ÜSTÜN ZEKALI 3500 ÖĞRENCİ İÇİNDE 5 YAŞINDAKİ EREN AKDOĞAN 153 IQ İLE BİRİNCİ OLDU


5 yaşındaki Eren 153 IQ’suyla ABD’de üstün zekalılar okuluna tam burslu giren ilk Türk oldu.


5 yaşındaki Eren Akdoğan, 153 IQ’suyla ABD’de üstün zekalılar okulu olan Edison Regional Gifted Center’a tam burslu giren ilk Türk oldu. 28 kişinin kabul edildiği okulun sınavında birinci olmayı başardı.

BD’deki üstün zekalılar okulu Edison Regional Gifted Center’a ilk kez bir Türk tam bursla kabul aldı. Devletin yaptığı ve sadece 28 öğrenci alınacak sınavda 3 bin 500 öğrenci yarıştı. 153 IQ’suyla 5 yaşındaki Eren Akdoğan birinci oldu.

IBM’de bulut bilişim ve yapay zeka alanında çalışmalar yapan Erman Akdoğan ile Bilişim Uzmanı Esra Serin Akdoğan çifti, 5 yaşında Eren ve 3 yaşında Deniz adında 2 çocuğuyla Chicago’da yaşıyor.

Sınavda birinci oldu
ABD’de devletin yılda bir kez üstün zekalı çocukları belirlemek için yaptığı “Regional Gifted Centers Admissions Testing” sınavına Eren’i devam ettiği James G. Blaine kreşindeki öğretmenleri yönlendirmiş. Eren, 3 bin 500 adayın yarıştığı sınavda ABD’nin üstün zekalılar eğitiminde en prestijli okuluna kabul edilen 28 kişi içinden birinci olmayı başardı.

Okuldaki ilk Türk
Edison Regional Gifted adlı üstün zekalılar okuluna şimdiye kadar kabul edilen ilk Türk olan Eren’in babası Erman Akdoğan, “ABD’de doğan Eren, 2 ile 4.5 yaş arasında Türkiye’deydi. Geçtiğimiz ağustosta buraya geldi. Anadili İngilizce değil ve hiçbir hazırlığı da yoktu. Çok umutlu değildik. Aileler, bu sınav için çocuklarını 2 yaşında kurslara gönderiyormuş. Eren rekor kırarak, birinci olunca herkes çok şaşırdı” dedi.

“Robot mühendisi olacağım”
Baba Erman Akdoğan sözlerini, “Eren’in, süper kahramanı Süperman değildi. Süper kahramanı, ‘Kötü adamları kovalayan, büyük komutan’ dediği Atatürk‘tü. Meraklı, çok soru soran bir yapısı var. Kitaplar, futbol, basketbol, satranç, canlılar, doğa olayları ve robotlarla çok ilgili. 3 yaşında, ‘Robot mühendisi olacağım’ dediğinde de şaşırmıştık” diye tamamladı.

Edison okulunun özelliği ne?
• ABD eğitim sistemindeki en başarılı ilk ve ortaokul yapısı.
• 45 yıldır zeka testi sonuçlarıyla özel öğrencileri seçiyor.
• Eğitimde en prestijli ödül Blue Ribbon’u kazanmış.
• Okulda halen üstün zekalı 275 öğrenci okuyor.
• Anaokulundan 8’inci sınıfa kadar hızlandırılmış müfredat var.
• Ekonomi, siyaset, hukuk, felsefe, kodlama eğitimi de veriliyor.
• Dersler keşfetme, sorgulama, problem çözme odaklı yapılıyor.

İnsanlarda IQ (Zeka) Seviyeleri:
120-139 (çok zeki)
110-119 (zeki)
90-109 (normal zeka)
80-89 (düşük zeka)

23 Mayıs 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

ABD'NİN ELEKTROMANYETİK SİLAHI TAMAM ŞİMDİ SIRA SAVAŞ ÇIKARTIP TEST ETMEKTE

Cts May 23 , 2020
ABD’NİN ELEKTROMANYETİK SİLAHI TAMAM ŞİMDİ SIRA SAVAŞ ÇIKARTIP TEST ETMEKTE ’32 megajoule Gücünde…Menzili 160 kilometre…Dakika da 10 Mermi Atıyor…Hızı Saniye de 16 Kilometre…Mesafesi 8690 Kilometre’ Barut ve patlayıcı malzemelerin yerini bir anda elektromanyetik silahlar alabilecek. Mühendisler, Railgun’ın hızının 8690 kilometre/saat olduğunu ve bu da sesten 7 kat daha hızlı olduğu […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: