Hakkımızda

Neden Özgür Fikir

Gazete olarak yayın hayatına katılmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Yasakların, sansürlerin en yoğun yaşandığı ülkemizde gördüğünü, bildiğini yazamamak gazetecilerin en büyük sorunu olmaktadır.

Yandaşlığın, yağcılığın, çıkar ilişkileri doğrultusunda haberciliğin, satılmış kalemlerin yoğunluğu içinde ne kadar gazetecilik yapılır bilmiyoruz.

Her şeye rağmen, doğru, ilkeli gazetecilik yapmak için her şeyi göze alan gerçek gazetecileri saygıyla karşılıyoruz. Tarafsızlık sözleri altında yapılan laçka ve bireysel çıkarların öne çıktığı gazeteciliği reddediyoruz.

Biz tarafız. Herhangi bir menfaat grubuna bağlanmadan, açık fikirli, dürüst, ön yargılardan uzak ve kişilik haklarına saygılı olmak, gazeteciliğin olmazsa olmaz koşullarındandır. Gazeteci, demokratik değerlere ve insan haklarına saygılı, her zaman kamunun çıkarlarından yana olmalıdır.

Gazetecinin bu görevini yapabilmesi için habere, olaya, olguya, belgeye ve bilgiye dayalı yazılar yazması gerekir. Bunun için de gazetecinin güvenilir kişi olması zorunludur. Gerektiğinde hükümetlere ve güç odaklarına karşı savaşmayı “Gazetecilik etik kuralları” içerisinde göze alan insan, gazetecidir.

Yerel gazeteciliğin her gün zorlaştığı ortadadır. Bütün meslektaşlarımız gerek ekonomik, gerek siyası baskılara karşı yerel gazetelerini çıkarmayı sürdürüyorlar. Bilgilerini, belgelerini  zaman zaman toplumla ulaştırıyorlar. Yerel alana sıkışmak, belediyelere, siyasetçiler  mahkum olmak zorunda olduğumuz dönemleri aştıkları zaman daha verimli çalışmalar yapılacağının bilincinde olarak emek ve çaba sarf ediyorlar. Hepsine başarılar diliyoruz.

Özgür Fikir gazetesi , her kese, her kesime açık olan sayfalarımız, insandan, toplumdan, doğrudan, iyiden, güzelden yana taraf olacaktır. Siyasi ayrım yapmadan herkese açık olacaktır. Hakaretten, küfürden, belden aşağı olmayan kamu yararını öne çıkaran her haber ve yazıya açık olacaktır. Her türlü eleştiriye açık olacaktır.

Yolsuzluğun, haksızlığın karşısında durmak, bizim hırsızımız iyidir mantığını aşmak, önce kendimizi, evimizi, semtimizi, ilçemizi, şehrimizi temizlemek görevini yapmak tüm gazetecilerin görevidir.

Bu inançla merhaba diyoruz.

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: