Organik Tarıma teşvik

İzmir Belediyesi’nden organik tarıma teşvik Yeni Bulgurca ve Yeniköy’de organik tarım uygulamasına geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi; Doğançay, Değirmendere, Çatalca, Şaşal, Payamlı ve Kavacık köyleri için de çalışmalarını hızlandırdı. Organik tarıma geçiş için köylüleri destekleyip ürün kalitesini ve gelirlerini artıran belediye, böylece Tahtalı Havzası’nın de korunacağını düşünüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarlalarda üretilen ürünlerde hiçbir kimyasal maddenin kullanılmaması ve kentin önemli içme suyu kaynaklarına sahip olan Tahtalı Havzası’nın kirletilmeden korunması amacıyla, havza genelinde organik tarımı yaygınlaştırmak için çalışmalarına devam ediyor.

Bugüne kadar birçok üretici ile organik tarıma geçiş sözleşmesi imzalayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı Tarımsal Yapı Şube Müdürlüğü, son olarak Ataköy’de 20 üreticiyle organik tarım sözleşmesi imzaladı. Sözleşme imza töreninin öncesinde Büyükşehir Belediyesi görevlileri ve sertifikasyon kurumu Ekolojik Tarım Kontrol Organizasyonu (ETKO) yetkilileri tarafından üreticilere bilgi verildi.

Organik tarıma geçen üreticilere yönelik ücretsiz danışmanlık hizmeti veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz fidan dağıtımı yaparak, toprak analizi gerçekleştirip organik ürünlere pazar bulmak için çeşitli girişimlerde bulunuyor.

Tahtalı Havzası’nda organik tarıma geçen çiftçilerin ürünlerini satmak için alıcı bulma çalışmaları da yapılacak. Dikilen organik ürüne göre alıcının bulunacağını ya da bulunan alıcının isteğine göre organik ürün çeşidi dikileceğini söyleyen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bulunan alıcılar ile çiftçiler arasında organik ürün alım sözleşmesi imzalanacağını ve köylülerin ürünlerinin bu yol ile satılacağını söylediler.

Büyükşehir Belediyesi ayrıca, organik tarıma geçiş sürecinde köylülere teknik danışmanlık da yapacak ve organik tarım sertifikası almalarını destekleyecek.(Haberler.com)

ozgurifade

Next Post

Resim Sergisi

Sal Oca 23 , 2018
Yağlı Boya Karma Resim Sergisi Sanatseverlerin Beğenisini Kazandı.Bingül Güven ve Aysel Kazan’ın ‘Yağlı Boya Karma Resim Sergisi’, Kartal’da açıldı. Sergi, sanatseverlerden yoğun ilgi gördü.Kartal Belediyesi hizmet binasında açılışı gerçekleşen sergide yaklaşık 60 yağlı boya tablo yer alıyor. Bingül Güven ve Aysel Kazan, çalışmalarını sergileme imkanı veren ve daima sanatçının yanında […]
Sergi

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: