KORSANLAR AVRUPA DA BİLGİSAYAR AĞINI ELE GEÇİRDİ


Kripto madenciliği için saldırganlar tarafından ele geçirilen Avrupa’nın süper bilgisayarları. Avrupa’daki en az bir düzine süper bilgisayar, siber saldırılar onları kontrol altına almaya çalıştıktan sonra kapandı.

Pan-Avrupa süper bilgi işlem grubu, kripto para madenciliği yapmak için makineleri kullanmaya çalıştıklarını söylüyor. “Bir güvenlik sömürüsü”, 11 Mayıs’ta Edinburgh Üniversitesi’ndeki Archer süper bilgisayarına erişimi devre dışı bıraktı.

Personel, yakın zamanda bir salgın modelleme aracı kurmuş olan sistemi geri yüklemek için Ulusal Siber Güvenlik Merkezi ile birlikte çalıştıklarını söyledi. Ekip, “Şimdi İngiltere’de ve Avrupa’nın başka yerlerinde birkaç bilgisayar tehlikeye girdiğinden bunun akademik toplulukta önemli bir sorun olduğuna inanıyoruz.” Dedi.

NCSC, “Bu olayın farkındayız ve destek sağlıyoruz.
“NCSC, güvenlik uygulamalarını geliştirmesine ve kurumlarını tehditlerden korumasına yardımcı olmak için akademik sektörle birlikte çalışıyor.”

Yine 11 Mayıs’ta Almanya’daki beş süper bilgisayarı başka bir saldırı daha durdurdu. Diğerleri, takip eden günlerde Almanya’nın yanı sıra İsviçre’nin başka yerlerinde de bulunduğunu ve Barselona’nın bildirildiğini bildirdi.

Akademik araştırmacıların sisteme uzaktan giriş yapmak için kullandıkları bir Güvenli Kabuk (SSH) bağlantısından yararlandılar. Ve bir kez içeride, saldırganlar kripto para madenciliği kötü amaçlı yazılım dağıtmış görünüyor.

Avrupa Grubu Altyapısı vakfındaki güvenlik ekibi şunları söyledi: “Kötü niyetli bir grup şu anda CPU [merkezi işlem birimi] madenciliği amacıyla akademik veri merkezlerini hedefliyor. “Saldırgan, güvenliği ihlal edilmiş SSH kimlik bilgilerini kullanarak bir kurbandan diğerine atlıyor.”

İngiltere güvenlik şirketi Cybersmart’ın CEO’su Jamie Akhtar, “Üniversiteler, bilgisayar bilimi de dahil olmak üzere birçok disiplinde dünyanın en gelişmiş araştırma projelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyorlar, ancak aynı zamanda daha geniş üniversite ağı. “
19 mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

EĞİTİM SEN den ANTİ DEMOKRATİK UYGULAMALARA KARŞI BASIN AÇIKLAMASI..

Sal May 19 , 2020
İçinde geçtiğimiz bu zorlu süreçte, ülkenin öncelikli gündemi salgının olması gerekirken, iç siyasette yaşanan gerilimin her geçen gündaha da arttıran, Siyasi iktidar, hegemonyasını kabul ettirmek için günlük olarak geliştirdiği yeni hamlelerin, devlet aygıtları ile oluşturulmaya çalışılan “rıza” uygulamaları üzerine oturttuğu stratejisini artık çok daha açık olarak görülebiliyor ki, baroların, meslek birliklerinin […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: