YERLİ ELEKTRİK OTOMOBİL TOGG

Yerli Elektrikli Otomobil – TOGG
Son zamanlarda beni en çok heyecanlandıran olay yerli elektrikli otomobilin tanıtılması olmuştu. Daha önce yerli otomobil çalışmalarımızı anlattığım yazıyı paylaşmıştım: geçmişten günümüze yerli otomobil projeleri bu bağlantıdan bahsettiğim yazıya ulaşabilirsiniz. Bu yazımda da Yerli Elektrikli Otomobil – TOGG ‘dan ayrıntılı olarak bahsedeceğim.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), merkezi Türkiye’de bulunan anonim bir şirkettir. 2017 yılı Kasım ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yerli otomobil üretmek için bir araya gelen kuruluş ve şirketler açıklanmıştı. Bu şirketler alanında öncü ve köklü şirketlerdi. Bu şirketler ve kuruluşlar bir araya gelerek 25 Haziran 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kurulmuş oldu.

Bu şirketler ve payları şu şekildedir:
BMC (%19)
Anadolu Grubu (%19)
Turkcell (%19)
Kök Grubu (%19)
Zorlu Holding (%19)
TOBB (%5)

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. ‘nin merkezi Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Bilişim Vadisi’ndedir. Şirkette CEO görevini Gürcan KARAKAŞ, COO görevini Sergio ROCHA üstlenmektedir.

27 Aralık 2019 tarihinde Gebze Bilişim Vadisi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yerli elektrikli otomobilin SUV ve Sedan modelleri tanıtıldı. Yerli otomobilin üretimi için Bursa’nın Gemlik ilçesinin Haralar Bölgesi’nde bulunan TSK’ya ait alanda 22 milyar TL maliyetle fabrika kurulacağı açıklandı. 21 Mayıs 2020 tarihine gelindiğinde ise fabrika yapımı için çalışmalar başladı.

ARAÇ TASARIMI:
Araçlar İtalyan tasarım bürosu Pininfarına tarafından tasarlanmıştır. Ve 27 Aralık 2019’da prototipi tanıtılan SUV ve Sedan modeller İtalya’da üretilmiştir. Araç Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız alacak şekilde tasarlanmıştır. Aracın ön ızgarasında lale motifleri bulunmaktadır ve araç içindeki ön gösterge paneli tamamen elektronik olacaktır.

Üretilecek modeller ve beklenen çıkış tarihleri:
Üretilecek olan bütün araçlar %100 elektrikli olacaktır. Yollara ilk çıkacak model C-segment SUV olacak. 2022 yılının sonlarına doğru yollarda olması planlanmaktadır.
C-segment Sedan modelinin 2024 yılında yollara çıkması hedefleniyor.

2030 yılına kadar 3 farklı modelde daha araç üretilmesi ve yollara çıkması planlanıyor. Bu modeller şu şekilde:
C-segment Hatchback
B-segment SUV
C-segment MPV
Yerli Elektrikli Otomobil – TOGG ‘un ismi ilerleyen tarihlerde açıklanacaktır. TOGG için daha fazla bilgi almak için resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Yazar: Ömer Faruk Özçelik – muhendisbeyinler.net)
18 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

GÜLDAM'DAN MALTEPE BELEDİYESİNİN RANT PROJESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Cum Tem 17 , 2020
GÜLDAM’DAN MALTEPE BELEDİYESİNİN RANT PROJESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMAMaltepe Belediyesinin Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük Mahalleleri rant projesine tepkiler dinmek bilmiyor. Gülsuyu-Gülensu Derneği GÜLDAM sürece ilişkin açıklamalarda bulundu. Gülsuyu,Gülensu ve Başıbüyük Mahallelerimizde ki Komşularımız:”GÜLDAM Mahalle derneği olarak 2019 haziranın ilk günlerinde özellikle donatı alanında kalan adalardan katılımın olduğu toplantıda imar planlarına dava açma […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: