Ekim 2019 Açlık Ve Yoksulluk Sınırı

TURK İŞ’ in Ekim 2019 ayında Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut ( kira, elektrik, su, yakıt ) ulaşım, eğitim, sağlık gibi benzeri ihtiyaçları ve zorunlu harcamalarda yaptığı araştırma sonucunda 4 kişilik bir ailenin açlık ve yoksulluk asgari geçim standardında,

AÇLIK HARCAMA SINIRI ( 2.058.00 ) TL

YOKSULLUK HARCAMASI SINIRI ( 6.705.00 )  TL olarak açıklamıştır.

Oysa bir ülkede yaşayanla ile çalışanların, kendilerine ve ailelerine saygın yaşam düzeyi sağlayacak bir gelir elde etmeleri esastır.

Ancak

Halkın ve örgütlü toplumsal kesimlerin görüşleri alınmayarak adeta soyutlandığı bütçe süreçlerinin her aşamasında söz söyleme, yetki kullanma ve karar alma hakkı sadece siyasal iktidarın tekelinde toplanmaktadır.

Her hazırlanan bütçede, insanca yaşamaya yetecek bir maaş-ücret verilmesi yerine milyonlara “bütçe kısıtlılıkları, mali olanaklar”  gibi gerekçelerle yoksulluk ve sefalet dayatılarak halkın bütçe hakkını yine görmezden geliyorlar.

Yine aynı zihniyetle hazırlık aşamasında olan 2020 yılı bütçesinin de halka yönelik adil ve paylaşımcı bir bütçe olamayacağını, aksine ranta yönelik yoksulluk ve sefalet bütçesi olacağı için de ülkemizde çalışanların büyük çoğunluğunun asgari ücretle çalıştığını göz önün alırsak eger milyonlarca emekçinin ya açlık sınırı altında yada yoksulluk sınırı altında yaşamlarını sürdüreceklerdir.

Kaynak : TÜRK İŞ araştırması

ozgurifade

Next Post

Camide Dj'li Eğlence Diyaneti Karıştırdı

Çar Kas 20 , 2019
Muhafazakar hayat tarzını benimsediklerini söyleyen zümrenin sıklıkla duyduğumuz eğlence organizasyonu haberleri veya yaşanılan kriz ortamında insanların yok artık diyeceği yaşam tarzları toplumda tepkileri ve öfkeyi artırmaktadır. Cumhuriyet gazetesinin haberini aynen yayınlıyoruz. Bu organizasyon sosyal medyada duyuldu ve iptal edildi. Peki duyulmayanlar? •             Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Almanya’daki benzeri olan DİTİB’e bağlı […]
Camide eğlence

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: