RUSYA KARADENİZ VE KAFKASYA’DA 150 BİN ASKERLE TATBİKAT BAŞLATTI

Rusya’dan Karadeniz ve Kafkaslar’da sürpriz tatbikat
Rusya, Karadeniz ve Hazar Denizi ağırlıklı olmak üzere 150 bin askerin katıldığı beş günlük dev bir tatbikat başlattı. Amaç, “Ülkenin güneybatısındaki ciddi terör tehlikesine karşı güvenliği sağlama” olarak açıklandı.

Rusya, güneybatı kanadı ağırlıklı olmak üzere ülke genelinden askeri unsurların katılımıyla dev bir tatbikat başlattı. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla aniden başlatılan ve Salı gününe kadar devam etmesi planlanan tatbikata 150 bin askerin yanı sıra yüzlerce savaş uçağı ve savaş gemileri katılıyor.

Tatbikatta ağırlık noktalarını Karadeniz ve Kafkaslar oluşturuyor. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada tatbikatların “ciddi terörizm tehlikesinin bulunduğu Rusya’nın güneybatısının güvenliğini sağlama” amacıyla gerçekleştirildiği bildirildi.

Rusya’nın 2014 yılında Ukrayna’ya bağlı Kırım yarımadasını ilhak etmesi NATO ile ilişkilerde gerilimin Soğuk Savaş dönemi düzeyine yükselmesine yol açmış, Moskova NATO’nun Rus sınırına yakın bölgelerde yürüttüğü tatbikatları “düşmanca niyetlerin göstergesi” diye nitelendirmişti.

Karadeniz ve Hazar Denizi’ne yayılacak
Rusya Savunma Bakanlığı, toplam 35 askeri üs ve 17 deniz üssünde 56 “taktik tatbikat” gerçekleştirileceğini, ayrıca 27 bine yakın askeri araç ve ekipman, 414 savaş uçağı ve 106 savaş gemisinin “sürpriz denetimlere” tabi tutulacağını açıkladı. Tatbikatların sonbahar için planlanan kapsamlı “Kafkas 2020” tatbikatına hazırlık işlevi de göreceği bildirildi.

Tatbikatlara ağırlıklı olarak Rusya’nın güneybatısında konuşlu kara kuvvetlerinin katılacağı, ancak ülkenin diğer bölgelerinden hava unsurlarının da katkı sağlayacağı kaydedildi. Deniz tatbikatlarının da Karadeniz’in yanı sıra Hazar Denizi’ne kadar uzanacağı, Kuzey ve Pasifik birliklerinden unsurların da katılacağı bildirildi. (AFP,AP/ NS, BK)
17 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

75 YILI AŞKINDIR SÜREN YÜZLERCE NÜKLEER TEST ZALİM BİR MİRAS BIRAKIYOR

Cum Tem 17 , 2020
BM haberleri BM: 75 yılı aşkın süredir yüzlerce nükleer test zalim miras bırakıyor.Nükleer silah testinin tehlikeli mirası, önde gelen bir hak uzmanı Perşembe günü ABD’de yapılan testlerin 75. yıl dönümünde nükleer çağını müjdelediğini söyleyen birçok topluluğu etkilemeye devam ediyor. BM’nin Toksik Özel Raportörü Baskut Tuncak, dünya çapındaki hükümetlerin kitle imha […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: