TÜRKİYE’DE RANT DÜZENİ VAKIF KUR MALI GÖTÜR!

‘15 Dönümlük İBB Arazisini Kadir Topbaş’ın Vakfına Vermişler!’
Kadir Topbaş’ın yönetimindeki vakfa 2016’da eğitim amaçlı tahsis edilen İBB arazisinin iptal edilen imar planlarını yeni İBB yönetimi “hizmet, sağlık, kreş” olarak düzenledi. AKP-MHP grubu ise “eğitim” şeklinde planladı. İBB Başkanı İmamoğlu veto etti ancak karar değişmedi.

İstifa ederek görevinden ayrılan eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın FETÖ soruşturması kapsamında ceza alan damadı Ömer Faruk Kavurmacı’ya ait Florya Koru Evleri’nin yanı başındaki 15 dönümlük İBB arazisi tekrar gündemde.

Bakırköy Florya Şenlik Mahallesi’nde Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) ait iken trampa ile İBB mülkiyetine geçen arazinin imar planı 2016 Temmuz ayında değiştirilmişti. Arazideki “ortaöğretim” fonksiyonu, “özel eğitim alanı” olmuş, “sağlık tesisi” olarak ayrılan bölüme de “sosyal kültürel tesis” fonksiyonu eklenmişti.

MAHKEME İPTAL ETTİ
2016 Ekim’de parsellerin bir kısmı Kadir Topbaş ve danışmanları ile AKP’nin kurucu üyelerinden eski milletvekili Mustafa Ünal’ın yönetiminde bulunduğu Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı’na eğitim amacıyla kullanılmak üzere 25 yıllığına bedelsiz tahsis edilmişti.

Tahsis edilen parsellerin de içinde bulunduğu arazi için yapılan plan değişikliğine Bakırköy Belediye Başkanlığı, İBB Meclis üyeleri, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ayrı ayrı açılan davaların hepsinde plan için iptal kararı çıktı. Arazi plansız kalınca, yeni İBB yönetimi de imar planı teklifi hazırladı.

Teklifte, İBB mülkiyetindeki parseller; “belediye hizmet alanı, park, kreş, sağlık alanı, eğitim alanı” olarak düzenlendi. Plan teklifi ekim ayı meclis oturumlarında gündeme geldi. AKP-MHP grubunun çoğunlukta olduğu komisyonların görüşü doğrultusunda parseller sadece “eğitim, mesleki ve teknik öğretim tesisi ve lise” olarak düzenlendi.

Tahsise konu parsellere “mesleki ve teknik öğretim tesisi” fonksiyonu verilmiş oldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kararı veto ederek tekrar görüşülmek üzere meclise gönderdi. 11 Kasım tarihli meclis oturumda karar tekrar görüşüldü ve çoğunluktaki Cumhur İttifakı görüşünü değiştirmedi. Plan “ısrar kararı” olarak geçti.

Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın FETÖ soruşturması kapsamında ceza alan damadı Ömer Faruk Kavurmacı’ya ait Florya Koru Evleri’nin yanı başındaki 15 dönümlük İBB arazisi yeniden gündeme geldi.

VAKIF YÖNETİMİNDE KİMLER VAR?
Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanı Kadir Topbaş, yardımcısı da Mustafa Ünal. Mütevelli heyeti üyeleri arasında Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Topbaş’ın danışmanları Sabri Dereli, Sefer Kocabaş, Mehmet Duman bulunuyor. (Gelecek Gündem)

RANTÇI VAKIF İLE CHP MALTEPE BELEDİYESİ İLE İŞBİRLİĞİ
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, 30 Ağustos 2019 da Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı’nın (WALD) yürüttüğü “Sosyal Koruma Projesi” kapsamında, mültecilere destek masası kurulmasına yönelik 8 maddelik işbirliğini protokolünü imzalamıştı.
Maltepe Belediyesi, mültecilerle ilgili bir protokole imza attı. Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı’nın (WALD) yürüttüğü “Sosyal Koruma Projesi” kapsamında, mültecilere destek masası kurulmasına yönelik 8 maddelik işbirliği protokolü, Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından imzalandı. Belediye Başkanlık makamında düzenlenen imza törenine WALD Yönetim Kurulu Başkanı ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) Temsilcisi İpek Miscioğlu, WALD Akademi Direktörü Hülya Alper, WALD Proje Koordinatörü Nuriye Happani ve Maltepe’nin Proje Koordinatörü İlayda Sanağ katılmıştı.

CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI KILIÇ VE ABİSİ TOPBAŞ
Topbaş’ın İBB Başkanlığı döneminde yakın ilişki içinde olan ve ”ABİ” dediği bilinen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç CHP seçmenleri tarafından yapılan eleştirilere ilçede ki 3 mahallenin imar durumunu (Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük) gerekçe olarak öne sürmüştü.
Kadir Topbaş’ın 23.09.2017 de ki istifasından sonrada CHP Maltepe belediye başkanının yakın ilişkisi devam etmiş; bu ilişki 31 Mart 2019 yerel seçimlerde Kılıçdaroğlu tarafından Maltepe’ye zorla tekrar belediye başkanı yapılmasından sonrada bu ilişki ve işbirliğinin kesintisiz devam ettiği 30 Ağustos 2019 da Topbaş’ın vakfıyla yaptığı protokolden anlaşılıyor.

VAKIF RANTÇILIĞI ALİ KILIÇ’IN İŞTAHINI KABARTTI!
Vakaıfçılığın rant çıkar ve menfaati Maltepe Chp Belediye bşkanının da itahını kabartmı olmalı ki; ilçede Alevilere ait olan tek Cemevine çökmek için vakıf kurma organizasyonu yaptığı ve yurtdışından tanıdığı bir kaç hemşehrisi le kuracağı vakıfla Cemevini kendi bakiyelerine geçirme hazırlığı içinde olduğu bildiriliyor.
15 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

KENDİNİ PEYGAMBER İLAN EDEN DİN RANTÇISI KAÇTI!

Paz Kas 15 , 2020
Dolandırıcılıktan aranan ‘Peygamber’ Güney Afrika’dan Malavi’ye kaçtıKendini peygamber ilan eden ve tartışmalı milyoner Shepherd Bushiri, hayatından korktuğu için karısıyla memleketine döndüğünü söylüyor. Tartışmalı milyoner vaiz Shepherd Bushiri, sahtekarlık ve kara para aklama iddiasıyla Güney Afrika’da kefaletle serbest bırakıldığında, memleketi Malawi’ye kaçtı. Kendini ilan eden peygamber, “mucizeleri” ve çılgınca abartılı yaşam […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: