Yürütmeyi durdurma davasından ruhsata – Karayolları Arazisi

Maltepe Karayolları Arazisi’nin 3 milyar 635 milyon 715 bin TL karşılığında Tahincioğlu Gayrimenkul İnşaat şirketine ihaleyle verilmesine karşı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ‘yürütmeyi durdurma’ davası açan Maltepe Belediyesi, 30 milyon 860 bin TL karşılığında Tahincioğlu Gayrimenkul İnşaat şirketine ruhsat verdi. Verilen ruhsatın 30 Aralık 2016 tarihinde olması kafaları karıştırdı. Bütün belediyeler bilir ki yeni yılda ruhsat işlemlerine %18 zam gelir.

Ruhsat 3 gün sonra imzalansa belediye %18 kâr edecekken bu acelenin nedeni anlaşılamadı.

İstanbul Maltepe’de bulunan Küçükyalı karayolları arazisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 18.04.2016 tarih ve 6220 sayılı yazısı ile -1- paftalık 1/5000 ölçekli İlave Nazım İmar Planı ve -2- paftalık 1/1000 ölçekli İlave Uygulama İmar Planı Değişikliği, İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nde askıya çıkartılarak özelleştirmeye açılmıştı.
2013 yılına kadar 1. Bölge Karayolları Müdürlüğü olarak kullanılan 132 bin 107 m2’lik kamuya ait olan bu alan ‘‘idari tesis alanı’’ durumundayken özelleştirilme kapsamına alınıp konut ve ticaret alanı olarak ihaleye çıkarıldı. Karayolları arazisi 7 Haziran 2016’da 3 milyar 635 milyon 715 bin lira ihale bedeliyle Tahincioğlu Gayrimenkul İnşaat şirketine verildi.
Buna karşılık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ‘yürütmeyi durdurma’ davası açan CHP’li Maltepe Belediyesi, dava açtığı arazinin talan edilmesi için 30 milyon 680 bin tl karşılığında Tahincioğlu Gayrimenkul İnşaat şirketine ruhsat verdi.

Ali Kılıç ‘Tek çivi çaktırmayız!’ demişti

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, 2014’te Karayolları arazisi için TOKİ’ye “Maltepeliler size güvenmiyor. Buraya ‘tek çivi çaktırmayız’ çünkü elimizde kalan tek yeşil alan burası” cevabını vermişti. TOKİ’nin Karayolları arazisi için para istediğini de belirten Kılıç, paralarının olmadığını ancak arkalarında halk desteğinin olduğu cevabını verip bu alanın sahibinin Maltepeliler olduğunu ve öyle kalacağını ifade etmişti.

ozgurifade

Next Post

Türkiye'de Organ Nakli

Paz Haz 18 , 2017
Organ Nakil Koordinatörü Fadime Yıldız ile Türkiye’de Organ Nakli konusu üzerine söyleşi yaptık. Bizler şunun için savaşıyoruz; Öldükten sonra hiç kimseye faydası olmayacak organlarımız birilerinin hayatını kurtarsın. Bütün temel amaç bu! – Ne adına konuşuyoruz? Ne adına bağış istiyoruz? Önce kendinizi bir tanıtır mısınız? – Fadime Yıldız… 2008’de Dr. Lütfü Kırdar […]
Türkiye'de Organ Nakli

Son Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: