ÜÇ YAYGIN İLAÇ AKCİĞER KANSERİNİ ÖNLER

Üç Yaygın İlaç Akciğer Kanserini Önler
MOSKOVA, 17 Eylül – RIA Novosti. Koreli bilim adamları, çok yaygın üç ilacın birlikte kullanımının akciğer kanserinden morbidite ve mortalite riskini azalttığını bulmuşlardır. Sonuçlar Journal of Thoracic Oncology, International Association for the Study of Lung Cancer’da yayınlandı .
Akciğer kanseri, en yaygın ve tedavisi zor olan kanser türlerinden biridir. Bu nedenle, tıp bilimcileri sürekli olarak bu kanseri önlemenin yollarını arıyorlar.


Güney Kore’den araştırmacılar, düzenli olarak yaygın olarak kullanılan ilaçları (metformin, statinler ve aspirin) alan kişilerde akciğer kanseri gelişme riskini değerlendirmeye karar verdiler.

Tıbbi istatistiklere göre, dünya çapında 120 milyondan fazla insan her gün diyabetle savaşmak için metformin kullanıyor, 35 milyonu kolesterolü kontrol etmek için statin alıyor ve her gün altı ila on milyon kişi de aspirin alıyor. Her üç ilaç türü de reçetesiz temin edilebilir.


Yazarlar, ülkenin 50 milyon nüfusunun tamamını kapsayan Kore Ulusal Sağlık Sigortası Servisi (KNHIS) veritabanını analiz ettiler ve Ocak 2004 ile Aralık 2013 arasında doktorlar tarafından görülen 732.199 Koreliden seçilen sonuçları analiz ettiler.

Bilim adamları, ilaçların her birinin etkisine ayrı ayrı bakmak ve birleşik eylemlerinin etkisini değerlendirmek için numuneyi sekiz gruba ayırdı.
Bilim adamları, üç ilaç grubunu da alan kişiler arasında gözle görülür bir olumlu etki kaydetti. Bunların, tüm kohortun yaklaşık yüzde 3,4’ü olduğu ortaya çıktı – 23163 kişi. Diğerlerine kıyasla, bu gruptaki akciğer kanseri insidansı yüzde 17 daha düşüktü ve aynı ölüm oranıydı.

Çalışmanın baş yazarı Dr. Dong Wook Shin, bir basın açıklamasında “Bildiğimiz kadarıyla, daha önce hiçbir çalışma aspirin, statin ve metforminin akciğer kanseri morbiditesi ve mortalitesi üzerindeki birleşik etkilerini değerlendirmemiştir” dedi.


Dahası, insanlar ilacı ne kadar uzun süre alırsa, etki o kadar güçlü oldu. Yazarlar bundan yola çıkarak, aspirin, statin ve metforminin düzenli olarak uzun süreli birlikte uygulanmasının akciğer kanseri riskini azaltmada kanıtlanmış bir faktör olarak kabul edilebileceği sonucuna varmışlardır.
Dr. Shin, “Bu sonuçlar, aspirin ve metforminin, kanser hücrelerinde lipogenezin düzenlenmesinde kritik bir rol oynayan AMP ile aktive olan protein kinazı aktive ederek kanser hücresi proliferasyonunu sinerjik olarak inhibe ettiğini gösteren diğer çalışmalarla tutarlıdır” diyor.


Yazarlar, aspirin, statin ve metforminin kombine kullanımının, akciğer kanseri hücrelerinin büyümesinin ve çoğalmasının birkaç moleküler yolunu eş zamanlı olarak baskıladığına ve bununla birlikte, morbidite ve mortalite risklerinde bir azalma olduğuna inanmaktadır. (ria.ru)
20 Eylül 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

İYİ PARTİ 2. OLAĞAN KURULTAYI Akşener ''Millet Bizi Çağırıyor''

Paz Eyl 20 , 2020
İYİ PARTİ 2. OLAĞAN KURULTAYI Akşener ”Millet Bizi Çağırıyor”İyi Parti’nin “Millet bizi çağırıyor” sloganıyla düzenlediği 2. Olağan Kurultay’ı bugün gerçekleşiyor. İyi Parti lideri Meral Akşener’in tek aday olduğu Kurultay’da rekabet, 50 kişilik Genel İdare Kurulu (GİK) ve 11 kişilik Merkez Disiplin Kurulu (MDK) seçiminde yaşanacak. Partinin yönetim organlarına üyeliklerin çarşaf […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: