CUMHURİYET” demek yetmez Çünkü !

“CUMHURİYET” demek yetmez Çünkü O’:
LAİK ve DEMOKRATİK DEVRİMCİ ATATÜRK CUMHURİYETİ’dir.


Özgürlük, Demokrasi, Laiklik , Eşitlik, …
ve Adaletin Yasal bir Hukuk zemininde işlediği, Atatürk’ün
“Cumhuriyet, düşünce serbestliği taraftarıdır. Samimî ve haklı olmak şartiyle her fikre hürmet ederiz. Her görüş bizce saygıya değerdir. Yalnız, karşı çıkanlarımızın insaflı olması gerekir.
1923 (Atatürk’ün S.D. III, s.71)

Cumhuriyet,
imkân demektir. Cumhuriyet, yalnızca adıyla bile birey özgürlüğünü aşılayan sihirli bir aşıdır. Görülecektir ki, cumhuriyet imkânları olan her memleket, özgürlük davasında er geç başarılı olacaktır.
Cumhuriyet, kendisine bağlı olanları en ileri aşamalara götüren imkânları verir. Bağımsızlık ve özgürlüğüne sahip olan milletler, ilerleme yolunda imkânlara sahip demektirler.
O’halde cumhuriyet, her alanda ilerlemenin de en belirgin teminatıdır. Cumhuriyeti bu anlamıyla ve bu kapsamıyla anlamak gerekir.
(Atatürk’ten BM., s. 45)

Çağdaş bir cumhuriyet kurmak demek, milletin insanca yaşamasını bilmesi, insanca yaşamanın neye bağlı olduğunu öğrenmesi demektir.
(Gazinin N.A.V., Muhit Mec, Sene: 3, No: 32, 1931, s. 7-8)

Demokrasi ilkesinin en çağdaş ve mantıkî uygulamasını sağlayan hükümet şekli, cumhuriyettir.
1930 (Afetinan, M.B. ve M.K. Atatürk’ün El Yazılan, s. 410-411)

Cumhuriyet,
düşünce serbestliği taraftarıdır. Samimî ve haklı olmak şartiyle her fikre hürmet ederiz. Her görüş bizce saygıya değerdir. Yalnız, karşı çıkanlarımızın insaflı olması gerekir. 1923 (Atatürk’ün S.D. III, s.71)

Türk milletinin karakterine ve âdetlerine en uygun olan yönetim, cumhuriyet yönetimidir.

Son yıllarda milletimizin fiilen gösterdiği yetenek ve kavrayış, kendi hakkında kötü fikir besleyenlerin ne kadar dalgın ve ne kadar incelemeden uzak, görünüşe düşkün insanlar olduğunu pek güzel kanıtladı. Milletimiz, sahip olduğu özelliklerini ve değerini, hükümetinin yeni ismiyle, uygarlık dünyasına daha çok kolaylıkla göstermeyi başaracaktır. Türkiye Cumhuriyeti, dünyada işgal ettiği yere lâyık olduğunu eserleriyle kanıtlayacaktır.

Daima saygıdeğer arkadaşlarımın ellerine çok samimî ve sıkı bir şekilde yapışarak, onların kişiliklerinden kendimi bir an bile ayrı görmeyerek çalışacağım. Milletin sevgisini daima dayanak noktası sayarak hep beraber ileriye gideceğiz. Türkiye Cumhuriyeti mutlu, başarılı ve galip olacaktır.
29 Ekim 1923 ( Nutuk 11, s. 814-815) “ olarak tanımladığı bir Cumhuriyet rejimidir,

Atatürk, Devrimleri ve ilkeleri ile kök salıp da mavi gökyüzünü, Denizlerini ve Toprağını 783.562 kilometrekare
“ Ne mutlu, Türk’üm diyene!” ile kucaklayan ve
“ Yutta sulh, Dünyada sulh!” diyerek ,
Yeryüzünde ki bütün insanlığa güven veren ki
“ Benim naciz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ama Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar var olacaktır!”
öğüt ve direktifiyle dosta düşmana dik duran, onurlu ve kahraman bir Başkomutan olarak kudretini gösteren bir Ata’nın evlatları olarak,

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’mizin 97’nci
Şanlı ve Şerefli kuruluş yaşını bu emaneti canımız pahasına koruyacağımızı ve yücelteceğimizi haykırarak Kutluyoruz:
LAİK ve DEMOKRATİK DEVRİMCİ ATATÜRK CUMHURİYETİ Çok Yaşa!
EngelliSATAŞMALAR
Turushan MUNGAN
29 Ekim 2020 / ÖZGÜR İFADE

Yazarın Diğer Makale ve Şiirlerine de Göz Atmak İster Misiniz!

Next Post

TÜRKİYE CUMHURİYETİ

Çar Eki 28 , 2020
TÜRKİYE CUMHURİYETİ.*Elbette bu günkü başlık bu olmalıydı..öyle de oldu..Çünkü Ülkemin tapu senedindeki adı bu mu dur?Evet bu… Varmı Bi diyeceği olan…Yok.Olamazda..BU bayram benim ülkemin en büyük bayramıdır. o halde,Nedir,ve neden bu günün sanal, sorunu yapılıyor bazılarınca…Dertleri ne…tanımlamaya tamda oradan başlayalım Öyleyse….Dünyada “72,5 millet”ten söz ediliyor mu? ediliyordu..Artık bu mantıkla, bu […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: