Ana Sayfa Uncategorized 17 Eylül 2017

Kartal’da Eğitim Mitingi yapıldı

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Eğitim Sen’in çağrısı ile bir araya gelen binlerce yurttaş; laik, bilimsel, kamusal, parasız…

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Eğitim Sen’in çağrısı ile bir araya gelen binlerce yurttaş; laik, bilimsel, kamusal, parasız ve ana dilinde eğitim talebini haykırdı. Düzenlenen  “Laik, bilimsel, kamusal, parasız ana dilde eğitim” mitingi için buluşan binlerce yurttaş Kartal Kaymakamlığı önünden Kartal Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi.

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan yaptığı konuşmada,  Öğretim sisteminin parası olanlara işlediğini belirterek, “Bizler laik, özgürlük diye sokaklarda, meydanlardaydık. Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakma mücadelesi verdik, vermeye devam edeceğiz. Bunun bedelini ihraç edilen, tutuklanan, açığa alınan, bayram öncesi sürgün edilen arkadaşlarımız ödüyor. Bunun bedelini eğitim hakkı elinden alınan ödüyor. Bunun bedelini 193 gündür işimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz diyen Nuriye ve Semih ödüyor” dedi.

Yandaş sendikalara inat mücadeleyi ve dayanışmayı da örgütlediklerinin altını çizen Aydoğan, 1961 sözleşmesini hatırlattı ve ekledi: “Bizler mutsuz insanların mutlu öğretmenleri olmayı reddediyoruz. Bizler 12 Eylül’ün faşizmine, zindanlarına teslim olmadık, AKP faşizmine, karanlığına teslim olamayacağız. Bu daha başlangıç mücadeleye devam edeceğiz.”

ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız ise yaptığı konuşmada, “Biz Aleviler bu toprakların kadim inançlarından birisiyiz. Bu memleketin her daim barış dili olduk, nefesi olduk, vicdanları olduk. Hoşgörünün Kâbe’si olduk. Devlet okulları her daim her inanca, her topluma eşit, açık bilim ve ilim yuvaları olmalıdır. Eğitim ve adalet için bugün bu alanlardayız.” Dedi.

Yürüyüşte “Bu eğitim sistemine itirazımız var” şiarıyla gerçekleştirilen mitingde “Düşünen, sorgulayan, hakkını arayan nesiller için bilimsel ve laik eğitim şart”, “Gelecek kinle değil, bilimle kurulur”, “tekçi, cinsiyetçi, gerici eğitime hayır’ gibi yazılar yer alan çok sayıda döviz ve pankart dikkat çekti.

Meydandaki mitingde “Irkçı, gerici eğitime hayır”, “Kurtuluş yok tek başına ya tek beraber ya hiçbirimiz”, “AKP halka hesap verecek”, “Hak, hukuk, adalet” sloganları atıldı.

Google NewsTema Tasarım |