‘Defol Alevi’ye tepki büyüyor: Sorumluları bulun!

İzmir’de bir Alevi ailenin evinin duvarına ‘Defol Alevi’ yazılarak çarpı işareti konulması ülke genelinde yankı uyandırdı. Alevi kurumları yöneticileri, yaptıkları açıklamayla, yetkililerin sorumluları bulmak için harekete geçmelerini istediler.

İzmir’de bir Alevi ailenin evinin duvarına ‘Defol Alevi’ yazılarak çarpı işareti konulması ülke genelinde yankı uyandırdı. Tepki ile karşılanan olay sonrası yetkililerden klasik açıklamalar geldi. Polis aileye, “Bu, sarhoşların veya çocukların işidir” derken, Valilik ise “Mezhepsel bir olay olmadığı, kavga nedeniyle asayiş olayına dayandığı değerlendirilmektedir” açıklaması yaptı.

‘TOPLUMSAL HUZURUMUZ BOZULDU’

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, gerekli adli soruşturmanın geciktirilmeden başlatılması gerektiğini ifade etti. Demir, “Geçtiğimiz günlerde İzmir’de yaşayan Alevi canlarımızın evleri “defol Alevi” diye işaretlenmiş ve toplumsal huzurumuz bozulmuştur. Bu tür olaylarla insanları hedef gösteren, toplumda panik yaratanlar hakkında gerekli adli cezalar verilmediği sürece daha çok benzer olayın yaşanacağını hepimiz biliyoruz. Çünkü daha önce buna benzer olaylar Malatya’da, Adıyaman’da, Kayseri’de, İstanbul’da ve daha birçok yerde yaşanmıştı. Çocuklar yapmıştır diye hafife alındığında arkasından farklı olaylar çıktı. Biz bu kapı işaretlemelerin sonuçlarının neler olduğunu çok iyi biliyoruz. Tam da Maraş olaylarının yıl dönümüne yakın bir zamanda yapılmış olmasını manidar buluyoruz. Her ne amaçla olursa olsun, olayın ciddi bir şekilde araştırılmasını, gerekli adli ve idari makamlarca gün yüzüne çıkarılmasını ve sorumlular hakkında gerekli yaptırımların uygulanmasını istiyoruz.” dedi.

‘OLAYI HAFİFE ALMAK FACİA GETİRİR’

Bu tür provakatif eylemlere asla fırsat vermeyeceklerini söyleyen Demir, “Alevi-Sünni diye insanları fişlemek, hedef göstermek bu ülkeye yapılacak en büyük ihanettir. Ortadoğu’da yaşanan mezhep savaşlarının sonuçlarını herkes görmektedir. Ve bu çatışmaların kimseye bir faydası olmadığı ortadadır. Hal böyle iken bu tür olayları “çocuklar yapmıştır, sarhoşlar yapmıştır” diyerek hafife almak görev sorumluluğuyla bağdaşmamaktadır. Yaşanan bu olayı bir kez daha lanetlerken, toplumda nefret suçu işleyen bu tür provakatif eylemleri gerçekleştirenlerin açığa çıkarılarak  gerekli adli cezayı almalarını umut ediyorum.” diye konuştu.

‘İŞİN UCU BAŞKA YERLERE DOKUNACAKTI, ÜSTÜNÜ KAPATMAYA ÇALIŞTILAR’

Olayın sorumlularının ortaya çıkarılması halinde işin ucunun başka yere dokunacağını düşünen yetkililerin ‘üst örtmeye’ çalıştığını iddia eden Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise “İzmir’de yaşanan bu olay bir ilk değil. Daha önce Adıyaman’da ve değişik bölgelerde de Alevilerin evlerini işaretlediler. Sonra sarhoşlar ya da çocuklar yapmıştır diyerek üstünü kapatmaya çalıştılar. Belli ki işin sorumlularını bulduklarında ucunun başka yerlere dokunacaklarını biliyorlar.” diye konuştu.

‘MESELE SADECE ALEVİLERİN MESELESİ OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR’

‘Mesele sadece Alevilerin meselesi değildir, bu artık Alevilerin meselesi olmaktan çıkmıştır. Bütün Türkiye’nin önemli bir sorunu haline gelmiştir’ diyen Geçmez, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sünni yurttaşlara sesleniyorum, Alevileri hedef göstererek kişileri evlerinde, mahallelerinde ayrıştıran, can güvenliğini tehlikeye atan bu zihniyete karşı birlikte mücadele edelim. Kimse bunlar birlikte bulalım teşhir edelim, hukukun karşına çıkaralım. Dilerim gerçek sorumlular bulunur, cezalarını alırlar ve insanlar evlerinde, mahallelerinde, yaşam alanlarında bir daha böyle ayrıştırıcı söylemlerle karşılaşmazlar.”

‘BU ÜLKE İÇİN BÜYÜK AYIP’

Yapılan yazılamanın ülke için büyük ayıp ve utanç olduğunu belirten Alevi Vakıflar Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut, sorumluların bir an önce açığa çıkartılması gerektiğini söyledi. Akbulut, “İzmir Gaziemir’de bir Alevi vatandaşın kapısının işaretlenip, defol diye yazılması bu ülke için çok büyük ayıptır. Bu konuda yapılan açıklamalar daha da vahimdir. Bunu yapanlar ya sarhoş ya da çocuklardır hikayesinin arkasına artık sığınmamak lazım. Bu sarhoşlar ve çocuklar kimse biran önce yakalanıp adalete teslim edilmesi gerekir.” dedi.

‘PROVOKASYONA GELMEYECEĞİZ’

Konuyla ilgili Alevi kurumlarından oluşan dört kişilik bir heyetle mağdur aileyi ziyaret edeceklerini ve sonuca göre gerekli açıklamayı yapacaklarını dile getiren Remzi Akbulut, bu süre zarfında provokasyona gelinmemesi gerektiğinin altını çizdi.

‘GÜVENLİK GÜÇLERİNİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ’

İzmir Narlıdere Alevi Bektaşi Kültürünü Tanıtma Derneği ve Cemevi Başkanı Mustafa Aslan ise yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “Valinin ve emniyet güçlerinin bu olay karşısında almış olduğu tavır kesinlikle kabul edilemez. Türkiye’de toplumsal kesimlerle ilgili devletin, sistemin kalıplaşmış cümlesidir bu. Söz konusu Aleviler olunca bu tür provokasyon içerikli olaylarda devlet hep bu cümleyi kullanır diyerek, “Vali, evet böyle bir olay olmuştur, emniyet güçlerimiz araştırıyor, gereken neyse yapacağız diyeceği yerde ‘mezhepsel değil, asayiş olayıdır’ diyerek olayın üstünü kapatmaya çalışmıştır. Vali’nin bu söylemi haddini aşmıştır. Vali’nin ve emniyet güçlerinin görevi olayın iç yüzünü araştırıp, kamuoyunu bilgilendirmek ve gerekli soruşturmayı başlatıp, sorumluları bularak hukukun karşısına çıkarmaktır.” Kaynak KRT

ozgurifade

Next Post

Dünyanın En Büyük Yüzen Güneş Enerjisi Santrali Üretime Başladı

Cum Kas 29 , 2019
Çin’de eskiden kömür madenciliği yapılan bir bölgede kurulan dünyanın en büyük yüzen güneş enerjisi santralı artık elektrik üretmeye başladı. Sungrow Yüzen Güneş Enerjisi Santrali, Çin’in yenilenebilir enerjilere geçişine ve kömür madenlerinden dolayı tahrip olmuş çevreden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı oluyor. PV invertör sistemlerinin tedarikçisi Sungrow tarafından inşa edilen 40MW yüzen santral, şimdi 4 ile 10 metre arasında değişen derinliğe […]
yüzen enerji santrali

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: