Engelliler!!!

Her yıl olduğu gibi yeni bir engelli haftasına daha girmiş bulunmaktayız. Temel sorunların ve tanımların dışında, yine her zamanki gibi, aynı şeyler söylenecek, klişenin ötesine geçmeyen cümleler kurulup, post modern dünyanın sakatları olarak, güçlülerin vicdanlarını rahatlatan bir figür olmanın ötesine geçemeyeceğiz. Verilen hakların bir bir elimizden alındığı bu süreçte; sorunları birbirimizle paylaşıp, birbirimizi ağlama duvarı haline getirmenin ötesine geçmeyen feryatlarımız, toplumsal bir hak aramaya dönüşmeyince, çığlıklarımız da kendi dünyamızda kaybolup gidiyor maalesef. Devletin ve STK’ların kıytırıktan verdikleri ile yetinen, ve yine devletin ve STK’ların da işine gelen böyle bir engelli tipolojisi; kendisi adına değil ama, sistemin kaymağını yiyen; elit, jakoben bir kesime, siyasal rant sağlamakta, sosyal statü sunmakta ve vicdanları rahatlatan bir rehabilitasyon görevi görmektedir. Aslında engelli hakları denilerek lokalleşen, insan hakları temelinde bakılmayan “engelli hakları”, seçimden seçime güzellemeler tanzim edilen bir kitleyi hatırlatmaktadır.

Bülent İnce

Engelsiz Yaşamı Destekleme Dernek Başkanı İnce, toplumun farklı bir kesiminden yazılarını okuyucularımızla buluşturacak.

Next Post

Hak sahipleri yeni evlerine kavuştu

Pts Tem 31 , 2017
Ataşehir  Emekevler’de yerinde kentsel dönüşüm projesinde 225 hak sahibi yeni evlerine kavuştu. 115 metrekare 3 oda ve bir salondan oluşan dairelerin anahtarları hak sahiplerine teslim edildi. Ataşehir Belediyesi tarafından Atatürk Mahallesi Emekevler Bölgesinde, yerinde kentsel dönüşüm projesine katılan gecekondu hak sahiplerine verilecek dairelerin anahtar teslim töreni 6 Temmuz Perşembe günü […]
atasehir-emekevler

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: