MANSUR BAŞKAN SEN İNSAN MISIN?

Hangi görüşten, hangi mezheptensin bana ne!

İster Chp’li, ister Akp’li, ister Mhp’li, ister İyi Partili, Saadet, Hdp yada Komünist partili; hangisisin beni hiiççç ilgilendirmiyor. Adamın görüşü, rengi, mezhebi, meşrebi vız gelir tırıs gider; son tahlilde duruşuna bakarım, oturup kalkmasına, yaptığı işin kıvamına bakarım netekim.

Belki kendin bile şaşıyorsundur, kendi kendine inanmıyorsundur; hayal bile etmemişsindir. Belki bu denli çalışkan, üretken, iş bilen hal ve ahvalin; kim bilir, belki kendin içinde sürpriz olmuştur kendine bile…

Helal olsun sana başkan,soyadınla ne kadar da tezat çıktın sen öyle.

Ama öyle ama böyle, iyi oldu hem de çok çok iyi oldu Ankara için, Ankaralı için.  Sadece Ankara için mi? Zinhar hayır, şimdi uzaktan gıpta ile bakan başka il, ilçe ve beldelerde ki belediye başkanları çok daha fazla efor sarf etmek zorunda; yoksa işleri hakikaten zor halka karşı.

Sadece onlar mı!…Hayır, hayır sadece onlar da değil; Asıl bundan sonra Ankara da belediye başkanı olacakların vay haline ki hem de ne vay. Çıtayı o kadar yukarı taşıdın ki be mübarek, bu saatten sonra Ankara’ya belediye başkanı olacakların işi çok çok zor son tahlilde.

Kolay mı!…Yıllarca halktan kopuk, despot, diktatör bir yönetimden sonra silkelenip çıkmak. Ejderha, zürafa heykelleriyle uğraşmak varken; halkın ekmeğini aşını dert etmek. Üstüne üstlük birde salgın belası sarmış, esnaf kepenk indirmiş, işsizlik tavan yapmışken.

Hükumet edenler yoluna taş döşeye dursun, meclis önüne takoz koysun, ne yazar. Kahi öğrenciye kucak açıyor, kahi terziye fırsat yaratıyor, kahi EYT’lilere el uzatıyor, kahi yoksula kol kanat geriyor, kahi 65 yaş üzeri anne ve babalara en has evlat kabilinde evlatlık görevini yerine getiriyorsun.

Ankara’nın 30 yıllık pas manyağı olmuş su borularını değiştirmene engel olan Akp-Mhp şer ittifakına kesiverdin KDV’yi “Allah size muhtaç etmesin!” ardından birde ÖTV ekledin ki ardı şıkkına, ballı kaymak kıvamında hani “Ben vatandaşıma asbestli borudan su içiremem”

Hakk azmini arttırsın, Hızır yardımcın olsun; Allah yüzünü ağartmaya muvaffak eylesin. Bu arada hiç şüphen olmasın ki; bir gün eleştirilecek bir yanını bulduğumda en sert eleştirilerimi senin için saklıyorum haberin ola. Dilerim o fırsat hiç ele geçmez; yolun da, bahtın da, şansın da açık olsun.

Naçizane bir önerim olacak bu vesile ile; Ankara’nın geleceğine de hatırı sayılır bir adım atmanı isterim. Yanlış politikaların, sistemsizliklerin ve düzensizliklerin kurbanı yapılmış Ankara’nın makus  talihini değiştirecek geleceğini ışıl ışıl yapacak, 10-15 yıl sonra parmakla gösterilecek bir başkentin temellerini atmanı isterim.

Aslında bu o kadar basit ve bir o kadar da kolay ki; yok yok ne  sihirdir nede keramet sadece ağaçtır, bildiğimiz ağaç; ÇAM ağacı. Ankara’nın her bir santimetre karesini ağaçlandırıp yeşillikler içinde bir dünya başkenti yaratmak içten bile değil.

Haa bak ağaç derken öyle hala hazırda kıyıya köşeye diktiğiniz türlerden değil; çünkü bir çok şehrin içine kendine hayrı olmayan ne sağlığa nede çevreye bir faidesi olmayan lüzumsuz gereksiz bir çok ağaç dikiliveriyor çabuk büyüyorlar diye.  İstirhamım sadece ÇAM ağacı, hem de KOZALAKLI; çünkü bilim insanları özellikle dikenli ve kozalaklı ağaç türlerini öneriyor şehir merkezlerine.

Hem insan sağlığı için, hem de çevre sağlığı için; öyle şehrin dışına mışına değil haaa, Ankara’nın göbeğine göbeğine. Her sokağına, her caddesine, her santimetre toprak parçasına; şartlar ve imkanlar el verirse her Ankaralı için bir çam ağacı mesela. Hatta ve hatta yapı ruhsatlarına çam dikme zorunluluğu getire bilirsin bu aşamada daire başı bir çam diye; ne mükemmel bir gelecek inşa edersin Ankara için.

Hayal et başkan, sadece hayal et; 10 yıl sonra o çam fidanları Ankara’yı yeni baştan yaratacak, Ankara’lı yeşil vadi aramaya çıkmayacak bir daha çünkü kendisi zaten yemyeşil bir vadide yaşıyor olacak.

Yılların Ankaralısı sen bile, emin ol ki; tanıyamayacaksın Ankara’yı…

17 Mayıs 2020 / Abidin SARI-ÖZGÜR İFADE

HANİ BİLMEYEN BİLSİN DİYE BİR KISIM HİZMETİ ŞURAYA BIRAKAYIM USULCA; MALUM, BİLGİSİ YOK İKEN FİKİR ÜRETEN ÇOKTUR BU DEVİRDE.

-Yerli Bitki Üreticilerine Destek Verdi

-Belediye İhalelerini  Web TV’den Canlı yayınladı.

-Yıllardır El Sürülmeyen Gayrimüslim Mezarlarını Onardı.

-Öğrenci Dostu Projesiyle Servis ve Su Faturalarına %50 İndirip ile Öğrencilere Sahip Çıktı.

-Tüm Toplu Taşıma Araçlarını Salgına Karşı İlaçlayıp Dezenfekte yaptı.

-Çiftçiye Yem Bitkisi Tohum Desteği Verdi.

-Salgın Nedeniyle ASKİ Bünyesinde Dezenfekten Üretimi Arttırıldı.

-Salgınla Mücadele Eden Sağlık çalışanlarına Ücretsiz Otobüs Tahsis Etti.

-Salgında işini aşını kaybedenler için Dayanışma kampanyası Başlattı.

-İşyerini kapatan esnafa nakdi yardım yaptı.

-Belediyenin BELPA  mutfağında ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek çıkardı.

-Emeklilikte Yaş Takılanlara EYT ve Gündelik ev işlerine giden kadınlara gıda ve nakdi yardım yaptı.

-6 Milyon Tek Yürek kampanyasını başlattı.

-Salgın  karantinasında Pazarcı esnafının elinde kalan ürünleri satın alıp ihtiyaç sahibi Ankaralılara dağıttı.

-Belediyeye ait arazilerde tarım başlattı.

-Salgında işyerini kapatan terzilere Maske dikim işini sağladı, terziler evine ekmek, Ankara halkı maskeye kavuştu.

-Ramazan dolayısıyla ‘Bir İftarda Benden’ kampanyası başlattı, ihtiyaç sahiplerine aş ve gıda yardımı yapıldı.

-Lavanta çiçek üreticisine destek verdi.

-Halka ucuz ve sağlıklı gıda temini için Başkent Marketleri kurdu.

-Ankaralı yeri üreticilerin ürünlerine Halk ekmek saflarında yer verildi.

-Çiftçiye 5 milyondan fazla fide desteği verildi. -Salgın nedeniyle iş kaybına uğrayan Minibüs esnafına yakıt ve gıda yardımı yaptı.

NEDEN ÇAM AĞACI DİYE MERAK EDENLER, AŞAĞIDA LİNKİ BULUNAN YAPILAN BİLİMSEL BİR ARAŞTIRMANIN YAZISINI OKUMALARINI TAVSİYE EDERİM…

‘SAĞLIK İÇİN HANGİ AĞAÇ İYİDİR?’ http://ozgurifade.com.tr/saglik-icin-hangi-agac-iyidir/

Next Post

19 MAYIS’A GİDEN YOL!

Paz May 17 , 2020
Nedir, 19 Mayıs’a giden yol?      19 Mayıs’a giden yol, bir mücadele yoludur.      19 Mayıs’a giden yol, bir kurtuluş yoludur.      19 Mayıs’a giden yol, bir özgürlük yoludur.      19 Mayıs’a giden yol, vatan olma; millet olma yoludur.      19 Mayıs’a giden yol, gençliktir, gelecektir.      Bu yolu anlamak […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: