FİLİSTİN TÜM ABD VE İSRAİL ANTLAŞMALARINI İPTAL ETTİ

FİLİSTİN TÜM ABD VE İSRAİL ANTLAŞMALARINI İPTAL ETTİ
Filistin cumhurbaşkanı İsrail ve ABD ile tüm anlaşmalardan çekildiğini açıkladı.

MOSKOVA, 19 Mayıs / TASS /. WAFA haber ajansının haberine göre, Filistin Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas Salı günü yaptığı açıklamada, ülkesinin İsrail ve ABD ile yapılan tüm anlaşmalardan çekildiğini duyurdu.

Ajans, “Bugün Filistin Kurtuluş Örgütü ve Filistin Devleti, ABD ve İsrail hükümeti ile yapılan tüm anlaşma ve anlaşmalardan ve güvenlik alanı da dahil olmak üzere bu anlaşma ve anlaşmalardan kaynaklanan tüm yükümlülüklerden kurtulmuş durumda” dedi. Filistin lideri diyor.

Filistin WAFA haber ajansına göre, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas Salı günü yaptığı açıklamada, Filistin WAFA haber ajansına göre ABD ile yapılan anlaşmaların yanı sıra İsrail ile FKÖ arasındaki tüm güvenlik anlaşmaları ve anlayışlarından “vazgeçildiğini” söyledi. Abbas ayrıca Batı Şeria’nın İsrail’e “işgalci bir güç” olarak sorumluluk verdi. Abbas, güvenlikle ilgili anlaşmaların ifadesine dahil edildiğini vurguladı.

Oslo Anlaşmaları (1993), Hebron Anlaşması (1997) ve Wye River Memorandum (1998), Batı Şeria’daki IDF ve PA arasındaki güvenlik parametrelerini, işbirliği çerçevelerini ve sivil ve güvenlik idari bölümlerini oluşturdu. Bildirge, ABD Başkanı Donald Trump’ın uluslararası anlaşmaya açıklanan “Yüzyıl Anlaşması” nda belirtilen şartlara uygun olarak, Batı Şeria’nın Ürdün Vadisi ve İsrail yerleşimleri gibi bölümlerinin önerilen bir İsrail ilhakına cevaben geldi.

Salı günü yaptığı açıklamada Abbas, “İsrail işgal otoritesinin bugün itibariyle işgal altındaki Filistin devleti topraklarında işgalci bir güç olarak uluslararası toplumun önündeki tüm sorumluluk ve yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğini” açıkladı.

Filistin lideri, bunun, İsrail’in sivil nüfusun ve mülklerinin korunmasından sorumlu tutulması, toplu cezalandırmanın ve ilhakın yasaklanmasının da dahil olduğu tüm konuları “uluslararası hukuka ve uluslararası insancıl hukuka dayalı sonuçları ve sonuçları” içerdiğini vurguladı.

Abbas’ın açıklama üzerine harekete geçmesi durumunda ÖİB’nin rolünün ne olacağı belli değil. Geçmişte yapılan açıklamalarda, PA kendisini çözme ve işgalci bir güç olarak İsrail üzerindeki sorumluluk üstlenme tehdidinde bulundu .

Abbas, PA’nın ABD’yi “Filistin halkına karşı baskıdan tamamen sorumlu tuttuğunu ve bunun İsrail işgal hükümeti ile halkımıza yönelik tüm saldırgan ve haksız kararları ve önlemlerinde birincil ortak olduğunu” sözlerine ekledi. Bununla birlikte Abbas, PA’nın iki devletli çözüme bağlı kaldığını ve PA’nın henüz katılmadığı bir dizi uluslararası anlaşma ve sözleşmede devletliği tanımayı planladığını söyledi.

Abbas uluslararası toplumu İsrail’e yaptırım yapmaya ve ‘Filistin’ devletini tanımaya çağırdı ve PA’nın İsrail hükümetini uluslararası otoriteler ve mahkemelerle sürdürmeye devam edeceğini ve özellikle savaş açma niyetini açıklayan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne atıfta bulunacağını da sözlerine ekledi Gazze Şeridi, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki İsrail ve Filistin eylemlerine yönelik suç soruşturması.

Salı günü yapılanlara benzer tehditler ve açıklamalar Abbas dahil Filistinli yetkililer tarafından ilhak ve Yüzyıl Anlaşması’na defalarca tekrarlandı.
Şubat ayında Abbas, İsrail ve ABD’ye, Filistinlilerin güvenlik ilişkileri de dahil olmak üzere onlarla tüm bağlarını keseceklerini bildirdiğini açıkladı. Tehditlere rağmen, güvenlik koordinasyonu bozulmadı , ancak bu açıklamalarda Abbas, Batı Şeria’ya İsrail’in elinden sorumluluk koymaya değinmedi.

Trump yönetimi ve İsrail, Filistinlileri tek taraflı bir eylem olarak nitelendiren, devletliği tanıma arayışına karşı uyarmıştı – Filistinlilerin Netanyahu’nun ilhak planlarını tanımlamak için kullandıkları aynı terim.
KAYNAKLAR: Cnaan Lipshiz, JTA, TASS, WAFA

20 Mayıs 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

Next Post

AFGANİSTAN'DA CAMİYE SALDIRI 7 ÖLÜ

Çar May 20 , 2020
Silahlı guruplar Afganistan camisine saldırdı ve birçok ibadeti öldürdü. Parwan eyaletindeki bir camide akşam namazı kuran ibadetçilere silahlı ateş açarken en az yedi kişi öldü. Yetkililer, silahlı guruplar Afganistan’ın merkezindeki bir camide ateş açtığını, en az yedi ibadeti öldürdüğünü ve beşini de yaraladığını söyledi. Parwan eyaletinin polis şefi Haroon Mubarez […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: