JAPONYA DA YAĞMUR ALARMI, SEL BİR ADAYI YUTTU

Yıkıcı yağmurlar sel ve toprak kaymalarına neden olduğu için Japonya’nın güney Kyushu adasında en az 15 kişinin öldüğü ve bir çok kişinin de kayıp olduğu bildiriliyor.

Aynı su dolu bakımevinde on dört kurban bulundu, diğeri heyelandan çekildi. Ölümler henüz resmi olarak onaylanmadı. Yetkililer tahliye edilmeleri için 200.000’den fazla emir verdi ve kurtarıcılara yardım etmek için 10.000 asker gönderildi.

Şiddetli yağmurun gece boyunca pazar boyunca devam etmesi bekleniyor. Başbakan Shinzo Abe insanları “azami tetikte” olmaya çağırdı. Kumamoto ve Kagoshima’nın eyaletleri en kötü durumdaydı.

Kumamoto’nun valisi Ikuo Kabashima, gazetecilere bakımevindeki kurbanların “doktorun resmi olarak ölümü belgelemesinden önce Japonya’da kullanılan bir terim olan” kardiyo-solunum durmasında bulunduğunu “söyledi.

Görüntüler, batık araba ve evlerin diğer resimleri ile, yıkılmış. Kuma nehri üzerinde bir köprü gösterir. Japonya Meteoroloji Ajansı, bu tür yağışların bölgede daha önce hiç görülmediğini söyledi.

Bir tahliye merkezine sığınan bir kadın, yağmurun hiç bu kadar güçlü olabileceğini hayal etmediğini, bir diğeri ise yakındaki bir nehirden çalkalanan suyun titreşimlerini hissedebileceğini söyledi.

Kumamoto vilayetinde Aşikita’da yaşayan Haruka Yamada, Kyodo’ya şunları söyledi: “Büyük ağaçların ve evlerin parçalarının yıkıkıldığını gördüm ve bir şeye çarptıklarını duydum. Hava, sızan gaz ve kanalizasyon kokusu ile dolu.”

NHK yayıncısı, kasabanın Takinoue bölgesinde sekiz evin yıkıldığına dair raporlar olduğunu söyledi. (BBC)
04 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

KORONAVİRÜS OSMANLI'NIN SON KALESİNİ TESLİM ALDI

Cts Tem 4 , 2020
KORONAVİRÜS OSMANLI’NIN SON KALESİNİ TESLİM ALDITürkiye’nin Avrupa’daki kalesi olarak bilinen Sırbistan ‘da yer alan Novi Pazar şehri Covid-19 pandemisine terk edildi. Sırbistan’ın güneybatısında bulunan Novi Pazar kenti pandemi nedeniyle zor günler yaşıyor. Belgrad yönetimi kentte toplam 112 onaylanmıs vaka olduğunu söylese de, bölgeden gelen iddialarda pandemi nedeniyle günlük ortalama 12 […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: