ÇİFTÇİYE MÜJDE: ‘VENEZUELA’DAN SIFIR GÜMRÜKLE PEYNİR VE TARIM ÜRÜNLERİ İTHALATI YAPILACAK’

Türkiye, Venezuela’dan sıfır gümrükle tarım ürünleri ithalatı yapacak. Hükümet, Venezüella’dan sıfır gümrükle peynirden pirince binlerce ton tarım ve gıda ürünü almak için karar çıkardı.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun birkaç gün önce ziyaret ettiği Venezuela’dan ithal edilebilecek ürünler arasında taze peynirden pirince, yulaftan ayçiçeği tohumuna kadar çok sayıda ürün var.

Venezuela menşeili bazı tarım ürünlerinin ithalatında tarife kontenjanı uygulanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı dün yayımlandı. Karara göre bu ülkeden
“500 ton taze peynir, 500 ton eritme peynir, 500 ton diğer peynir, bin ton pirinç, 2 bin ton yulaf, 400 ton yerfıstığı, bin ton rep veya kolza tohumları, 5 bin ton ayçiçeği tohumu, 2 bin ton hint yağı tohumu, 2 bin ton susam tohumu, 2 bin ton aspir, 200 ton yağlı tohum, 1500 ton çikolata ve kakao içeren diğer gıda müstahzarları” ithal edilebilecek.

Anlaşmaya göre bu ürünlerin Venezuela’dan ithalinde, gümrük vergisi, varsa toplu konut fonu sıfır olarak uygulanacak. Peynir, yulaf, pirinç gibi ürünlerin Venezuela’dan ithal edilecek olması tepki çekti. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “1980’lerden beri dış alıma dayalı, tarımsal KİT’leri kapatan, neo-liberal politikalar gündemde. Yapılması gereken kamucu tarım politikalarına geriş dönüş olmalıdır” dedi.
22 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

OY NÖBETİ TUTUP YALOVA’YI CHP’YE KAZANDIRAN İLE YALOVA’YI AKP’YE VERENLER-2

Cts Ağu 22 , 2020
KILIÇDAROĞLU EKİBİ 2016 VE 2017’DE YALOVA YOLSUZLUKLARINI ÖRTBAS ETTİ; ÖRTTÜKLERİ YOLSUZLUK 2020’DE PATLADI VE SAYELERİNDE YALOVA BELEDİYESİ AKP’YE GEÇTİ-İkinci KısımÇİFTLİK BİLE RÜŞVET: E. A. ifadesinde, “Başkan Yardımcısı’nın Safran’da bulunan çiftliğini B.Ç. adlı bir başka müteahhit yaptı. Bu müteahhittin belediyeden alacağı vardı. Başkan Yardımcısı, kendisi ile görüşmek isteyen B.Ç.’yi ‘bugün gitsin […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: