Ana Sayfa Gündem, Maltepe 8 Ağustos 2017

Maltepe’de cemevi isyanı büyüyor

Maltepe Belediyesinin, Cemevini yıkmasının tepkileri devam ediyor.  Cem Vakfı Maltepe şube yönetim kurulu üyelerinin organize ettiği, Maltepe kardelen…

Maltepe Belediyesinin, Cemevini yıkmasının tepkileri devam ediyor.

 Cem Vakfı Maltepe şube yönetim kurulu üyelerinin organize ettiği, Maltepe kardelen düğün salonundaki kahvaltıda yüzlerce insan bir araya geldi. Sunuculuğunu İş Adamı ve Cem Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Koca’nın yaptığı kahvaltı programına Cem Vakfı Başkanı Erdoğan DÖNER konuşmasında yapılanın haksızlık ve hukuksuzluk olarak dile getirdi.22 Yıldır Alevi Canların hizmetinde olan Maltepe Cemevi yıkımı  bizi çok üzdü yetkililerin derhal yanlışlarından dönüp bu halkın mağduriyetleri giderilmeli dedi.

Hüseyin Koca ise,  1999 Yılında Cem Vakfına Tahsis edilen, Cem vakfı ve yöre halkının yardımları ile yapılan Cem evinin yıkılmasını sert bir dille eleştirdi. “Maltepe Belediyesi 22 yıl önce bu kamu arazisinin Cem Vakfının kullanımına tahsis etmişti, şimdi ne oldu da yıkılma kararı alındı. Alevi Canlarının Cenazelerinin kaldırıldığı, ibadetlerinin yapıldığı, kurbanların kesildiği bu güzide mabetin yıkılması hiç iyi olmadı. Biz Aleviler olarak Avrupa İnsan Hakları mahkemelerinde kazanılmış davalarımız var iken, kimliğimizi açık açık söyler iken, belediyenin anlık yıkım kararı hiç uygun olmadı. Bizim kültür evine ihtiyacımız yok kültür evine ihtiyacımız olmuş olsa hemen yakınımızda Türkan Saylan Kültür Merkezi var orayı kullanırdık, biz Alevi inancımızı yerine getirebileceğimiz Cem evimizi istiyoruz” dedi.

 

Söz alan katılımcılar,  şu ortak görüşleri dile getirdiler. Bizim kültür merkezine değil Cem evine ihtiyacımız var. Biz yıllardır Cemimizi yaptığımız, cenazelerimizi kaldırdığımız evimizi geri istiyoruz dediler. Başkan Ali Kılıç’ı da eleştiren vatandaşlar, hiç bir şekilde Cumhuriyet Halk Partisine bu olay yıkılmamalıdır. Ak Parti döneminde bile yardımların yapıldığı, Cem evlerinin bir an önce kendilerine verilmesini bu yapılan yanlıştan derhal dönülmeli, bu haklı davamız kazanılana kadar mücadelemiz devam edecektir dediler.

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |