Şule Çet Davasında Karar Açıklandı: Aksu’ya ‘İyi Hal İndirimi’

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın “cinayet”, “nitelikli cinsel saldırı” ve “hürriyeti tahdit” suçlarından yargılandığı davanın altıncı celsesinde karar çıktı. Mahkeme heyeti, sanık Çağatay Aksu’nun müebbet ve cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan da 12 yıl 6 ay hapsine, sanık Berk Akand’ın ise 18 yıl 9 ay hapsine hükmetti. Aksu’nun ‘ağırlaştırılmış müebbet’ hapis kararı mahkemedeki duruşu nedeniyle indirildi. Mahkeme iyi hal indirimi uyguladı ve müebbet hapis cezasına düşürdü.

Üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Şule Çet’in geçen yıl Ankara’da bir plazanın 20’nci katından düşerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmesine ilişkin devam eden davada karar açıklandı.

Bir önceki duruşmada mütalaasını açıklayan savcılık, tutuklu sanık Çağatay Aksu’nun “cinayet, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve nitelikli cinsel saldırıdan” ve tutuklu sanık Berk Akand’ın “cinayete yardım, nitelikli cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından cezalandırılmalarını istedi.

Savcı mütalaasında Aksu’nun müebbet hapis cezasının yanı sıra 30 yıl, Akand’ın ise 40 yıl hapisle cezalandırılmalarını talep etti.

SANIKLAR SON SAVUNMALARINI YAPTI

Sanık Çağatay Aksu, son savunmasını yaptı. Aksu, “Bu yargılandığım davada neden yargılandığımı bilmiyorum. Sinir krizleri geçiriyorum. Ne tecavüz edebilirim, ne öldürebilirim. Ben yapmadım. Şule’ye dokunmadım. Delil bulabiliyorsanız asın beni. Suçsuz yere yargılanıyorum” dedi.

MAHKEME BAŞKANI: DÜŞTÜĞÜ SIRADA AYAKKABILARI AYAĞINDA MIYDI?

Çağatay Aksu: Ben görmedim. Ben sadece ayak bileğinden tuttum, aşağı atlamaya çalışırken. Şule’nin üzerinde kadın pedi vardı. Tecavüz edilip yerine mi konuldu? Bunu anlamak mümkün değil. Mümkün olmayan şeylerden yargılanıyorum. Savunmamı yapamadım burada. Arkada yetmediğim küfür kalmadı. Şule’nin haksa benimki hak değil mi? Suçsuzum.

SANIKLAR SON SÖZLERİNİ SÖYLEDİ

Başkan: Son diyeceklerin

Aksu: Takdir sizin. Gerekirse bir daha videoları izleyin.  Namusum üzerine yemin ederim. Bir tane yalan söylemedim. 45 gün psikolojik tedavi gördüm.  Ben sizin vicdanınıza çok güveniyorum. Beraatimi talep ediyorum.

Berk Akand: Güvenliğin üzerine yürümedim.  Uyumasam bile içeri duymam mümkün değil. Müzik sesi çok yüksekti. Duymam mümkün değil. Kimseye yardım etmedim. Çağatay Aksu’ya dahi yardım etmedim. Bu suça yardım etseydim kendi kafama sıkmış olurdum.

SANIK AVUKATI DÜŞTÜ

Sanık avukatı Levent Ekmen: Belki hava almak için eğilirken düştü. Ardından şöyle savunma yaptı: Şule zorla tutuluyorsa, defalarca çıkış kapısından geçmiş. Neden gitmedi. Olay yerinde darp yok. Tecavüz yok. DNA yok. Hiçbir şey yok. Oratada delil yok. Maktül Şule boyuna göre yapılı hiç direnmemiş. İddia edilen boğuşma. Neden sanıkların üzerinde yok? Çağatay’a ait bir tane DNA yok.  Şule’nin elindeki saç intihar ettiğini gösteriyor. Şule neden direnmedi? Şule tecavüze karşı mücadele etmemiş. Öldürülmeye karşı mücadele etmemiş. Şüpheden sanık yararlanır hükmü gereği beraat kararı kurulmasını istiyoruz. Ortada delil yok. Delilerler de karartılmadı. Sosyal medya yüzünden bu dava buraya geldi. Berk’in olaydan haberi yok. Berk’in suçlu olması kamuoyu baskısından dolayı. Kamuoyu baskının etkisi altında kalmadan karar vermenizi istiyorum. Gece yatarken başınızı yastığa rahat koyun. Vicdanınıza bırakıyorum. Berk’in tahliyesini talep ediyorum. Sosyal medyada Cadı avcıları yüzünden buradayız.

Avukat Ekmen savunması sırasında ayrıca, #SuleCetİcinAdalet etiketini şikayet etti.

KARAR AÇIKLANDI 

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın “cinayet”, “nitelikli cinsel saldırı” ve “hürriyeti tahdit” suçlarından yargılandığı davanın altıncı celsesinde karar çıktı. Çağatay Aksu’ya müebbet hapis cezası verildi. 

SKANDAL İNDİRİM KARARI 

Mahkeme, Çağatay Aksu’ya önce bir suçu gizlemek amacıyla öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi, sonra bu cezaya iyi hal indirimi uyguladı ve müebbet hapis cezasına düşürdü.

Berk Akand’a ise cinayete yardımdan 12 yıl 6 ay, cinsel saldırıya yardımdan 5 yıl, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçuna yardım suçlarından 1 yıl üç ay hapis cezası verildi. 

BABA ÇET: BAŞKA ANA BABALAR YAŞAMASIN

Kararın açıklanmasının ardından adliyenin önünde kararı değerlendiren Şule Çet’in babası İsmail Çet, “Acımız bitmedi ama ceza aldıkları için devlete ve hükümetimize ve yanımızda olanlara teşekkür ederim. Ben bir baba olarak kız evladımı kaybettim. Başka ana babaların bu acıyı çekmesini istemiyorum. Yanımızda olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ÇET AİLESİNİN AVUKATI KARARI DEĞERLENDİRDİ 

Avukat Umut Yıldırım: Adaletin tecellisi için bu kamuoyu baskısı oldu. Sanıkların istediği dosyanın kamuoyundan saklanmasıydı. Nitekim mahkeme bugün bir karar verdi. Ne kadar haklı olduğumuzu cinayetin ise ne kadar vahşice olduğunu ortaya koydu. 

Kaynak Cumhuriyet


ozgurifade

Next Post

En Ölümcül Kansere Çözüm

Çar Ara 4 , 2019
Tel Aviv Üniversitesi bilim insanları en ölümcül hastalıklardan pankreas kanserini 14 günde tedavi edecek bir molekül keşfetti.. Tel Aviv Üniversitesi bilim insanları en ölümcül hastalıklardan pankreas kanserini 14 günde tedavi edecek bir molekül keşfetti. Yahudi cemaatinin yayın organı Şalom’un Jerusalem Post’tan aktardığı habere göre üniversite laboratuvarlarında yapılan deneyde insandan alınan […]
pankreas kanseri

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: