TÜRKİYE GELECEK 20 YILDA AB ÜYESİ OLAMAZ

Asselborn: ”Türkiye Gelecek 20 yılda Avrupa Birliği Üyesi Olamaz”
Lüksemburg Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin yakın gelecekte AB üyeleri arasına katılmasını mümkün görmüyor. İnsan hakları ihlallerinin arttığını savunan bakan, üyeliği “akıllarının köşesinde bile tutamadıklarını” belirtti.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Die Welt gazetesine verdiği demeçte, Türkiye’ye dair de açıklamalar yaptı. Bakan değerlendirmesinde, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin yakın gelecekte mümkün olmadığını belirtti.

“Türkiye’nin gelecek 15 ile 20 yılda Avrupa Birliği’ne girmesinin hiçbir şekilde mümkün olmadığı kanısındayım” diyen Asselborn, “Türkiye’de ağırlaşan insan hakları ihlalleri, Türkiye’nin olası bir AB üyeliği konusunda düşünmemizi ve hatta aklımızın bir yerinde tutmamızı dahi engelledi” yorumunu yaptı.

Türk hükümetinin tutumunun, Avrupa değerlerine uygun olmadığını vurgulayan Lüksemburglu bakan, “demokratik hakların absürt bir şekilde ihlal edildiğini ve bu durumu bitmediğini” ifade etti.

“Yerel seçimler büyük bir demokratik hareketin olduğunu gösterdi”
Asselborn diğer yandan Türkiye ile AB müzakere sürecinin tamamen bitirilmemesi gerektiğini de dile getirdi. Türkiye’de geçtiğimiz yıl 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ülkede büyük bir demokratik hareket olduğunu gösterdiğini vurgulayan Lüksemburglu Bakan, “Bu insanlara bir umut vermeliyiz” dedi.

Türkiye’nin AB ile tam üyelik müzakereleri 2005 yılından bu yana devam ediyor. Ancak bu müzakereler şu anda askıya alınmış durumda.
31 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

BİNLERCE YILLIK GİZEMLİ SU KAYNAĞI ÇUKURU

Cum Tem 31 , 2020
Fransa’nın TONNERRE bölgesinde yer alan Fosse Dionne olarak bilinen antik kaynak, Roma döneminden beri unutulmaz bir mağaraya inşa edilmiş derin bir doğal su kaynağıdır. Tonnerre Fransa’nın Bourgogne-Franche-Comté bölgesine bağlı Yonne ilinde bulunan bir komündür.« Fosse », çukur veya delik anlamına gelir – derin, geniş bir boşluk – doğal veya insan […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: