MÜZELERİDE TALAN ETMİŞLER

Sayıştay raporuyla ortaya çıktı: Müzelerdeki eserler kayboluyor
Resim ve Heykel Müzesi malzeme sicil raporunda kayıtlı tablolardan 404’ü müzede bulunmuyor.

Ankara Üniversitesi’nde 440 yazma eserin kayıp olduğunun ortaya çıkmasının ardından, Mimar Sinan Üniversitesi’nin Resim ve Heykel Müzesi’nde kayıtlı olan, tarihi ve sanatsal değeri bulunan eserlerden 404’ünün kayıp, 42 eserin ise sahte olduğu belirlendi.

Sayıştay raporlarına göre Resim ve Heykel Müzesi’ne kayıtlı 12 bin 378 taşınır bulunuyor. Bunlardan 4 bin 24 tabloya dair hiçbir açıklama veya detay yer almıyor.
Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre; Resim ve Heykel Müzesi malzeme sicil raporunda kayıtlı resim ve tablolardan 404 adedi müzede bulunmuyor.

Üniversite yönetimi uyarılmıştı
Bunlardan 42 tanesi için de “Kayıp-Çalıntı ve sahte” notunun düşüldüğü belirtildi. Sayıştay yetkilileri kayıp eserlerin dışında başka eserlerin bulunup bulunmadığının araştırılması için bir komisyon oluşturulmasını önerdi.

Sayıştay denetçileri ayrıca sisteme girilen verilerin güncellenmesini istedi. 2018 yılında da üniversite yönetimini uyaran Sayıştay denetçileri, bir an önce tedbir alınmasını istemişti.
27 Ekim 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

CEMEVİNE ÇÖKMEYE ÇALIŞAN BELEDİYEYE TEPKİ

Sal Eki 27 , 2020
Belediye İlçedeki Tek Cemevine Çökmek İçin Uğraşıyor İstanbul Maltepe de bulunan 30 yıllık Cemevine göreve geldiği 2014’ten beri çökme girişiminde bulunan Belediye başkanına karşı 30 dan fazla alevi yöre derneği ortak doklarasyon yayımladılar. Chp genel başkanı Kılıçdaroğlu tarafından Maltepe’ye zorla belediye başkanı yapılan hemşehrisi Ali Kılıç ilçede problem olmaya ve […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: