Türkülerin Dili

Gerçeği her zaman savun,
anlayan olmasa bile vicdanına karşı
hesap vermekten kurtulursun.

Türküleri kim sevmez ki; her sabah dinlediğiniz bir türküyü akşama kadar mırıldanır durursunuz. Sabah “Neler oluyor hayatta” şarkısıyla uyandım. Radyo kanalları arasından türkü aradım durdum.
Hayır işlerinin arttığı mübarek ramazan sabahında bir yazı yazalım diye oturduğum bilgisayarda insanın aklına ne hayır işleri geliyor bilseniz.
Bir yoksulu doyurmak, bir garibanı giydirmek güzel olsa da bunun yerine daha büyük hayır işleri yapanlar var. Okul, cami yaptıranlar var.
Hayır severlikte sınır yoktur. Örneğin, Nesrin Tuğcu’yu tanımam ama hayır sever bir vatandaş olarak görürüm. Düşünün bir sürü zahmete ve masrafa katlan bir MATAŞ MALTEPE SAĞLIK TURİZM EĞİTİM OTOPARK TEMİZLİK İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ kur. Hayırsever vatandaş olarak bunu şartsız bağış sistemi ile Maltepe Belediyesine bağışla. Bu da bir hayır yapma şekli.
Ve Nesimi imzalı Türkü başlıyor.
Kâh çıkarım gökyüzüne seyreylerim âlem i,
Kâh inerim yeryüzüne seyreyler âlem beni,
Haydar Haydar seyreyler âlem seni. Bu türküyü kim sevmez ki?
Araya reklam girmese keyfim kaçmazdı ama onu da size ileteyim.
Kirlenmek yukardan başlıyormuş, neyse ki MİŞ diye bir şey onları temizliyormuş.
Araya girmese, bu şirketin detaylarını yazacaktım. Neyse, ilerde detaylı yazarız. Dedim ya hayır yapmak çok önemli. Bu hayır sever vatandaş sayesinde kimler garibanlıktan kurtuldu, ne prensler kral oldu.
İşte yeni bir türkü başladı, bu da Mahsuni’den.
Yuh yuh soyanlara,
Soyup kaçıp doyanlara,
İnsana kıyanlara,
YUH
Yine mi reklam.
Kirlenmek güzeldir ama mani var.

Hayrettin Demir

1991 yılından beri gazetecilik yapmaktadır. Birçok gazete ve dergide haberleri, makaleleri, araştırma yazıları yayınlanmıştır. Halen serbest gazeteciliğe devam etmektedir.

Next Post

Sosyal demokratlık nerede?

Cum Ağu 25 , 2017
Meclis üyeleri, İlçe yönetimleri Ne yapıyorlar, Büyük uğraşla yarışarak meclis üyesi olan sözde meclis üyeleri ne yapıyor. Parmak kaldır indir. Maltepe belediyesinde neler oluyor diye soran yok. Ya hiçbir şey görmüyorsunuz, ya da görüp susuyorsunuz. Şirket ortaklığı, dolaylı yolardan iş takipleri mi? Hoş geliyor. Denetleme raporlarından haberiniz var mı? Maltepelilerle […]
Sosyal demokratlık nerede

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: