İsveç’ten Dron’ları Öldürmek İçin Kullananlara Nispet

Dron Uçağı Şimdi İsveç’te 80.000 Kişiye Defibrilatör İlk Yardımı Sunuyor

Otonom drone teknolojisinde küresel bir lider olan Everdrone bugün, kalp durması olayına Otomatik Harici Defibrilatörler (AED) sağlayan bir drone sistemi kullandığını duyurdu. Bunu yaparken, seyirciler artık profesyonel tıbbi bakım beklerken hayat kurtarıcı önlemler alma olanağına sahip olacaklar.

Hastane dışı kalp durmaları Avrupa’da her yıl yaklaşık 275.000 kişiyi etkilemekte ve sağkalım oranı yaklaşık% 10’dur. Araştırmalar, CPR ve erken defibrilasyonun ilk birkaç dakika içinde başlatıldığında hayatta kalma oranının potansiyel olarak% 70’e kadar yükselebileceğini göstermektedir. Şimdi İsveç’in Göteborg bölgesinde 80.000’den fazla kişi için hizmet sunan bu hizmet, İsveç’in ulusal acil çağrı merkezi, SOS Alarm ve  Karolinska Enstitüsü’ndeki Resüsitasyon Bilimi Merkezi  (KI) ile yapılan klinik çalışmanın bir parçası.

Everdrone CEO’su Mats Sällström, “Son teknoloji drone platformumuzu ve yasal alandaki know-how’ımızı birleştirerek nihayet bu hayat kurtarıcı uygulamayı başlatabiliyoruz” diyor. “SOS Alarm ve KI ile işbirliği, hızlı bir alarm yanıtı yapabilmek ve ilgili tıbbi ve etik sorunları yönetmek açısından kavramın gerçekleştirilmesi için kesinlikle çok önemli.”

Dakikalar Arasında Yoğun Bakım

İlk çalışma Haziran ayında başlayacak ve Eylül 2020’nin sonuna kadar sürecek. Belirlenen yerlere, 6 km’lik bir yarıçap içinde meydana gelen acil durumlara yönelik acil durum 112 çağrılarına cevap vermeye hazır üç drone sistemi yerleştirilecek.

“Kalp durması durumunda, dron ambulansla aynı anda gönderilir ve kesinlikle olay yerine ilk gelen kişi olacaktır. Operatörlerimiz, seyircilere hayat kurtaran cihazın nasıl başlatılacağı konusunda talimat vermeye hazırlar. ”Diyor. Drone belirlenen yere ulaştığında, AED yere indirilirken drone 30 metre yükseklikte asılı kalır. Bu prosedür, insanlara yakın bir insansız uçak inişiyle ilgili çeşitli riskleri ortadan kaldırır.

“Defibrilatörü bir vinç yardımıyla drondan düşürme yöntemi, uzun süredir geliştirdiğimiz ve test ettiğimiz bir şey” diyor Sällström. “Son aylarda sayısız test teslimatı gerçekleştirdik ve sonuçlar yöntemin çok iyi çalıştığını gösteriyor.”

Güvenlik ve Yönetmelikler

Everdrone, şirketin güvenlik portföyü ve yetkililerle uzun süredir devam eden diyalog sayesinde dünyadaki kentsel drone operasyonları için izin verilen birkaç şirketten biridir “Güvenlik, Everdrone’de yaptığımız her şeyin merkezinde yer alıyor. Kullandığımız insansız uçaklar kendi başlarına son derece güvenli olsalar da, yine de akla gelebilecek her hata senaryosunu öngörmemiz ve bunlarla başa çıkabilmek için çözümler oluşturmamız gerekiyor. Tek bir arıza noktasının kazaya yol açmamasını sağlamak için sistem, birbiriyle çakışan ve tamamlayan birçok işlev içermelidir ”diyor Sällström.

Everdrone’nin uçuş sistemi, Intel® RealSense ™  teknolojisi üzerine kurulu endüstri lideri engellerden kaçınma işlevselliği  , insanlar üzerindeki uçuş süresini önemli ölçüde azaltmak için akıllı rota planlaması ve kuş çarpması durumunda yerdeki insanlara yönelik riski azaltmak için sertifikalı bir yerleşik paraşüt sistemi sunuyor. veya kritik sevk hatası.

Araştırma perspektifi

Acil durum operasyonlarının sonuçları KI tarafından yürütülen bir araştırma kapsamında sürekli olarak değerlendirilecektir. “Bu tür tam entegre drone sistemi için muazzam bir potansiyel görüyoruz. Bu çalışma dünyada türünün ilk örneği olan benzersizdir ve projeyi Everdrone ve SOS Alarm ile birlikte objektif olarak değerlendirmeyi dört gözle bekliyoruz ”diyor KI’dan Doçent Andreas Claesson.

Çalışmanın sonuçları KI tarafından bu yılın 2021 yılına kadar İsveç ve Avrupa’nın diğer bölgelerine genişletilmesi umuduyla sunulacak. Proje, Avrupa Birliği’nin Horizon 2020 Araştırma ve Yenilik Programından eş finansman ile Eurostars-2 Ortak Programından fon aldı.

HERKES HAKKINDA

Everdrone AB, otonom uçağı için teknoloji geliştiriyor. Şirketin test ve geliştirme tesisleri Göteborg yakınlarındaki Säve Havaalanı’nda bulunmaktadır. Şirket, özellikle sağlık ve acil durum müdahale sektöründe kullanılmak üzere ticari dronlar için sivil uygulamalara odaklanmaktadır. Everdrone ayrıca kentsel operasyonlarda uzmanlaşmış dronlarla ilgili düzenleyici sorunlarla aktif olarak çalışıyor. Şirket bugüne kadar laboratuvar ve dış mekan ortamlarında 13.000’den fazla otonom uçuşun yanı sıra 1.4 milyondan fazla simüle edilmiş uçuş gerçekleştirdi.

DEFİMRİLATÖR NEDİR?

Defibrilatör, kalbin normal dışı atımını tekrar normal kalp ritmine dönmesini sağlayan araç. Fibrilasyona uğramış veya yeni durmuş kalbe elektrik enerjisini şok halinde verildiği takdirde kalp dışarıdan uyarılmış olur ve kasılır. Kalbe defibrilatörle şok verilebilmesi için kalbin ventriküler flatter veya fibrilasyonda olması gerekir. Kalpteki VF/VT türü ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

AED – Otomatik Eksternal Defibrilatör cihazı’ AED küçük, taşınabilir ve kalp ritmini analiz edebilme yeteneğine sahip ve gerektiğinde dolaşımı sağlayacak normal bir ritmi tesis etmek için elektroşok uygulatabilen bir cihazdır. AED ilkyardımcılar için özel olarak geliştirilmiş bir cihaz olup olay yerine sağlık görevlilerinin yardımı ulaşıncaya kadar kullanılmaktadır. Ani kalp durmasının tedavisi olan erken elektroşok uygulaması, kalbin yeniden dolaşımı sağlayabilecek bir ritimle atmasını sağlayabilir ve yaşam kurtarıcı olabilir. uasweekly.com

19 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

CHP'NİN HALTLARI YEDİRDİĞİ RANTLARI

Sal May 19 , 2020
CHP’Lİ BELEDİYE ”ODA TV SAHİBİ SONER YALÇIN’IN KAÇAĞINA GÖZ YUMMUŞ” “Oda TV’nin sahibi Soner Yalçın’ın İzmir Çeşme’deki kaçak köşkünün arazisi sit alanı çıktı. Kanunu hiçe sayarak, sit alanının ortasına 3 katlı lüks köşk diken Yalçın’a belediye göz yumdu. Ancak bakanlık usulsüzlüğü mahkemeye taşıyacak” Yılmaz Özdil ve Fatih Portakal’ın ardından sosyetik […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: