BÜYÜKÇEKMECE’DE KRONOMID İSTİLASI


Büyükçekmece’de korkutan görüntü: Kronomid istilası yaşanıyor
Büyükçekmece’deki hemen bütün mahallelerde ‘kronomid’ olarak bilinen sivrisineklere benzer sinek istilası, ilçede oturanları bıktırdı. Çevre sakinleri, ilaçlamanın yetersiz olduğunu öne sürdü.

Sinekler ilçede bulunan özellikle 19 Mayıs, Dizdariye, Mimarsinan, Kamiloba, Pınartepe, Sinanoba Mahallesi’nde yaygın görülüyor. Son bir haftada Büyükçekmece Belediyesi’ne açılan ihbar telefonlarının neredeyse tamamının bu konuda olduğu belirtildi. Yeşil renkli bu sineklerden şikayetçi olanlar, kronomidlerin duvarın rengini kapattıklarını, perdelere yapıştıklarını anlattı.

Birçok kişi, sineklilerin arasından bile içeri giren, sivrisineklere benzer, birbiri üzerine katlanmış kanatlar yerine gövde boyunca paralel tutulan kanatlar ve çok uzun olmayan emici hortumları bulunan sineklerin istilası nedeniyle, sıcak havada balkona çıkamaz, pencere açamaz olmaktan yakındı.

Genellikle Büyükçekmece Gölü çevresindeki sazlık alanlarda duran, geceleri binlercesi ışığa doğru giden sineklerin erişkinlerin kısa ömürlü oldukları, larvaların temel olarak bitkilerden emdikleri ile beslendikleri ifade edildi.

İlçe sakinlerinin şikayetleri üzerine Büyükçekmece Belediyesi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Büyükçekmece Gölü tabanında oluşan kronomid türü sinek yoğunluğu Büyükçekmecemizde bazı mahallelerde yoğun olarak görülmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilaçlama ekipleri bölgemizde oluşan yoğunluk nedeni ile çalışmalarını arttırmıştır ” açıklamasını yaptı. Ancak bu duyurunun altındaki yorumlarda belediye yönetimi yeterince ve zamanında ilaçlama yapmamakla suçlandı. DHA
19 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

İRAN VE ABD SAVAŞIN EŞİĞİNDE

Sal May 19 , 2020
ABD Donanması İran’ın Venezuella’ya Giden Tankerleri İçin Karayipler de Koğuşlandı. İran ABD’yi Venezuela’ya akaryakıt sevkiyatlarını aksatmaya karşı uyardı. Dört ABD Donanması savaş gemisinin ‘İran’ın tankerleriyle olası bir çatışma için’ Karayipler’de olduğu bildiriliyor. İran dışişleri bakanı Pazar günü ABD’yi, İran’ın Venezuela’ya akaryakıt sevkiyatlarını aksatmak için Karayipler’deki donanmasını konuşlandırmasına karşı uyardı. Bir […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: