İLAÇ FİRMASI AFYON KATKILI AĞRI KESİCİ İLAÇ İÇİN 8 MİLYAR DOLAR CEZAYA ÖDEYECEK

Oksikodon / Oxycodone ağrı kesici ilaç Türkiye’de de Kullanılıyor.
Purdue Pharma, “opioid bağımlısı” yapan ilaçtan dolayı 8 milyar dolardan fazla ceza ödeyecek.


ABD Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada, ilaç firmasının kendisine yönelik suçlamaları kabul ettiğini kaydetti

ABD’li ilaç firması Purdue Pharma, afyon katkılı ağrı kesici ilacı OxyContin’in çok sayıda insanı opioid bağımlısı haline getirdiği suçlamalarını kabul etti.

Firmanın söz konusu suçlamaları kabul ettiğini, ABD Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamayla duyurdu.

8 milyar dolardan fazla ceza ödeyecek
ABD Adalet Bakanı Yardımcısı Jeffrey Rosen ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, reçeteyle satılan bu ağrı kesicilerin kötüye kullanılmasının ülke genelinde bağımlılığı artırmasına ve trajik ölümlere neden olduğuna vurgu yaptı.

Rosen, Purdue Pharma şirketinin 8 milyar dolardan fazla ceza ödemeyi kabul ettiğini söyledi.

Purdue Pharma şirketine yapılan suçalamalar
Ülkede afyon katkılı, bağımlılığa yola açan ağrı kesicilerin yarattığı toplumsal kriz bu ilaçları üreten şirketlere yönelik tepkilere neden oldu.

Söz konusu ağrı kesicilerin yarattığı bağımlılık krizinin odağındaki Purdue Pharma şirketine de ülke genelinde binlerce dava açıldı.

2007 yılında da benzer suçlamaları kabul eden ve 630 milyon dolardan fazla ceza ödeyen Purdue Pharma, tazminat ödemeleri için iflas başvurusunda bulunmuştu.

ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi’ne göre, opioid bağımlılığı ve aşırı doz kullanımı ABD’de 2000 yılından beri 500 bine yakın kişinin ölümüne neden oldu. (Independent)
22 Ekim 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

ABD'DEN EZİDİLERİN KUTSAL LALEŞ MABEDİNE 500 BİN DOLAR BAĞIŞ

Per Eki 22 , 2020
ABD’den Laleş mabedinin restorasyonu için 500 bin dolarlık bağışABD’nin Erbil Başkonsolosluğu, Ezidilerin kutsal mabedi olan Laleş’in restorasyonu için 500 bin dolarlık bağış yaptı ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ezidilerin kutsal mekanı Laleş mabedinin restorasyonu için 500 bin dolarlık bağış yaptığını açıkladı. Laleş mabedine ziyarette bulunan Başkonsolos Rob […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: