Ana Sayfa Gündem, Maltepe 19 Eylül 2017

Tırmık: “Çok doluyum be Amca!”

Oooo hoş geldin Tırmık yorgun görünüyorsun. Biliyorsun uzun bir bayram tatili, araştırma, soruşturma, Mart ayına hazırlık içindeyiz….

Oooo hoş geldin Tırmık yorgun görünüyorsun.

Biliyorsun uzun bir bayram tatili, araştırma, soruşturma, Mart ayına hazırlık içindeyiz. Artık çatısına çıkacağımız ev bile kalmadı inan. Her taraf taş yığını. Bu arada size her zaman ulaşamıyorum.

Sorma Tırmık, kapanmışız bir yere, kitap çalışması yapıyoruz. İncele araştır yaz.

Ah be Amca, dünya kadar bilgi sunuyorum, bakıyorum kısa kısa yazıyla geçiştiriyorsun. Hayırdır?

Söyledim ya Tırmık, detaylar kitapta diye. Geleceğe örnek bir yayın çıkarmak, rezaleti ortaya koymak istiyoruz. Sen merek etme. Belki ön sözünü de sen yazarsın olur mu?

Bir Şartla Amca, İyi, yakışıklı bir fotoğrafımı isterim.

Hele anlat bakalım Tırmık neler yaptın tatilde.

Siz insanlar bir garipsiniz valla Amca, yemek veriyorsunuz, su veriyorsunuz, ama bir de bize tekme atıyorsunuz. Neymiş her yere çişimizi yapıyormuşuz. Kardeşim, betonu eşeleyemiyoruz. Toprak mı bıraktınız bize. Bak ne anlatacağım, bu belki ilgini çeker.
Kılıçdaroğlu ne dedi, biliyor musun?

Yine mi siyaset Tırmık, her gün bir şey söylüyor, gerçi kimi CHP üyeleri üstüne almıyor ama…

Tamam onu diyorum Amca, bak diyor ki, vatandaşlar tatillerde CHP belediyelerinin olduğu yere gidiyor. Doğru mu? Şimdi, tatilde Beşçeşmeler’deyiz. Bunu duyan engelli kardeşleriniz tekerlekli sandalyelerle buraya kadar gelmişlerdi. Buranın nostaljik özelliğinin bozulduğunu görünce birinci şoku yaşadılar; çay, su, meşrubat fiyatları… Al sana ikinci şok.

Dur bitmedi. İçtiklerini nereye boşaltacak engelli dostlarımız, al sana üçüncü şok. Bir koşuşturma başladı görsen ağlardın. Hadi bizi boş ver ama siz kendinize bile değer vermiyorsunuz. İşgaliye parası için bu kadar çıktılar yaptınız, onu da alamıyorsunuz ya neyse.  İnsaf yani bir engelli tuvaletiniz yok. Bu mu sizin belediyeniz. Bu mu engellilere sahip çıkmak?  Davul çalıp oynuyorsunuz ama engelliler gelmesin diyorsunuz.

Hop bir dakika Tırmık, meydan camisinde tuvalet var.

Tamam oldu Amca, Beşçeşmeler’den koşturarak götürürsünüz değil mi? İçeri girebilirseniz. Ne olmuştu Belediye Meclisinde biliyor musun? Engelliler için tuvalet istediklerinde CHP üyeleri isyan etmişti. “Ne ayıp, mecliste tuvalet isteği mi konuşacağız?” diye. Adamlara komik gelmişti. Ya bu adamlar dere kenarına mı yapıyor tuvaletlerini anlayamamıştım.

Bak Tırmık bunu belediye yapmazsa Kent Konseyimiz var onlar ilgilenir sen merak etme.

Amca sen nerede yaşıyorsun Allah aşkına. Kent konseyi derken şu başkanın emrinden çıkmayan, milletvekili adaylığı için uğraşan genç oğlandan mı bahsediyorsun? Adam kendi derdine düşmüş, yine aday olacak ya reklam ve para peşine düşmüş. Maltepe elden gitmiş haberi yok. Maltepe için bir şey yapamayanlar Türkiye için mi bir şeyler yapacak çok komiksin.

Tırmık bence sen kafanı yorma. Sizin hayvan barınağı işi ne oldu? Köpekler her gün çoğalıyor.

Bak amca bu önemli. Sana direkten nasıl döndüğümü anlatayım. Sen komik şeyleri seversin.
Tarih 15 Temmuz 2016 yani darbe gecesi.  Başkan Ali Kılıç’ın açıklamalarını okudun değil mi?

Tırmık, neymiş, haberim yok.

Bak Amca büyük bir tehlike atlattım. Bak Gazetem İstanbul sitesindeki şu açıklamayı dinle.

’15 Temmuz akşamı Başbakan’la beraberdim’
“Başkan Ali Kılıç, 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu akşam Başbakan’la beraber olduğunu söyledi. Kılıç, şunları aktardı: ‘O akşam Sayın Başbakanımız ile beraberdim. Maltepe Uluslararası Fuar ve Kongre projesini kendilerine anlatmamız için randevu vermişti. Dolmabahçe Sarayı’nda akşam saat 20.00’de beni kabul ettiler. Görüşmemiz yaklaşık 45 dakika sürdü. Projeye sıcak bakmıştı, notlarını almıştı. Sonrasında o kötü süreç başladı. Evime gittikten sonra köprünün bir tarafının kapatıldığını gördüm. Canlı bomba ihbarı sandım. Aradan yarım saat geçip, Başbakanımız ‘kalkışma’ deyince darbe olduğunu hissetmeye başladım. Hemen sokağa çıktım. Halkımızla beraberdik. Halkımızın Cumhuriyet’e sahip çıkma direnişine Ali Kılıç olarak katıldım. O gece yaşamını yitiren insanlarımızın her biri Cumhuriyet sevdalısı, devletine bağlı insanlardır.’”

Şimdi bu işin içinde ben de vardım. Nasıl mı? İyi dinle. Ali Kılıç, Başbakan’la görüşecek ya, M’Expo meselesi var. Eee, bizim de Maltepe’de bir hayvan barınağı meselesi var. Düştüm yola. Belki Karayolları arazisi, belki Bölge Parkı, belki Kenan Evren Kışlası’ndan bir yer için proje sunayım dedim.

Saat 20.00 de randevu varmış. Ben 5 dakika geç kaldım. Beni içeri almadılar. Randevu saati geçmiş. Ben ısrar ediyorum tabii. Protokol defterini getirdiler. Başbakan Binali Yıldırım, Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi’nde Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan’ı 16.30’da, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Arif Ergin’i 17.10’da ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Başkanı Burhanettin Duran’ı 20.09’da kabul etti. (Başbakan Yıldırım’ın 24 saatlik tarihi zaman çizelgesini derledik. -Yeni Şafak-)

Hemen fırladım doğru Maltepe, Darbe söylentileri yayılıyor. Saat 23.05

Başbakan NTV’de

İstanbul ve Ankara’da olağanüstü hallerin görülmeye başlanması üzerine Başbakan Binali Yıldırım halkın kaosa sürüklenmemesi ve durumdan tüm açıklığıyla haberdar olması için önce TRT’yi aradı. Ancak işgal altında olan TRT’nin yayınına bağlanamayan Yıldırım NTV’ye bağlanarak yalananların bir kalkışma olduğunu ve hükümetin iş başında olduğunu halka bildirdi.

Hemen dışarı fırladım, halkımızla birlikte darbeye karşı olmalıyız dedim. Çünkü darbelerden çok çektik. Doğru meydana gidip bir tankın üzerine zıpladım ve anında bir tokat darbesiyle yere yuvarlandım. Adam bağırıyor ulan kedi çöp kamyonunun içine düşüp gebereceksin. Gözüm dönmüş Amca, çöp kamyonunu tank sanmışım. Bak söyleyeyim kalabalıkta başkanı falan görmedim. Ne de olsa o, iki ay askerlik yapmış, gerçek tanka çıkmıştır herhalde.

Kısa bir not sana, Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişimi ile ilgili detayları atv/a-haber ortak canlı yayınında anlattı:

“Dolmabahçe Ofisi’nde saat 21:00 gibi çalışmalarımız tamamlandı ve Tuzla’ya hareket ettim. Köprü’yü geçtikten 10 dakika sonra köprünün tutulduğunu öğrendim. Benim yakın korumama bu haber iletildi ve eşten dosttan duydum.

Vallahi ben de aynen öyle. Bilsem zaten Dolmabahçe’de söylerdim. Ben bile uyumuşum.

Tamam da Tırmık, bunları bana niye anlatın? Sen git çocuklara masal anlat.

Yani barınak yaptıralım diye yola düştük ya, Karayolları arazisini, Kenan Evren Kışlası’nı kaybettik. Her tarafı da TOKİ’ye verdik. Yani yine açıkta kaldık. Anladın sen onu.

Off Tırmık sıkıldım. Ciddi bir şey varsa anlat.

Olmaz mı Amca. Al sana bir klasör belge, ses kayıtları. Bunları çöz görürsün. Bak burada ne var. Sen hiç üniversite bitirip sonra lise diploması alan gördün mü? Bunu kedi olarak bir tek ben başardım. Aç bak istersen. Hadi ben kaçar. Mart hazırlıkları beni bekler.

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |