüğünü ve TC. Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünü gereğini; bağlamında Ticaret Bakanımız sayın Ruhsar Pekcan’ı yönetmeliğe sahip çıkması gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

BEMDER BAŞKANI CEBECİ MESLEKTAŞLARINA İKİ BİLGİLENDİRME DUYURUSU YAPTI
Cebeci meslektaşlarına iki bilgilendirme duyurusu yaptı. İlgili yönetmelik yürülüğe giriş tarihi 31 Temmuz 2021’e kadar uzatıldığı bilgisini paylaşan Cebeci, hala belgesini almamış meslektalarına ”İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARI 31.07.2021 TARİHİNE UZATILMIŞTIR HAYIRLI OLSUN” dedi.


8 Eylül 2020 CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip ERDOĞAN imzasıyla yayımlanan yeni düzenleme de şöyle denildi:
‘İŞ YERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK
MADDE 1– 14/7/2005 tarihli ve 2005/9207 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin geçici 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan “bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde” ibaresi “31/7/2021 tarihine kadar” şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 2– Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3– Bu Yönetmelik hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.’

CEBECİ’NİN İKİNCİ BİLGİLENDİRME DUYURUSU TAPU İŞLEMLERİNE İLİŞKİN
15 Eylül 2020 itibarı ile tapu da alıcı ve satıcının bir araya gelmeden alım-satım yapa bilmeleri yürürlüğe giriyor.
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün açıklaması şöyle: “Tapu Kanunu’nun 26’ncı maddesinin birinci fıkrasında yapılan değişiklikle taşınmaz mülkiyetinin devrini amaçlayan sözleşmelerde, tarafların farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışı teşkilatında bulunmaları hâlinde, taraf iradelerinin resmî görevliler tarafından ayrı ayrı alınması ile sözleşmenin tamamlanması mümkün hale getirildi ve düzenleme 01.01.2020 tarihinde yürürlüğe girdi.
Yasal düzenleme akabinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce gerekli mevzuat altyapısı hazırlanarak, tarafların farklı birimlerde bulunmaları halinde işlem yapmaları sağlandı ve 31.12.2019 tarihli ve 2019/16 sayılı Genelge ile uygulamaya yönelik usul ve esaslar belirlendi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanlığı tarafından 17.01.2020 tarihinde vatandaşlarımızın farklı tapu müdürlüklerinde veya yurt dışında bulunması durumunda yapılacak tapu işlemlerine yönelik pilot uygulama başlatılarak, Ümraniye, Çankaya, Büyükçekmece, Kepez, Bayraklı ve Bornova Tapu Müdürlükleri ile Berlin Temsilciliği’nde işlem yapılmaya başlanmıştı.

Farklı il veya ülkelerde bulunan alıcı ve satıcıların bir araya gelmeden tapu işlemi yapmasına imkan sağlayan uygulama 15 Eylül’den itibaren tüm tapu müdürlüklerinde hizmete girecek.
10 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

Konu ile ilgili diğer habere göz atmak ister misiniz!

ozgurifade

Next Post

BM'LERDEN MONTRÖ’DE YAPILAN 'LİBYA DANIŞMA TOPLANTISI' AÇIKLAMASI

Per Eyl 10 , 2020
Birleşmiş Milletler öncülüğünde İsviçre’nin Montrö şehrinde yapılan ‘Libya Danışma Toplantısı’ sonuç bildirisi yayınlandı. “7-9 EYLÜL 2020’DE İSVİÇRE’NİN MONTRÖ KENTİNDE DÜZENLENEN HD-ORGANİZE LİBYA DANIŞMA TOPLANTISI’NA İLİŞKİN AÇIKLAMA”Genel Sekreter (ASRSG) Özel Temsilcisi Vekili ve Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Başkanı Stephanie Williams, Merkezin himayesinde İsviçre’nin Montrö kentinde gerçekleşen kilit Libyalı paydaşlar […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: