Türkiye’nin Her Yerine Yerel Tohum Gönderiyorlar

Salihli ilçesinde kısa adı GEMA olan Gediz Havzası Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Çevre Kalkınma Vakfı tarafından yerel tohuma destek çalışmaları kapsamında açılan Yerel Tohum Üretim Merkezi’nde 6 ay içerisinde 300 farklı yerel tohum elde edildi.

SEKTÖR MEDYA: EMRE SAÇLI

Gema Vakfı Genel Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu, 15 dönüm alan üzerinde faaliyet gösteren merkezde yerel tohumlarla onlarca çeşit ürünün ekildiğini, bu ürünlerden elde edilecek tohumların Türkiye’nin bütün illerine gönderileceğini söyledi.

Kilimcigöldelioğlu “Gema Vakfı olarak 5 yıl önce yerel tohum seferberliğini başlattık. Bu kapsamda ilk etapta Allahdiyen Mahallesi’nde bir deneme üretimi gerçekleştirdik. Bunun ardından da Çamurhamamı Mahallesi’nde üst üste 3 yıl boyunca yerel tohum şenliği düzenledik. Yaklaşık 6 önce de Taytan Mahallesi’nde Yerel Tohum Üretim Merkezi’ni hayata geçirdik. 15 dönüm alan üzerine kurulu merkezimizde 6 ay içerisinde 300 çeşit yerel tohum elde ettik. Şuanda da aklınıza gelebilecek tüm sebze ve meyveleri kapsayan 90 faklı ürünü yine yerel tohumlarla toprakla buluşturduk. Elde edeceğimiz ürünlerin tohumlarını geniş bir analiz ve araştırma sonucunda inceleyeceğiz. Üretim miktarlarına, verimlerine göre değerlendireceğiz. Değerlendirmeler sonucunda yine bu tohumları Türkiye’nin dört bir yanına göndereceğiz.”

BÜTÜN TOHUM ŞENLİKLERİNE KATILIYORUZ


Kilimcigöldelioğlu, şöyle konuştu. “Yerel tohum üretimi konusunda bir çok belediye, kurum ve sivil toplum kuruluşundan da destek alıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, özellikle Seferihisar Belediye Başkanı olduğu dönemde ciddi katkılar sundu. Vakıf olarak Türkiye’nin her yerinde düzenlenen yerel tohum şenliklerine katılıp vatandaşlara tohum dağıtıyoruz. TİGEM Genel Müdürlüğü ile görüşmelerimiz devam ediyor”

YEREL TOHUM DESTEKLENMELİ

“Vakıf olarak Hibrit ve GDO’lu tohumlara kesinlikle karşıyız. Biz yerel tohumu sürekli kullandığımız için yerel tohuma destek veriyoruz.  Hibrit tohumlarını bir yıl kullanıyorsun bir daha kullanamıyorsun.  Tamamen yurt dışı kökenli tohumlar.  Yurt dışından ithalat yapıldığı için de ülke ekonomisi için ciddi bir kayı söz konusu. Biz tamamen yerel tohumun  Türkiye’de gelişmesini ve korunması istiyoruz ve bu konuda çalışmamızı sürdürüyoruz.  Yerel tohum üretimi konusunda Türkiye’de önemli bir konuma ulaştığımızı düşünüyorum. Ciddi bir üretim merkez haline geldik. Örnek bir şey yapıyoruz. Örnek bahçelere de destek veriyoruz. Bütün Türkiye’ye yerel tohum dağıtıyoruz. Bizden isteyen herkese yerel tohum göndermeye devam edeceğiz.”


ozgurifade

Next Post

Çin'de hızlı okuma çılgınlığı: 'Kuantum okuma kursları' öğrencilere dakikada 20 bin kelime okumayı vaat ediyor

Per Kas 28 , 2019
“Kuantum hızlı okuma” yöntemi adıyla Çin’de popüler hale gelen kurslar için veliler 14 bin dolara kadar harcama yapmayı göze alıyor. Peki bu yöntem gerçekten işe yarıyor mu? Avrupa’nın en hızlı okuyan kişisi İngiltere’den Dan Holloway. 2018’de yapılan bir yarışmada dakikada 1700 kelime okuduğu tespit edildi. Çin’deki hızlı okuma kursları ise […]
kuantum kuma

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: