İŞÇİYE ÜCRETSİZ İZİN MAAŞ DESTEĞİNDE İŞVEREN OYUNU

‘Ortada Bir Yalan Var; Hükumet Mi Yalan Söylüyor, Şirketler Mi?’
Koronavirüs salgını nedeniyle ücretsiz izne çıkartılan çalışanlara bir çok işverenin zorluk çıkardığı ve yine bir çok işverenin Kanun gereği SGK’ya bildirmeleri gereken izinli çalışanları bildirmeyerek ücretsiz izinli çalışanların almaları gereken Devletin verdiği ücretsiz izin maaş desteğini alamadıkları belirtiliyor.

Söz konusu destek maaşının devlet tarafından ödeniyor olmasına rağmen bir çok işveren tarafından bildirim yapılmamasının ve çalışanların bu haktan yoksun bırakılmasının gerekçeleri anlaşılamadığı gibi işverenlerin bu tavrının nedeni de anlaşılamadı.

Çünkü söz konusu ödemeler Devlet tarafından çalışanlara ödenmekte ve işverenlerin kasasından tek kuruş çıkmamakta. Buna rağmen bir çok işverenin bu hakkı engellemesi ”hükumet çalışanlara başka işverenlere başka mı söylüyor” yorumlarını beraberinde getiriyor.

İstanbul da temizlik hizmeti sunan şirket Hükumetin açıkladığı Koronavirüs önlemleri kapsamında bazı çalışanlarını üzretsiz izne çıkartmış. Altı aydır devletin ödediği ücretsiz izin maaşını alan çalışanlar 8 Kasım da almaları gereken maaş ödemesini alamayınca SGK ve işveren arasında kurdukları iletişim trafiği ile bunun nedenini araştırmışlar.

SGK’dan kendilerine verilen bilgiye göre işverenin bildirim yapmamasından kaynaklı kendilerine ödeme yapılamadığını öğrenen çalışanlar işverenin kapısını çaldıklarında adeta bir devlet içinde devlet anlayışının hakim kılındığı gerçeğiyle yüzleşmişler. Şöyle ki;

İşveren çalışanlara bu ödemelerin 6 ay ile sınırlı olduğunu onun için bildirmediğini ve bildirmeyeceğini ayrıca çalışanlara istifa edin gider işsizlik maaşı alırsınız gibi akıllara durgunluk veren bir tavır takınıyor.

İşverenin bu tutumuna karşı SGK’ya suç duyurusu yapan çalışanlar yapılacak çalışma ve verilecek kararı bekliyorlar. Devletin kendi çıkardığı kanunları işverenlerin takmaması ilginç bir durum oluştururken; İşverenin bunu hangi yönetmelik, Kanun yada Genelgeye göre öne sürdüğü ve bu üzretsiz izin maaşının kendisiyle ne gibi bir alakası olduğu ise öğrenilemedi.

Umarız Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri bu konuya bir açıklık getirip toplumu aydınlatırlar.

Söz konu çalışanlardan S. Demir ve Ş. Gezmen’in sosyal medya üzerinden yaptıkları duyuru şu şekilde:

”Tüm kamuya ve Çalışma sosyal Güvenlik Bakanlığının Dikkatine,
İçinde bulunduğumuz pandomi sürecinde çalıştığımız Başoğlu servis Hizmetleri temizlik Tic lmt. Şirketi tarafından ücretsiz izine ayrıldık.

Devletin mağduriyetlerimizin önlenmesi için maddi destek adıyla 1177 TL desteğiyle yaşam mücadelesi verirken işçisi olduğumuz şirketin Ekim ayından buyana SGK ya isimlerimizi bildirim yapması gerekirken bu bildirimde bulunmadığı ve bundan sonrada bulunmayacağını ifade ederek mağduriyetimizi birkat daha arttırdığından , işten çıkarmanında yasak olduğu bu süreçte adı geçen şirket devletin vatandaşına verdiği maddi yardımı engellemiş olmakla suç işlediği , kendisini devletin üstünde gördüğü kanun nizam tanımaz bu haliyle ilgili birimlere gerekli şikayetleri yaptığımızı İstanbul SGK da kayıt altına alındığına dair elimizde dosya takip numarasının bulunduğunu,

Adı geçen şirketin istanbulda Başoğlu servis Hizmetleri temizlik Tic lmt. Şirketi olduğu , kanunlara uyumsuz ve devletin halkına verdiği desteği bilinçli birleşikse engelleyerek mağdur bırakması bir suç olduğundan , bu duruma çözüm üretecek devlet kurum ve kuruluşlarının dikkatine arz ederek buna benzer olayların yaşanmaması için suç duyurumuz devam etmektedir.
Desteklerinizi bekliyoruz
Sevgi’yle kalın”

ÜCRETSİZ İZİN MAAŞ DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “İşverenlerimiz, ücretsiz izne ayrılan işçilerimize ilişkin bildirimlerini, SGK’nın https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresi üzerinden Covid-19 Ücretsiz İzin Ekranı’nı seçerek yapabilirler.” demişti. Ücretsiz izin maaş desteği başvurusunu çalışanlar değil, işverenler yapacak.

ÜCRETSİZ İZİN MAAŞ DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?
Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan ya da ücretsiz izne çıkan vatandaşlar, ücretsiz izin maaş desteğinden yararlanacak.
Ekonomi paketi kapsamında yapılan düzenlemeyle ücretsiz izin verilenler ile 15 Mart sonrası işten çıkarılanlardan işsizlik sigortası alamayanlara günlük 39.24 lira yardım yapılacak.
14 Kasım 2020 / Abidin SARI- ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

HERŞEY ÇOK GÜZEL OLUYOR İBB'DE AKP CHP RANT'TA ELELE

Cts Kas 14 , 2020
HERKES YOLUNDA ! İBB’ DE RANT’A CHP AKP ELELE. ! RANTIN ADI CHP ELELE AKP .İbb oda da oturup mangalda kül bırakmayan her ay zarf içinde Başkan Danışmanlarından para aldıkları iddia edilen gazetecilerin böyle önemli bir haberi yazmamaları görmezden gelmeleri merak konusu oldu. Burda ilçelerdeki yerel gazetelerin önemini ortaya koymuş […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: