Ana Sayfa Gündem, Yazarlar 28 Temmuz 2017

Zaman kavramı

Zaman kavramlarını pek algılayamayan bir yapımız var. Bilmediğiniz bir yeri sorarsanız; —- Git abi doğru (?) —-…

Zaman kavramlarını pek algılayamayan bir yapımız var. Bilmediğiniz bir yeri sorarsanız;
—- Git abi doğru (?)
—- Kaç dakika?
—- 5 dakka…

Oysa hayatın onun söylediği 5 dakikaya tahammülü yoktur. Çünkü cevap verebilmek için zaten düşünme süresi de beş dakikadır. Gideceğiniz yeri bildiği şüphelidir. Gidilecek yerin süresi de asla beş dakika değildir.
Neyle ilgili
Bunun okumuş olmakla bir ilgisi olduğunu zannetmiyorum. Başlı başına bir kültür olayı… Nice okumuş insanın randevusuna zamanında gelmeyişine trafik sıkışıklığını, bir önceki toplantısının zamanında bitmediğini, adres aramak zorunda kaldığını ve benzeri sebepleri bahane olarak gösterdiğini söyleyebiliriz.
Oysa bu kişilerin bir kısmı, randevu yerine erken saatte gitmeye ve 5-10 dakikasını o bölgede bekleyerek geçirmeye özen göstermezken, bir kısmı da internetten adres sorgulaması yapmayı, semtin yaşlı esnafına sormayı aklına bile getirmek istemiyor…
Arkasından da yaşının olgunluğuna bakmadan özür dilemek, yeminler etmek, yanındakileri şahit göstermeye çalışmak faslına geçiyor. Yani “Mesih’e benzemek yerine kendilerine benzememek” şeklinde Hristiyanlar arasında söylenen söze daha uygun hareket gösteriyorlar.
Daha alt kültür seviyesindekilere sorulan “A noktasına gideceğim. Kaç dakika sürer acaba?” sorusuna verilen “Git abi, doğru git! “ cevabı, dört başı mamur bir cevaptır. Gördüğünüz gibi size birkaç kritik nokta bildirilmiş (!), dakika verilmiş, elinizle koymuş gibi bulacağınız anlatılmıştır.
Bakü’de yaşadığım olay
Bakü’de görev yaptığım yıllarda bir akşam bayır çıkarken karşımda bir sarhoşu bulmuş ve ona tepenin yukarılarını göstererek vapur iskelesinin nerede olduğunu sormuştum. Adam sigarasından derin bir nefes çekti. Ayakta sallanma turunu tamamladı. Elindeki sigarayı yere attı. Ayağıyla güzelce ezdi. Bana anlamsız gözlerle baktı. Saçlarını karıştırdı, poposunu avuçladı.
Siz bunları okurken yorulmuşsunuzdur; ama bir de beni düşünün. Ayakta beş dakika adamın ağzından lâf çıkmasını bekledim. Hareketleri zaten öldürücüydü (!). Bunları yaparken de haklıydı. Gecenin o saatinde uzay problemi sormaya gerek var mıydı? Sonunda meseleyi kavradı ve o da bana aynı cevabı verdi: “Men diyerem ki size, gedin böyle!”

Google NewsTema Tasarım |