Ana Sayfa Gündem, Maltepe 22 Aralık 2017

Kılıç Gözünü Yoksula Dikti

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, gözünü dar gelirli vatandaşın cebine dikti. Yıllardır dar gelirli öğrencilere ücretsiz kurs…

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, gözünü dar gelirli vatandaşın cebine dikti.
Yıllardır dar gelirli öğrencilere ücretsiz kurs veren Cumhuriyet Eğitim Merkezi, artık paralı oldu. Bahane ise Milli Eğitim Bakanlığı.
Maltepe Belediye Başkanlığı Tarife Komisyonu Raporu’nca Yönetmeliğin 23. maddesi gereğince, eğitim hizmetlerinin ücret karşılığı yapılması uygun bulunmuş ve Müdürlükçe 18.09.2017 – 18.09.2018 tarihleri için teklif edilen 440 TL bedel, Komisyonca uygun görülmüş ve uygulamaya geçirilmiştir.

Bahane ise Milli Eğitim Bakanlığı.
Geçmişten günümüze bir bakalım.
cumhuriyet.com.tr Yayınlanma tarihi: 08 Kasım 2012
“Maltepe’de gençler ücretsiz eğitim alıyor”
Maltepe Belediyesi eğitime verdiği önemi ilçede yürüttüğü projelerle destekliyor.
Belediyenin Cumhuriyet Eğitim Merkezi (CEM) projesi ile ilçe sınırları içinde yaşayan ekonomik ve sosyal yoksunluk çeken ilk ve ortaöğretim öğrencilerine destek olunuyor.
2009-2010 eğitim-öğretim yılında pilot proje olarak başlayan Cumhuriyet Eğitim Merkezi’nde dersler 18-20 kişilik sınıflarda tam zamanlı olarak yapılıyor. Özellikle üniversite hazırlık sürecini maddi olarak karşılamakta zorluk çeken lise son sınıf öğrencilerine verdiği ücretsiz eğitim nedeniyle büyük ilgi görüyor.
Ali Kılıç’tan açıklama. HEDEFİMİZ BÜYÜK
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Cumhuriyet Eğitim Merkezleri’nin ilçedeki önemli bir boşluğu doldurduğunu ifade ederek, “Maddi açıdan sıkıntı yaşayan öğrencilerimize kucak açarak Maltepe’nin eğitimdeki çıtasını yükseltmek istiyoruz. Bu anlamda hedefimiz çok büyük. Bu sene merkezlerimizde eğitim gören öğrencilerimizden yüzde 73,5’i, üniversite sınavında başarı elde ettiler. Bu büyük başarı hem yolumuzu aydınlatıyor, hem de ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. İlerleyen zamanlarda eğitimlerimizin daha da çeşitlenerek artacağına ve gelişeceğine inanıyor, her daim bilginin yolumuzu aydınlatmasını temenni ediyorum” dedi.
Tarih: 12-01-2016 11:29:01 Metropol34 haber
Yıl 2017 ve Cumhuriyet Eğitim Merkezi ücretli oldu. 14 Eylül 2017
Maltepe Belediye Başkanlığı Tarife Komisyonu Raporu
2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 97. maddesi, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 18/f maddesi ile 20.06.2017 tarihli ve 30102 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 23. maddesi gereğince, eğitim hizmetlerinin ücret karşılığı yapılması ile bu ücretlerin ekte yer aldığı şekliyle belirlenmesi komisyonumuzca uygun görülmüştür
440 TL bedel artı bir de kitap parası yine öğrencilerden istenmektedir.
Peki, gerçek nedir? İşte bakanlık açıklaması.
Türkiye genelinde sosyal etkinlik merkezleri açılacak
Millî Eğitim Bakanlığınca 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yeni bir kurum türü olarak Özel Öğretim Kurumları Kanunu´na giren ve belediyeler tarafından açılacak sosyal etkinlik merkezlerine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. 20.06.2017
Düzenlemeye ilişkin açıklamada bulunan MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, il milli eğitim müdürlükleri ile belediyeler arasında imzalanacak ve Bakanlıkça onaylanacak iş birliği protokolleri çerçevesinde açılacak sosyal etkinlik merkezlerinin kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarının Bakanlıkça verileceğini ifade etti.
Merkezlerin ücretsiz hizmet vermesinin esas olduğunu vurgulayan Şamlıoğlu, yıllık etkinlik giderlerine katkı sağlamak amacıyla aylık brüt asgari ücretin dörtte birini geçmeyecek miktarda katkı ücreti alınabilmesinin de belediyelerin takdirinde olduğunu ifade etti.
Peki, bu takdiri neden yoksuldan para almak için kullandınız?
Daha önce ücretsiz denilen kreşler de ücretli yapılmıştı.

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |