UMUT…

UMUT…
Bilim ve ilim Sayesindedir, insanın evrimi, çünkü insan için gerekli her şey ancak bilim insanlarının çaba ve gayretleri, o inanılmaz sabırları, bulguları ve onları doğru yorumları sayesinde gerçekleşir…bakunuz umut ve umuda yönelik neler yapmış bilim insanları ve işte sonuçları, Buyrun birlikte okuyalım….


*….Amerikalı psikobiyoloji uzmanı Dr. Curt P. Richter, 1957 yılında John Hopkins üniversitesinde asistanlarıyla birlikte fareler üzerinde bir grup deney gerçekleştirir.

Bu deneylerde fareleri, yarısı suyla dolu cam tüpler içine koyarak suyun üstünde ne kadar süre kalabileceklerini öğrenmeyi amaçlamışlardır.

Deneylerde, boğulmamaya çalışan farelerden bazılarının hemen kendini bırakıp boğulduğu gözlenirken en fazla dayanabilenlerin 15 dakika su üstünde çabaladığı sonunda onların da mücadeleyi bıraktıkları kaydedilmiştir.

Sonrasında Dr. Richter ve asistanları farklı bir şey denemişler, suya bıraktıkları farelerden bir grubunu tam ölmek üzereyken sudan çıkarmışlar, kurulayıp bir süre bekleterek tekrar suyun içine koymuşlardır.

Farklı fare gruplarıyla ardı sıra tekrarlanan bu işlemden sonra farelerin her kurtarılıştan sonra suyun içinde daha uzun süre hayatta kalmayı başardıkları belirlenmiştir. 24 saat sonra tekrarlanan deneylerde, bu işleme tabi tutulan farelerle tutulmayan fareler arasında muazzam bir dayanıklılık farkı ortaya çıkmıştır.

Ölmek üzere iken kurtarılan fareler durumun aslında hiç de umutsuz olmadığını öğrenmişler, ilk defa suya bırakılan fareler fazla direnmeden kendilerini bırakırken, bunlar altmış saate yakın sürelerde su üstünde kalmayı başarmışlardır.

Bu fareler, yaşadıkları durumun bir son olmadığını ve buradan kurtulabileceklerini öğrenmişlerdi. Sonuçta, daha fazla çabalayıp hayatta kalmak için bir nedene sahip olmuşlardı.

Defalarca tekrarlanan deneylede hep aynı sonucu aldı Dr. Richter ve ekibi…

Raporunun son cümlesi olayın özünü de yansıtıyordu.

Mücadele gücünü, performansı ve kapasitenin tamamını ortaya koymanın en önemli faktörü umut etmekti. (Bu günlerde buna motivasyon deniyor)

Deneyin ve sonuçlarının Akademik ortamla birlikte Amerikan Devletinin envanterine girmesinden sonra, tarihin her döneminde zaten kullanılan umutsuzluk propagandası Önce Amerika sonrasında da diğer emperyal devletlerin ulusal istihbarat/güvenlik birimlerinin en büyük psikolojik harp taktikleri arasına girmiştir… (Günümüzde bölücü terör örgütleri de bu taktiği yoğun olarak kullanmaktadırlar)

Taktik basittir; hedef insan topluluklarına çesitli kanallarla, hızlı bir şekilde
ne yapsak olmayacak inancını yerleştirerek, umutsuzluk aşılanmakta, mücadele edemez hale getirilmektedir-
ler.

Eğer yaşanılan zorluklar ve karşılaşılan engeller karşısında bu olumsuz durumları aşacağımız konusunda kendimize inancımız varsa ve içinde bulunduğumuz olumsuz şartların değişeceğine dair umudumuz bulunmaktaysa başarı oranımız yükselmekte, ve güçlerimizin tamamını kullanarak mücadele etme azmimiz artmaktadır… .

Eğer zorluklar ve engelleri aşamayacağımızı düşünüyorsak, ve içinde bulunduğunuz kötü şartların hiçbir zaman düzelmeyeceğine inanıyorsak, kısa sürede pes ediyor ve aynen suyun dibine kendisini bırakan fareler gibi kaybediyoruz… demektir.

Hayatta yapılmış her şey umut sayesinde yapılmıştır, umudunu yitiren, her şeyini yitirir demiş Martin Luther….
Ve bende derim ki,
Asla umutsuz olmamak lazım…
Umut bizdeki deyimiyle ..umut,fakirin ekmeği ye memet ye değil, UMUT insanı geleceğe taşıyan, kesin bir komuttur..
Hoş kalın hoşça kalın
Sağlıkla kalın
DOSTLAR..
TAŞKIN’CA – Hüseyin Taşkın
15 Kasım 2020 / ÖZGÜR İFADE

Yazarın Diğer Makale ve Yazılarına Göz Atmak İster Misiniz!

Next Post

KILIÇDAROĞLU’NUN YALANI ORTAYA ÇIKTI!

Paz Kas 15 , 2020
İnce ‘Atatürk’ün Koltuğunda Yalan Söylenmemeli’’ DemiştiSayın KILIÇDAROĞLU, HANGİ SÖZÜN DOĞRU, iki yıl önceki mi, bugün söylediğin mi? Kılıçdaroğlu : “DÖRT PARTİ ANAYASA TASLAĞI hazırlamadı. ÖZDAĞ’IN bahsettiği çalışma TÜSES’in ÇALIŞMASI”Kılıçdaroğlu bugün Halk Tv’de izlediğim açıklamasında:“TÜSES bir sivil toplum örgütü. Türkiye’nin ekonomik, politik konularını masaya yatırıyor. Yine TÜSES anayasa konusunda da bir […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: