YUNANİSTAN TÜRKİYE SINIRINA DUVAR ÖRÜYOR

Atina hükümeti Türkiye sınırına ‘200 kilometrelik’ bariyer!

Yunanistan’ın Türkiye’den olası yeni bir sığınmacı akınına karşı önlemlerini artırdığı bildirildi. Atina hükümetinin sınır hattı olan Meriç Nehri’nin Yunanistan tarafına toplam 208 kilometrelik bir bariyer kurma hazırlığı içinde olduğu öğrenildi.

Yunanistan hükümeti, Türkiye-Yunanistan sınırını oluşturan Meriç Nehri’nin kendi tarafındaki bariyerleri genişletme kararı aldığını duyurdu. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias,Yunan medyasından Realnews gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’den olası bir göç dalgasına karşı yeni hazırlık içinde olduklarını belirtti. Dendias, “Sınırımızı korumak için gerekli olduğunu düşündüğümüz tüm önlemleri alıyoruz” diye konuştu.

26 KİLOMETRELİK ÇİT KURULUYOR

Yunan medyası ise Atina hükümetinin, Meriç Nehri’nin farklı noktalarında yaklaşık 26 kilometrelik bir çit kuracağını ve Atina’nın toplam 208 kilometrelik bir bariyer oluşturmayı planladığını aktardı. Öte yandan sınır hattının kuzeyinde halihazırda 12 kilometrelik bir çit bulunuyor.

Geçtiğimiz Şubat ayı sorunda Akp hükumeti, Yunanistan sınırındaki kapıların, Avrupa Birliği’ne gitmek isteyen göçmen ve sığınmacılar için açık olduğunu ve bu kişilerin Türk güvenlik ve sınır görevlileri tarafından durdurulmayacağını açıklamıştı. Ankara’nın bu hamlesi üzerine sınıra akın eden yüzlerce sığınmacı Yunan sınır güçlerinin sert müdahalesiyle karşılaşmıştı. Realnews

Dünyanın 3’te 1’inde sınırlar ‘kapı duvar’

Savaşlar ve mülteci karşıtı politikalar nedeniyle dünyada kara sınırlarına duvar ören 60’tan fazla ülke var. Bu sayı, Berlin Duvarı’nın yıkıldığı 1989 yılındaki rakamın dört katı.

01 Haziran 2020 / ÖZGÜR İFADE

ozgurifade

Next Post

KÜRTÇE MÜZİK DİNLİYOR DİYE BIÇAKLAYARAK ÖLDÜRDÜLER

Paz May 31 , 2020
Ankara’da Kürtçe müzik müzik dinleyen 20 yaşındaki Barış Çakan öldürüldü.Ankara’da 20 yaşındaki Barış Çakan adlı genç, Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle bıçaklanarak öldürüldü. Ankara’nın Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi’nde dün akşam (31 Mayıs) saat 22.30’da Barış Çakan (20) Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. 3 saldırganın gözaltına alındığı öğrenildi. Mezopotamya Ajansı’ndan […]

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: