İSLAMİ TERÖRDEN SOMALİ’DE KANLI OTEL BASKINI 16 ÖLÜ 28 YARALI

Somali’deki otel saldırısında 16 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı
MOGADISHU, 17 Ağustos (Xinhua) – Somali güvenlik güçlerinin Pazar gecesi burada bir sahil otelinde militan grup al-Shabab tarafından beş saatlik kuşatmayı sona erdirmesinin ardından aralarında polisin de bulunduğu en az 16 kişi öldü ve onlarca kişi yaralandı.

Hükümet sözcüsü İsmail Muhtar Omar, saldırganların Lido Plajı’ndaki Elite Hotel’e baskın düzenledikleri sırada güvenlik güçleri tarafından beş El Şebab savaşçısının da öldürüldüğünü söyledi. Omar yaptığı açıklamada, “Elite Hotel saldırısında hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 16’dır. Öldürülen 16 kişiden 5’i saldırganlar, 1 polis memuru ise kurtarma operasyonunda öldürülmüştür.” Dedi.

Saldırıda, enformasyon ve savunma bakanlıklarından iki üst düzey yetkili de can aldı.
Omar, 18 kişinin yaralandığını ancak bir tıbbi yardım kuruluşunun, Aamin Ambulans’ın daha önce saldırı sırasında yaralanan 28 kişinin hastanelere kaldırıldığını söylediğini söyledi.

Hükümet yetkilisi, Somali özel kuvvetlerinin, aralarında milletvekili olan otel sahibi de dahil olmak üzere otelin içindeki 205 kişiyi kurtardığını söyledi. El Şabab savaşçılarının, üst düzey hükümet yetkililerinin uğrak yeri olan yakın zamanda açılan lüks bir tesis olan müstahkem Elite Hotel’e nasıl girmeyi başardığını belirlemek için bir soruşturma başlatıldığını söyledi.

En son saldırı Pazar günü öğleden sonra militanların tesisin içine girmeden önce otelin kapılarını parçalayan bir bombayı patlatmasının ardından başladı. Özel Kuvvetler hemen olay yerine geldi ve kurtarma operasyonlarına başladı.
El Kaide’nin müttefiki bir terörist grubu olan El Şebab, otel bombalama olayının sorumluluğunu üstlendi.(Fotoğraf: Hassan Bashi / Xinhua)
17 Ağustos 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

YÜZ YILIN EN SICAĞI TERMOMETRE 54.4 DERECE

Pts Ağu 17 , 2020
Kaliforniya’nın Ölüm Vadisi’ndeki termometre, 100 yılı aşkın süredir en yüksek küresel sıcaklığı gösteriyor ABD Ulusal Hava Durumu Servisi, Güney Kaliforniya çölündeki Death Valley’s Furnace Creek’teki bir termometrenin, bir yüzyıldan uzun süredir en yüksek küresel sıcaklık olan 130 Fahrenheit’e (54.4 Santigrat) yükseldiğini söyledi. Otomatik gözlem sistemine sahip olan NWS Las Vegas, […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: