Taksiler kütüphaneye dönüştü

Ataşehir Belediyesi, vatandaşların trafikte geçirdiği zamanı kitap okuyarak değerlendirmeleri için, ilçedeki tüm taksileri mini kütüphaneye çevirdi.

Ataşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Bu Takside Kitap Var” kampanyası, hem okuma alışkanlığını yaygınlaştıracak hem de kitapların elden ele, nesilden nesile ulaşmasını sağlayacak.

“Bu Takside Kitap Var!” kampanyasıyla Ataşehirliler, seyahat ederken roman, şiir, kişisel gelişim kitaplarıyla keyifli vakit geçirerek, kitapların büyülü dünyasına dâhil olacak.

7’den 70’e herkesi kitap okumaya teşvik eden kampanyayla yolcular seyahatleri süresince taksilerdeki kitapları okuyabilecek, beğenirlerse indiklerinde yanlarında götürebilecekler. Kitabı okuduktan sonra da isterlerse daha çok kişiye ulaşsın diye başka bir taksiye bırakabilecekler.

Bez çantaların içine konularak taksilerin ön koltuklarının arkasına yerleştirilen kitaplar eksildiğinde Ataşehir Belediyesi tarafından yenileri eklenecek. Kampanyaya toplam bin taksi katılıyor.

Trafik güvenliği konusunda da artık yolcular şoförle konuşmak yerine, keyifle kitaplarını okurken, taksi şoförleri de tüm dikkatlerini yola verebilecekler.

Uluslararası Yayıncılar Birliği 2016 verilerine göre, Türkiye’de kişi başına 8.4 kitap düşerken, TÜİK verilerine göre de, kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235. sırada. 100 kişiden sadece 4’ünün kitap okuduğu ülkemizde, kitap okumaya ayırdığımız süre günde ortalama 1 dakika. Dünyada kişi başına kitap harcaması 1.3 dolar iken Türkiye’de ise çeyrek dolar. Çocuklara kitap hediye edilmesi sıralamasında da Türkiye 180 ülke içerisinde 140’ıncı sırada bulunuyor.

ozgurifade

Next Post

Maltepe'de cemevi isyanı büyüyor

Sal Ağu 8 , 2017
Maltepe Belediyesinin, Cemevini yıkmasının tepkileri devam ediyor.  Cem Vakfı Maltepe şube yönetim kurulu üyelerinin organize ettiği, Maltepe kardelen düğün salonundaki kahvaltıda yüzlerce insan bir araya geldi. Sunuculuğunu İş Adamı ve Cem Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Koca’nın yaptığı kahvaltı programına Cem Vakfı Başkanı Erdoğan DÖNER konuşmasında yapılanın haksızlık ve hukuksuzluk olarak dile getirdi.22 […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: